iparts></a>
<a href= francuskie

[Megane 4] Parowanie szyb

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pitrek
Bywalec
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2022, 12:46
Renault: Megane
Silnik: 1.5 DCI
Lokalizacja: Zabrze

[Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Pitrek »

Hej,
Chciałbym się dowiedzieć czy wasze meganki też maja problem z parującymi szybami.

-dywaniki gumowe założone z 2 miesiące temu,
-auto sprzątane regularnie wraz z myciem szyb,
-od 2 miesięcy mam także włożony prewencyjnie pochłaniacz wilgoci, nie mam obiegu wewnętrznego.

Dzisiaj mamy pogodę jaką mamy i nie ukrywam ze jest troszkę słabo, nawiew chodzi więc z przednią szybą problemu nie ma, ale boczne tylne i przednie dość mocno parują, nawet jeżeli skieruje boczne kratki na nie ;/. Jeżeli miałbym porównać z poprzednim autem to jest dramat.
Jak w Renault jest z kompresorem klimatyzacji, od się odpali w trybie AUTO i jak dobiję to go wyłączy? czy poniżej określonej temperatury kompresor się nie włącza?

Może mam gdzieś szukać przecieku do samochodu? - ale nic nie rzuciło się mi w oczy, czy ten typ tak ma?
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 848
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Rufus »

W układzie klimatyzacji jest presostat. Ten czujnik mierzy ciśnienie w układzie klimatyzacji. Czynnik rozpręża się przy wysokiej temperaturze, a przy niskiej jego objętość spada, w związku z czym poniżej ok +3 stopni presostat nie pozwoli uruchomić sprężarki. Po nagrzaniu komory silnika klima już się załączy.
Włóż ręke pod tapicerkę przy fotelach i przy pedałach i zobacz czy gąbki nie są wilgotne. Zobacz dokładnie w bagażniku, czy tam nie ma wilgoci.
Szyberdach jest? Uszczelki drzwiowe są całe? Odpływy z rynienek drożne? Może nagrzewnica przecieka? Do parowania szyb wystarczy trochę wilgoci, nie musi być kałuża pod stołkiem. Jeśli miałeś wilgotną podłogę, to przyktywając ją gumowym dywanikiem spowodowałeś, że wilgoć nie odparuje przez gimę i siedzi tam cały czas.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

Awatar użytkownika
Pitrek
Bywalec
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2022, 12:46
Renault: Megane
Silnik: 1.5 DCI
Lokalizacja: Zabrze

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Pitrek »

Rufus pisze: niedziela, 11 grudnia 2022, 22:16 W układzie klimatyzacji jest presostat. Ten czujnik mierzy ciśnienie w układzie klimatyzacji. Czynnik rozpręża się przy wysokiej temperaturze, a przy niskiej jego objętość spada, w związku z czym poniżej ok +3 stopni presostat nie pozwoli uruchomić sprężarki. Po nagrzaniu komory silnika klima już się załączy.
Włóż ręke pod tapicerkę przy fotelach i przy pedałach i zobacz czy gąbki nie są wilgotne. Zobacz dokładnie w bagażniku, czy tam nie ma wilgoci.
Szyberdach jest? Uszczelki drzwiowe są całe? Odpływy z rynienek drożne? Może nagrzewnica przecieka? Do parowania szyb wystarczy trochę wilgoci, nie musi być kałuża pod stołkiem. Jeśli miałeś wilgotną podłogę, to przyktywając ją gumowym dywanikiem spowodowałeś, że wilgoć nie odparuje przez gimę i siedzi tam cały czas.

Wydaje mi się, że uszczelki nie są nigdzie uszkodzone, szyberdachu nie mam - sprawdzę dzisiaj dywaniki pod fotelami, w sumie to tylko swoim bo autem poruszają się MAX 2 osoby, bagażnik też sprawdzę.

W sumie gdyby nagrzewnica przeciekała to bym nie miał delikatnego ubytku płynu?

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 848
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Rufus »

Oczywiście, ubytek płynu musiałby nastąpić.
Często jak ktoś ma CB na magnetycznej antenie, to uszczelka odkształca się w miejscu przejścia kabla i tamtędy wilgoć dostaje się do środka.
Może dostawać się do wnętrza spływając po szybie i np zostając w drzwiach lub wpływajac do środka auta, jak odpływy są zatkane.
Może dostawać się z podszybia przedniego itd.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

Awatar użytkownika
Pitrek
Bywalec
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2022, 12:46
Renault: Megane
Silnik: 1.5 DCI
Lokalizacja: Zabrze

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Pitrek »

Rufus pisze:Oczywiście, ubytek płynu musiałby nastąpić.
Często jak ktoś ma CB na magnetycznej antenie, to uszczelka odkształca się w miejscu przejścia kabla i tamtędy wilgoć dostaje się do środka.
Może dostawać się do wnętrza spływając po szybie i np zostając w drzwiach lub wpływajac do środka auta, jak odpływy są zatkane.
Może dostawać się z podszybia przedniego itd.
Jest tragedia, dzisiaj zamarzły szyby od środka.
Nie czuje, aby podłoga była mokra, bagaznik suchy, koło zapasowe też, uszczelki całe, nie wiem może źle ustawiam nawiew itp.
Fakt jest taki ze za 500 km mam już przejechane na filtrach i oleju 10 tys.


Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Pitrek
Bywalec
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2022, 12:46
Renault: Megane
Silnik: 1.5 DCI
Lokalizacja: Zabrze

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Pitrek »

Jest przełom :)
Od kiedy zaczęły intensywnie parować szyby dość mocno studiowałem instrukcję obsługi, konsultowałem się też ze swoim mechanikiem który pracuje w Kellerze w Gliwicach i dał mi do zrozumienia, że klienci nie zgłaszają takich problemów - więc reasumując, po przestudiowaniu instrukcji oraz kilkunastu postów na różnych forach, przełączyłem klimatyzację w tryb AUTO i jak ręką odjął...dziwi mnie jedynie to, że na manualnych ustawieniach zawsze miałem A/C włączone.

Wszystko jest ok na razie, dalej prowadzę obserwacje.

piotrkowal
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2022, 14:46
Renault: Renault Talisman
Silnik: 1.8 TCe
Lokalizacja: Tychy

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: piotrkowal »

A przegląd klimatyzacji kiedy robiłeś ostatnio wraz z wymianą czynnika?

Awatar użytkownika
Pitrek
Bywalec
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2022, 12:46
Renault: Megane
Silnik: 1.5 DCI
Lokalizacja: Zabrze

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: Pitrek »

piotrkowal pisze: czwartek, 22 grudnia 2022, 15:00 A przegląd klimatyzacji kiedy robiłeś ostatnio wraz z wymianą czynnika?
Przed zakupem zostało wszystko sprawdzone (samochód zakupiony w maju), przez okres letni też nie narzekałem bo mając ustawioną klimatyzacje na 21 stopni było tak zimno, że usiedzieć się nie dało.

Pierwszy przegląd będzie dopiero w przyszłym roku na wiosnę.

piotrkowal
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2022, 14:46
Renault: Renault Talisman
Silnik: 1.8 TCe
Lokalizacja: Tychy

Re: [Megane 4] Parowanie szyb

Post autor: piotrkowal »

To będąc na wiosennym przeglądzie poproś, by w serwisie zwrócili szczególną uwagę na sprawność układu klimatyzacji i profilaktycznie wymień filtr kabinowy.

ODPOWIEDZ