iparts></a>
<a href= francuskie

[Thalia II 1.2] Awaria wtryskiwaczy / pompy paliwowej

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
em_
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 12 grudnia 2017, 12:45
Renault: Thalia II
Silnik: 1.2
Lokalizacja: Polska

[Thalia II 1.2] Awaria wtryskiwaczy / pompy paliwowej

Post autor: em_ »

Dzień dobry klubowiczom. Niestety nadszedł czas na pierwszy wątek - niestety bo tyczy się awarii.
Samochód stał około 20 dni i aby właśnie nie stał postanowiłem go przegonić. Po przekręceniu stacyjki nie było klasycznego dźwięku pracy pompy niemniej nie wychwyciłem tego - zakręciłem 2 razy i tu nagle - buch - dym ze skrzynki bezpieczników pod kolumną kierownicy.
Okazało się, że przepalił się bezpiecznik 5A od wtryskiwaczy i w taki sposób, że się zespawał i zaczął się topić, a może i palić. Po tym jak odpiąłem klemę, sprawdziłem czy to na pewno był 5A - tak, w resztkach koloru pomarańczowego znalazłem nadtopione oznaczenie.

Teraz po włożeniu bezpiecznika 5A i przekręceniu stacyjki na zapłon od razu przepala się. Drodzy forumowicze, proszę o pomoc w diagnozie i opinię moich zamiarów jeżeli chodzi o działania (niestety, Thalia ma u mnie miano zlepka kilku samochodów i ciężko namierzyć jakieś schematy czy instrukcje):
1. Chcę wypiąć i sprawdzić przekaźnik pompy paliwowej z komory silnika (wydaje się mało prawdopodobnym, aby tam było zwarcie na cewce).
1a. Przy wypiętym przekaźniku pompy paliwowej, założyć bezpiecznik 5A i sprawdzić czy po przekręceniu zapłonu
2. Dostać się do pompy paliwowej i sprawdzić czy prawidłowo pracuje i nie powoduje zwarcia (wymontować i podłączyć 12V).

Czy taka diagnostyka ma sens?
Czy kiedy popłynął prąd pewniej powyżej kilkudziesięciu A na tym bezpieczniku, czy coś innego mogło się uszkodzić? Nie wiem gdzie dalej idą przewody od tego bezpiecznika, od skrzynki bezpieczników nie wyglądają aby się nadtopiły.

PS. Jakiś rok temu ten bezpiecznik też się przepalił, ale po wstawieniu nowego wszystko przez rok użytkowania działało bez problemu.
Moje Renault: Thalia II 1.2 75KM All inclusive 2011 || Moja Kia: Sportage NQ5 L 1.6 T-GDI 2022

ODPOWIEDZ