iparts></a>
<a href= francuskie

[Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Czyli wszystko o papuciach...

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

[Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: old »

Witam

Czy oprócz wygody wymiany, posiadanie drugiego kompletu kół z np. z oponami zimowymi ma jakikolwiek sens? Chodzi mi o to czy coroczna zmiana opon może powodować jakiekolwiek uszkodzenia ich samych oczywiście przy założeniu, iż wykonują to osoby, które się na tym znają. W moim przypadku sam nie wykonuje tych prac, co więcej również nie przechowuje opon tylko całość zlecam firmie, która zajmuje się i przechowywaniem ogumienia oraz samą wymianą. Zastanawiam się czy z punktu ekonomicznego opłaca mi się wydać min. 2k zł na felgi do opon zimowych?

Martinez
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1235
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 19:33
Renault: Laguna II Grandtour
Silnik: 1.9 dCi 130KM
Lokalizacja: Buczek

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: Martinez »

Jak kupisz felgi za 2 tyś to na pewno się nie opłaca. Cóż to za felgi?
>>>Martinez<<<
Laguna II ph2 1.9 dCi, Grandtour, 2006r
Clio III ph1 1,5 dCi 2005r

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: VoN »

Jeśli masz alusy... to na pewno szybciej się w zimę zniszczą, śnieg topnieje i zamarza na obręczach przez co często koła biją na kierownicy... Jeśli masz stalówki to nie wiem po co kupować drugi komplet...

Ja mam lato- alusy
Zima- miałem alusy- aleee krzywiły się, tj. wspomniałem śnieg topniał od ciepła klocków i tarcz zamarzał- koła biły itd

Kupiłem stalówki na zime i jest ok :)


W rodzinnym Koleosie właściciel (ojciec) uparł się że chce mieć alusy też na zime, jak na razie jeździ od 2009r i nie narzeka. Różnica oczywiście kolosalna w rozmiarze felg :D ja mam 16stki.
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

$SKORPION$
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 522
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 14:04
Renault: R25 V6 Inj Automat
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: $SKORPION$ »

Dzisiaj właśnie zmieniałem koła letnie na zimowe .Koszt wymiany kół z wyważeniem 50zł.
Natomiast wymiana samych opon to koszt robocizna min./zależy jakie koła i opony/ 80zł + wyważenie.
Reasumując w ciągu roku dwie wymiany czyli minimalna oszczędność 60zł na samej robociźnie.
Obrazek
Każdego dnia w moim życiu zmuszony jestem dodać kogoś do listy ludzi,którzy mogą mnie po prostu: POCAŁOWAĆ W DUPĘ

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: patrys4891 »

Powiem tak:
Co do opłacalności to różni ludzie do tego różnie podchodzą. Jeden oddaje do serwisu, zleca zrobienie wszystkiego łącznie z przechowaniem i dla niego wolna głowa jest ważniejsza. Inny liczy każdą złotówkę (tak jak ja). Dlatego do poprzedniego samochodu nie dokupiłem drugiego kompletu felg, bo stwierdziłem że nie będę nim jeździł 10 lat żeby wyjść na plus.
Obecny samochód kupiłem z dwoma kompletami kół i jestem cały szczęśliwy, bo jak przychodzi czas to sobie sam odkręcam koła i zamieniam za free i bez stania w kolejkach. Koła przechowuję w garażu na STOJAKU i jak teraz przyjdzie znowu 20 stopni to sobie zamienię spowrotem na letnie i już :)

Co do niszczenia się opon i felg przy zakładaniu i zdejmowaniu, to słyszałem że opony trochę się niszczą, felgi też minimalnie, ale myślę że w stosunku do żywotności opon i felg jest to pomijalny problem.

P.s. trzeba pamiętać że jak się ma felgi z obonami, to też przed sezonem warto by je wyważyć. ja to zrobiłem za 40zł
Obrazek

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: old »

Martinez pisze:Jak kupisz felgi za 2 tyś to na pewno się nie opłaca. Cóż to za felgi?
Tak wychodzi. Przy rozmiarze 17" w alu kole 500zł za sz. trzeba dać oczywiście za nowe.

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: old »

patrys4891 pisze:Co do niszczenia się opon i felg przy zakładaniu i zdejmowaniu, to słyszałem że opony trochę się niszczą, felgi też minimalnie, ale myślę że w stosunku do żywotności opon i felg jest to pomijalny problem.

P.s. trzeba pamiętać że jak się ma felgi z obonami, to też przed sezonem warto by je wyważyć. ja to zrobiłem za 40zł
Też tak myślę więc raczej sobie odpuszczę. Chyba, że znajdę jakąś super cenę w moim rozmiarze to może się skuszę. Generalnie jakoś tak wychodzi, że zmieniam auto co 4 lata więc dla 8 zmian chyba szkoda kasy.

Awatar użytkownika
Spiker
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 492
Rejestracja: czwartek, 19 stycznia 2012, 14:35
Renault: Megane3 i MB W203
Silnik: 1.4Tce i 320CDI

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: Spiker »

Ja mam na obu samochodach dwa komplety felg. Mazde 3 kupiliśmy na ładnych oryginalnych felgach 16' a że jest to auto którym sie ani wolno ani mało nie jeździ a często na wieś gdzie jak wiadomo "drogi" to odważne powiedzenie i z doświadczenia kupiliśmy stalowe 15'. W meganie mam na zime oryginalne koła 15' (bo juz były to niech zostaną :D) a na lato kupiłem sobie 16' dezenta i nie wyobrażam sobie jeździć w zime na tych 16... mniej sie boje o koła na większym profilu, czy nawet wysokie krawężniki których u mnie nie brakuje, w lato wszystko widze i nie parkuje tam gdzie jest wysoki bo szkoda mi felg a w zime moge przez śnieg nie zauważyć i jak strzele 15 to nawet sie nie przejmę :P

hahahaczyk

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: hahahaczyk »

Spiker pisze:Ja mam na obu samochodach dwa komplety felg. Mazde 3 kupiliśmy na ładnych oryginalnych felgach 16' a że jest to auto którym sie ani wolno ani mało nie jeździ a często na wieś gdzie jak wiadomo "drogi" to odważne powiedzenie i z doświadczenia kupiliśmy stalowe 15'. W meganie mam na zime oryginalne koła 15' (bo juz były to niech zostaną :D) a na lato kupiłem sobie 16' dezenta i nie wyobrażam sobie jeździć w zime na tych 16... mniej sie boje o koła na większym profilu, czy nawet wysokie krawężniki których u mnie nie brakuje, w lato wszystko widze i nie parkuje tam gdzie jest wysoki bo szkoda mi felg a w zime moge przez śnieg nie zauważyć i jak strzele 15 to nawet sie nie przejmę :P
Moim zdaniem jak się nie jeździ właśnie po bezdrożach to jeden komplet felg jest OK :) Ale z tymi oponami z wyższym profilem to jest chyba jakaś kwestia psychologiczna... Felgi się aż tak nie niszczą ani od soli ani od dziur. Ja jeżdżę na ALU od 4 sezonów w zimie i w lecie - nie ma jakiegoś nietypowego zużycia.

A tak przy okazji - widzieliście serwis ... Można się umówić na wymianę przez internet. Szkoda tylko że w moim wrocławiu jest tak mało warsztatów... Ale może ktoś to przetestował albo chciałby to zrobić dla ludzkości? :P
Ostatnio zmieniony piątek, 16 kwietnia 2021, 06:21 przez kudlaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie linkujemy

klimek89

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: klimek89 »

Pełne koła to komfort wymiany sezonowej, jednak warto za każdym razem je wyważać. Co do wymiany opon lub kół to ja zawsze wymieniam swoje w ... . Najlepsza wulkanizacja w Bydgoszczy, jeżeli ma się wymagania co do standardu wyważenia kół oraz właściwości jezdnych auta po serwisie!
Ostatnio zmieniony piątek, 16 kwietnia 2021, 06:20 przez kudlaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie linkujemy

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Ogólny] Wymiana opon vs pełne koła

Post autor: patrys4891 »

Myślę że nagrodę złotej łopaty powinieneś dostać za takie wykopalisko :D

Ja tylko dodam jeszcze że mając dwa komplety całych kół zawsze jeżdżę na wyważenie kół poza sezonem. Wtydy jest luz, jadę bez umawiania się , nie stoję w kolejce itp.
Koła zamieniam pod domem kiedy chcę i z pewnością trwa to krócej niż bym pojechał do "oponiarzy".
Obrazek

ODPOWIEDZ