iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna II Lift 1.9DCI] Problem z załączaniem długich świateł

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
davidoff1b
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2022, 21:01
Renault: Laguna 2
Silnik: 1.9 DCi
Lokalizacja: Płońsk

[Laguna II Lift 1.9DCI] Problem z załączaniem długich świateł

Post autor: davidoff1b »

Dzień dobry, posiadam auto Lagunę II po lifcie z 2005r, diesel 1.9dci 120km, hatchback.
Problem polega na tym, że nie załącza mi świateł drogowych (długich) na stałe, żeby działały muszę trzymać przełącznik do siebie cały czas jak na mignięcie.
Od razu dodam, że ciężko znaleźć ten konkretny przełącznik do mojego modelu auta, jest to chyba najbardziej zaawansowany do tych Lagun, nr części 8200420148. Zamawiałem jeden używany, który miał ten sam problem i sprzedawca dosłał jeszcze jeden i to samo, z racji że sąsiad ma podobną lagunę i przełącznik niemal identyczny (tylko bez przycisku od głośnomówiącego) to wziąłem od niego przełożyłem w celu sprawdzenia, u niego działa poprawnie, niestety na jego przełączniku również to samo.
Czy jest i gdzie szukać sterownika, który po zwarciu blaszek w tym przełączniku załącza te długie światła?

Sprawdzałem też, czy kostka wpięta do przełącznika łączy na pinach od tych dwóch blaszek do długich świateł, które są w środku przełącznika i przewodzi normalnie. Sam już nie wiem gdzie szukać przyczyny, może ktoś miał taki problem? Znalazłem kilka tematów w internecie, ale kończyło się tym, że ktoś wymienił przełącznik i po kłopocie, u mnie to nie działa.

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna II Lift 1.9DCI] Problem z załączaniem długich świateł

Post autor: kudlaty »

Głupie pytanie może, ale czy włączasz światła drogowe przy włączony światłach mijania czy może pozycja na przełączniku to 0?

davidoff1b
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2022, 21:01
Renault: Laguna 2
Silnik: 1.9 DCi
Lokalizacja: Płońsk

Re: [Laguna II Lift 1.9DCI] Problem z załączaniem długich świateł

Post autor: davidoff1b »

kudlaty pisze: wtorek, 16 sierpnia 2022, 06:36 Głupie pytanie może, ale czy włączasz światła drogowe przy włączony światłach mijania czy może pozycja na przełączniku to 0?
Sprawdzałem już wszystkie możliwości, z automatycznymi światłami z czujnikiem zmierzchu i bez, na wyłączonych pozycyjnych, na włączonych, na postojówkach, na każdym jest identycznie, muszę trzymać przełącznik do siebie żeby mieć długie, nie chcą się załączyć tak jak trzeba. Trochę poszperałem i chyba w module komfortu UCH jest wtyczka odpowiedzialna za światła drogowe, tyle, że one działają, coś musi sterować, żeby włączały się na stałe i potem żeby się wyłączały.

Ogólnie to za pierwszym razem zamówiłem przełącznik taki bardziej podstawowy nowy za jakieś 70zł, nie pasował do mojego bo ja mam jeszcze halogeny z przodu, nie miałem czasu go założyć i na zwrot już też termin minął, więc rozebrałem go i rozebrałem swój.

W tym nowym przełączniku jest taki plastik, który po wciśnięciu na max (manetka na maxa do siebie) ten plasticzek zwiera jedną bądź dwie blaszki i wklikuje się zostaje w takiej pozycji wciśniętej. W moim oryginalnym natomiast ten plasticzek również zwiera dwie blaszki po wciśnięciu na maxa, jednak jest on troszkę inaczej skonstruowany i nie zostaje w pozycji wklikniętej (sprawdzałem czy nic tam nie wypadło, ale tak jest skonstruowany), więc musi być odpowiedzialny za to jakiś sterownik. Na pewno jedna zwarta blaszka w środku załącza długie bo zwierałem piny, żeby sprawdzić, zresztą na mignięcie długimi (manetka delikatnie do siebie) tylko jedna zwiera blaszka, więc druga może dawać sygnał gdzieś, że są obie zwarte i należy zostawić światła jako długie, no i tyle z moich poszukiwań.

Tu na filmiku jest to zobrazowane lepiej o czym mówię, bo może nie wszyscy widzieli w środku taki przełącznik.
https://www.youtube.com/watch?v=Vo5zqwBwomc&t=373s

Od minuty 5:07 pokazuje ten plastik od długich, u niego jest wklikiwany.

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna II Lift 1.9DCI] Problem z załączaniem długich świateł

Post autor: kudlaty »

Wiesz, pytałem dlatego o te światła mijania, bo załączanie na stałe drogowych jest możliwe tylko przy odpalonych mijania. W każdym innym przypadku drogowymi możesz tylko mrugnąć. Może to jest jakiś trop?

davidoff1b
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2022, 21:01
Renault: Laguna 2
Silnik: 1.9 DCi
Lokalizacja: Płońsk

Re: [Laguna II Lift 1.9DCI] Problem z załączaniem długich świateł

Post autor: davidoff1b »

kudlaty pisze: środa, 17 sierpnia 2022, 06:45 Wiesz, pytałem dlatego o te światła mijania, bo załączanie na stałe drogowych jest możliwe tylko przy odpalonych mijania. W każdym innym przypadku drogowymi możesz tylko mrugnąć. Może to jest jakiś trop?
Mam już trop a nawet na 90% pewnik co i jak, poszperałem poszukałem i znalazłem info że za załączanie świateł długich w tej lagunie jest odpowiedzialny UCH (moduł komfortu), znalazłem serwis który naprawia moduły do tych samochodów i zadzwoniłem, dowiedziałem się że Pan zna już taki objaw w tych samochodach i wie jak naprawić, usterka tkwi w tym module UCH. Ponoć w moim modelu naprawa jakieś 200zl.

W razie jeśli będę naprawiał ("jeśli" bo samochodu planuje się pozbyć), to wrócę do tematu i napisze czy pomogło, aczkolwiek Pan od razu po wyjaśnieniu powiedział że dosyć popularne i wie co i jak, więc powinno załatwić to problem.

ODPOWIEDZ