iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
prasbs
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2022, 10:48
Renault: Laguna II
Silnik: 2.0 16v
Lokalizacja: Łódź

[Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: prasbs »

Cześć
Zanim krzykniecie, że to odgrzewany kotlet a Moderatorzy zbanują za spam proszę jednak, przeczytajcie, bo już nie bardzo wiem w które drzwi kopać, szukając. A wydaje mi się, że przeczytałem wszystko co na różnych forach o problemie napisano.
Pacjent to Laguna 2 ph2 2.0 16v 135KM benz. + LPG, rocznik 2006, ~500kkm i do tej pory sprawował się dobrze.
Historia jest długa i opisuje w niej wszystko co może nie mieć związku z usterką ale tego nie mogę być pewny. Jeśli ktoś będzie w stanie połączyć kropki i coś konstruktywnego poradzić to będę dźwięczny.
1. Długi czerwcowy weekend: rozwulkanizowało się koło pasowe. Części koła zaczęły o siebie trzeć, buchnął dym. Zatrzymałem się, otworzyłem maskę i w tym momencie, pewnie od temperatury, strzelił pasek osprzętu. Auto zostało zaholowane do mechaników (innych niż moi sprawdzeni) gdzie koło i pasek wymieniono.
2. Dwa tygodnie później: korek uliczny, gorąco jak diabli. Znienacka samochód zaczął się trząść, zaczęła migać kontrolka silnika i zabłysnął komunikat „check emission”. Przełączyłem na benzynę ale pomogło tylko trochę – silnik nadal się trząsł. Amatorski ELM wskazał wypadanie zapłonów na 1 cylindrze. Od razu wymieniłem mu świece i cewkę na 1. Nie pomogło. Zacząłem od czapy zmieniać cewki i organoleptycznie sprawdziłem stan instalacji (kable, wtyczki etc.). Nie pomogło. Tak dla ścisłości, efekt nie występował zawsze, zazwyczaj w korku i wysokiej temperaturze, zawsze na wolnych obrotach. Na wyższych jeździ się bardzo dobrze.
3. Umówienie się do moich sprawdzonych mechaników trochę trwało ale w końcu się dostałem. Sprawdzili kompresję – jest nierówna ale w granicach normy (paradoksalnie na 1 najlepsza). Sprawdzili potencjalnie nieszczelności na dolocie – nic nie znaleźli. Obejrzeli sobie jeszcze to i owo ale nic nie wzbudziło podejrzeń. Skierowali na dokładną diagnostykę.
4. Dokładna diagnostyka wykazała: zbyt bogatą mieszankę, błędne działanie czujnika ciśnienia powietrza i kontrolnej sondy lambda. Zalecono wymianę. Sprawdzający sprawdził również, niejako przy okazji, nastawnik faz rozrządu (był OK) i zalecił – pewnie w kontekście awarii koła pasowego sprawdzenie rozrządu.
5. Po kilku dniach to co wyżej zostało wymienione, rozrząd okazał się być ustawiony poprawnie. Auto wyjechało z warsztatu w dużo lepszej formie. Lepiej przyspieszało, silnik pracował płynnie i przestał się trząść.
6. Dwa tygodnie później: … korek uliczny, gorąco jak diabli. Znienacka samochód zaczął się trząść, zaczęła migać kontrolka silnika i zabłysnął komunikat „check emission”. Dalej jak w punkcie 2 może tylko bez mieszania ze świecami i cewkami. Noszszsz…
7. Ponieważ ELM pokazał również uszkodzenie katalizatora, w akcie rozpaczy pojechałem do człowieka od tłumików bo w marcu wymienił mi tenże katalizator i dodatkowo diagnostyczną sondę lambda. Nic nie znalazł.
Kto się podejmie połączyć kropki i wymyśleć coś konstruktywnego – będę dźwięczny.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: kudlaty »

Rozumiem, że te sondy były wymieniane? Katalizator jakiś zamiennik wstawiony?

prasbs
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2022, 10:48
Renault: Laguna II
Silnik: 2.0 16v
Lokalizacja: Łódź

Re: [Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: prasbs »

Katalizator zamiennik, tak. Sonda diagnostyczna ma niecały rok, kontrolna 2 tygodnie.

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: kudlaty »

Ja bym z ciekawości zmierzył te sondy. A co było robione jak była poprawa? Może ta część jest wadliwa?

Tropem może być tez jakiś czujnik temperatury, skoro dzieje się to tylko w korku

prasbs
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2022, 10:48
Renault: Laguna II
Silnik: 2.0 16v
Lokalizacja: Łódź

Re: [Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: prasbs »

Sondy były mierzone (patrz p. 4) i na tej podstawie wymieniono diagnostyczną. Po ponownym pojawieniu się objawów, jeszcze nie diagnozowałem, ale chyba to zrobię.
A "w korku" może być tylko korelacją a nie związkiem przyczynowo skutkowym - w końcu tam najłatwiej o wolne obroty :) i jest stosunkowo ciepło. Ale zwrócę uwagę na ew. czujnik temperatury... o ile jakiś tam jest, bo nawet nie wiem.

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: kudlaty »

No tak, ale "nowa" sonda tez mogła ulec uszkodzeniu. Niestety części obecnie są tak marnej jakości, że potrafią się zepsuć po wyjechaniu z warsztatu

prasbs
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2022, 10:48
Renault: Laguna II
Silnik: 2.0 16v
Lokalizacja: Łódź

Re: [Laguna 2 ph2] wypadające zapłony (nie bijcie, wiem że było!)

Post autor: prasbs »

Staram się kupować OEMy lub podobne jeśli to nie rujnuje portfela (oczywiście nie w przypadku katalizatora :) ) Ale racja, sekwencja zdarzeń jest taka, że było źle, po wymianie było dobrze a potem znowu źle. Wniosek laika jest taki, że coś ukrytego głębiej szybko ponownie uszkodziło to co było naprawione.

ODPOWIEDZ