iparts></a>
<a href= francuskie

Zmiana podświetlenia zegarów Renault Thalia/Clio ph. II

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
kml2oo6

Zmiana podświetlenia zegarów Renault Thalia/Clio ph. II

Post autor: kml2oo6 »

Witam serdecznie!

Czy zmieniał ktoś podświetlenie w swojej renówce(thalia/clio II)? chciałem się za to zabrać, lecz nie bardzo wiem jak się dostać do zegarów, nie wiem jak je wyjąć. Wygląda na to, że chyba musiałbym zdjąć całą tak jakby pokrywę deski rozdzielczej.. Drugie moje pytanie brzmi: jak już się dokopię do zegarów, to czy ktoś wie jaki rodzaj podświetlenia tam zastanę? (rodzaj diód czy może folia kolorowa? szok ) liczę na pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam! :)

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

ja zmieniałem :D
tu opis: http://www.fzur.pl/viewtopic.php?t=218
z odpiętym licznikiem smigamy do domku.Do wymiany podswietlenia będą potrzebne:
Diody LED SMD plcc 3528 na allegro 10 szt kosztuje ok 7 zł
Lutownica,kalafonia i cyna ,jak ktos ma słaby wzrok-szkło powiększające ,pęseta.
Rozkręcanie licznika:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
i tak kolejno:najpierw zdejmujemy z zatrzasków szybkę licznika,następnie obracamy licznik i z tyłu odkręcamy wszystkie śrubki torx,i zdejmujemy czarną osłonę,obracamy znowu licznik i zabieramy się za wskazówki,ołówkiem na tarczy zaznaczamy sobie miejsca gdzie opadną wskazówki,nastepnie za pomocą dwóch łyżeczek do cherbaty podważamy wskazówki i zdejmujemy je,wtedy zejdzie nam tarcza licznika .Wyciągamy płytkę z licznika i zabieramy się za odlutowywanie starych diod,warto zapamiętać polaryzację diod:minus(nacięcie) diody ,na moim liczniku była kreseczka ułatwiająca montaż nowej diody.Bierzemy pęsetę ,chwytamy diodę i po woli odlutowujemy styki diody,i tak postepujemy ze wszystkimi diodami .Na zdjęciu na zielono są oznaczone diody od podświetlenia wskażników 8 szt,na czerwono diody podświetlające wyświetlacz 6 szt.Gdy mamy usunięte juz stare diody smd,przylutowujemy nowe w wybranym kolorze,wymaga to pewnej sprawności z uwagi na miniaturowy kształt diod,pęsetą chwytamy diodę i odpowiednio przylutowujemy je do styków na płytce .Gdy przylutujemy wszystkie diody,składamy licznik,i zakładamy wskazówki zgodnie z wcześniejszymi znakami,by nie oszukiwał na wskazaniach .Potem to już cieszymy się wyglądem nowych zegarów :
ObrazekObrazekObrazek

kml2oo6

Post autor: kml2oo6 »

naprawdę świetnie to wygląda! Z chęcią sam bym sobie coś takiego zrobił lecz boję się, że coś skopie... a ramki na zegary to też z allegro? :)

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

tak z allegro są rameczki ,diody również tam zakupisz w dowolnym kolorze . Najwięcej roboty z lutowaniem ,przy ściąganiu wskazówek,zaznacz sobie ołówkiem gdzie opadną by je potem poprawnie założyć i by wskazania były prawidłowe ,. :)

kml2oo6

Post autor: kml2oo6 »

Widziałem, że masz na zielono skalę a wskazówkę na czerwono :) które z diód odpowiadają za kolor wskazówki? :) chciałbym zrobić niebieską skalę z czerwonymi wskazówkami jak to jest w volkswagenach :)

G-Boy

Post autor: G-Boy »

kml2oo6 pisze:które z diód odpowiadają za kolor wskazówki?
zdaje sie ze jest jedna dioda, ta najblizej oski wskazowki.. Uwaga na plus/minus (sciety rog) w diodach ;) Pozatym robota bajka ;) 2h i gotowe..

maciek od iwony

Post autor: maciek od iwony »

Piknie się prezentuje ;)

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

w tych licznikach to nie tak łatwo ,ja zrobiłem osobny patent na wskazówki innego koloru ,poprostu dałem diodę 3 mm w pobliżu wskazówki :D ,zresztą tak to wygląda :
Wyciąganie licznika pomijam bo jest banalne ;-) ,
Teraz podswietlenie wskazówek ,tu jest trochę pracy ,dwoma łyżeczkami podważamy wskazówki by dostać się do reszty elementów licznika .Odkręcamy wszystkie torxy z tyłu licznika i rozdzielamy płytkę z tarczami .Do podświetenia wskazówek zastosowałem 4 diody 3 mm /12 V .Przy każdej wskazówce wywwierciłem otworek 3mm na diodę ,następnie wszystkie połączyłem przewodem,pamiętając o polaryzacji .W każde gniazdo na wskazówki musiałem włożyć wężyk o średnicy otworu na wskazówkę w tarczy i na jej końcu zrobiłem małe nacięcie by światło z diody dostawało się pod wskazówkę ,długość każdego wężyka to jakiś 1 cm .Całość lutujemy i podłączamy ,np. jak u mnie wtyczką do zasilania ,mozna z kostki licznika ,albo z innego miejsca,jak kto woli ObrazekObrazek
wskazówki :ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
kombinowałem na początku ze zmianą samej diody przy wskazówce ale wtedy kolor jest nijaki ,dlatego dołożyłem po diodzie i opłacało się bo efekt na żywo jest fajny .

Awatar użytkownika
Snake
Moderator
Moderator
Posty: 4156
Rejestracja: środa, 7 stycznia 2009, 14:22
Renault: Lala 3
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Snake »

Andrzej to jest magik w tych sprawach brawa
...Dobrze pamiętam wszystkie nieszczere twarze
Fałszywych ludzi ukrytych pod kamuflażem
Kłamstwo z nimi idzie w parze, obłuda, nie ufaj takim...

tregon

Post autor: tregon »

widzę, że będę musiał o tym pomyśleć, bo mnie pomarańcz troszkę drażni...

w Madzi miałem na zielono i było super ...

Maciej1122
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 29 sierpnia 2015, 11:49
Renault: Thalia I
Silnik: 1 4

Re: Zmiana podświetlenia zegarów Renault Thalia/Clio ph. II

Post autor: Maciej1122 »

Sorry za odkop, ale mógłby ktoś podrzucić instrukcję demontażu zegarów w Thalii? Link już wygasł. Już wszystko poza zegarami świeci na zielono ;)

ODPOWIEDZ