iparts></a>
<a href= francuskie

[Captur] kamera cofania

Moderator: Grupa Moderatorów

facecik26
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 14:53
Renault: Renault Captur
Silnik: 1.5 dci 90

[Captur] kamera cofania

Post autor: facecik26 »

Witam.
Pomału przymierzam się do założenia kamery cofania w Capturze. Doczytałem już, że trzeba odblokować wyjście kamery w Media Nav za pomocą Menavrus-a, zanim jednak zakupię kamerę chciałbym poprosić o pomoc w tej sprawie, tzn. chciałbym zakupić oryginalną z Captura bo są dostępne, problem jednak w tym że oryginalna kończy się wtyczką wpinaną gdzieś w klapie bagażnika w instalację, a mój Captur takiej instalacji nie ma. Instalację przez auto jak najbardziej pociągnę sobie we własnym zakresie, pytanie jak rozpoznać który kabel wychodzący z kamery za co odpowiada, żeby to wszystko działało po podpięciu. Pozdrawiam.

mopsik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 8 czerwca 2017, 19:02
Renault: Captur 2017
Silnik: 09 TCE
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kamera cofania Captur

Post autor: mopsik »

na innym forum masz dokładnie opisane,nie chcę wklejać linku bo chyba nie wolno.Instalację możesz mieć w słupku obok fotela kierowcy,pod warunkiem że masz czujniki PDC. Media odblokujesz MICOMem lub w ASO jak Ci podepną pod OBD2 i odblokują.Ten 2 wariant bezpieczniejszy. I kup oryginalną kamerkę,jest polecana i na 100 % dobrze działa.Droższa ale pewna.

facecik26
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 14:53
Renault: Renault Captur
Silnik: 1.5 dci 90

Re: kamera cofania Captur

Post autor: facecik26 »

Dzięki za pomoc. Niestety czujników PDC też brak, choć akurat tego nie potrzebuję, ale sprawdzę ten słupek kierowcy. Kamerkę chcę oryginalną, to na pewno. Poszukam w takim razie tych opisów na innych forach, choć z tego co już sobie poczytałem wynika, że z kamery poza plusem pod wsteczny oraz masą, pójdzie jeszcze obraz oraz wzbudzenie do Media Nav i powinno być ok.

mopsik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 8 czerwca 2017, 19:02
Renault: Captur 2017
Silnik: 09 TCE
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kamera cofania Captur

Post autor: mopsik »

tak,jeżeli nie masz PDC to musisz puścić jeszcze wzbudzenie.Kable A/V sugerują puścić w oplocie ekranowanym ale koledzy z forum puszczali zwykłymi i jest OK.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: Tomu80 »

To temat do dzialu " zrób to sam"-proszę admina o przeniesienie. Po przeniesieniu odpisze, bo sam też lada dzień będę montować kamerę cofania.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: Tomu80 »

Kamera cofania zamontowana! :-)
Obrazek
Obrazek

Kupiłem taką za niecałe 50zł:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7110568910

oraz adapter do MediaNav również za ok. 50 zł:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7821769032

Taki zestaw ma tą zaletę,że nie trzeba doprowadzać do kamery przewodu od lampy cofania. Podłącza się ją tylko do adaptera żółtym chinchem z sygnałem Video i jednym pinem z Reverse sygnał do adaptera przy MediaNav
Najtrudniejsze jest przyciągnięcie kabla kamery przez gumowy wąż przy zawiasach klapy oraz jej zamocowanie standardową śrubą. Kabel następnie przeciągnąłem górą pod gumową uszczelką nad otworami drzwi po stronie kierowcy. Następnie pod tą samą usczelkąw dół wzdłuż słupka A i dalej pod skrzynką bezpieczników aż do centralnej-dolnej częśći deski.

Do działania kamery konieczne jest jej aktywowanie. Jest to opisane na Youtube i forum daciaklub.pl.

facecik26
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 14:53
Renault: Renault Captur
Silnik: 1.5 dci 90

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: facecik26 »

Super, że Ci się udało wszystko podpiąć. Ja jeśli czas pozwoli i autko będzie na miejscu, planuję montować kamerkę w okolicach początku maja, może w ten długi weekend. Na razie pomału zbieram wszystko co potrzebne, adapter do Media Nav kupiłem taki sam jak Twój, ale kamerę zakupiłem oryginalną za dobre pieniądze. Przy okazji zmiany innych ustawień aktywowałem też kamerkę w Media Nav, zatem została kwestia przeciągnięcia kabli i podpięcia tego wszystkiego. Posiłkując się forum Dacii, mam już rozpiskę który kabelek z oryginalnej kamery (są ich 4) za co odpowiada, ta oryginalna kamerka jest zasilana przez 6V, zatem przyda się wyprowadzenie +6V oraz masy 6V z przejściówki. pozostałe 2 kable z kamery to obraz i jego masa. A pod co podpinałeś Revers wychodzący z przejściówki? Bo doczytałem gdzieś, że trzeba szukać kabelka z prądem od żarówki wstecznego i pod niego się wpiąć z tym wzbudzeniem.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: Tomu80 »

Tak jak napisałem-"Reverse Signal" przy adapterze podłączyłem do "+" zasilania kamerki, dlatego że pojawia się tam +12 V po włączeniu biegu wstecznego. Nie trzeba więc przeciągać jeszcze kabelka od lampy wstecznego do kamerki. W przyszłości zmienię chyba załączenie kamerki właśnie tymi pinami +6V o których pisałeś (poprzez przekaźnik na 6V).

Bez tego wszystko działa poprawnie, ale po wyłączeniu wstecznego na moment pojawia się komunikat o braku zasilania / uszkodzeniu kamerki.

facecik26
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 14:53
Renault: Renault Captur
Silnik: 1.5 dci 90

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: facecik26 »

Tak, ponoć oryginalna instalacja kamery cofania tak jest podłączona, że Media Nav podtrzymuje obraz z kamery jeszcze kilka sekund po wyłączeniu wstecznego. Będę próbował podłączając kamerę podłączyć kabelek Reverse z przejściówki przy Media Nav do oryginalnego kabelka idącego do światła wstecznego, można go bodajże znaleźć w złączu R2 po lewej stronie przy nogach kierowcy, Pin nr 28. Zobaczymy czy to wyjdzie.
A tak z ciekawości - ile metrów i jakiego kabla użyłeś by połączyć kamerę z Media Nav? Bo myślę kupić jakiś 4 żyłowy, tak z 10 metrów żeby nie brakło:)

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: Tomu80 »

Wczoraj podłączyłem kamerkę przez przekaźnik (o napięciu zasilania cewki 5 V) - teraz wszystko działa tak jak fabrycznie. Plus zasilania kamerki (poprzez ten przekaźnik) wziąłem z zasilania Medianav (czerwony kabel w drugiej kostce MediaNav).

Po wyłączeniu biegu wstecznego obraz przechodzi w tryb pełnoekranowy i wyświetlany jest jeszcze przez 2-3 sekundy. W tej opcji pin "Reverse signal" w ogóle nie jest do niczego podłączony.

Kabel to oryginalny kabel jaki był dołączony do kamerki - 3 żyłowy ekranowany (masa wizji i zasilania jest przecież wspólna). Nie mierzyłem, ale wg opisu na aukcji jego długość to 5 mb. Taka długość Wystarczyła - zostało jeszcze ze 30 cm luzu.

facecik26
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 14:53
Renault: Renault Captur
Silnik: 1.5 dci 90

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: facecik26 »

Ok, dzięki, to myślę że zrobię jakiś delikatny zapas tego kabla i z 7 metrów przygotuję. No tak, masa wystarczy jedna i pod zasilanie kamery i pod obraz, aczkolwiek z oryginalnej kamery wychodzą 2 przewody masowe. Postaram się w majowy weekend coś z tym ruszyć.

facecik26
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 14:53
Renault: Renault Captur
Silnik: 1.5 dci 90

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: facecik26 »

Witam ponownie. No i wreszcie u mnie w Capturze kamera cofania zamontowana. Tak jak pisałem wcześniej - adapter do Media Nav mam taki sam jak kolega Tomu80, kamerę cofania oryginalną, do tego doszło ok 7 metrów kabla 4-żyłowego ekranowanego oraz złącze 4 pinowe by połączyć kable z oryginalnej kamery z kablem idącym przez auto. Obyło się bez niespodzianek, najdłużej to chyba zeszło z puszczeniem kabla przez tylną klapę by doszedł do przelotki między klapą, a autem. Później kabel puszczony prawą stroną auta,pod osłonami progów i pod schowkiem deski rozdzielczej - podłączenie go do adaptera, adapter do Media Nav i jest piękny obraz na monitorze. Przewodu "reverse" z adaptera nigdzie nie podłączałem, nie ma takiej potrzeby, kamera jest zasilana przez 6V z media i obraz z niej jest wyświetlany jeszcze ok 5 sekund po wyjęciu biegu wstecznego, obraz z kamery pojawia się zawsze przy włączonym zapłonie i włożeniu wstecznego - zatem wszystko działa jak należy. Pozdrawiam.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: Tomu80 »

A ja wymieniłem kamerkę na inną - taką za 69 zł z Aliexpres dedykowaną do Captura i montowaną w lampkę oświetlenia rejestracji.
W porównaniu do pierwszej ma świetną jakość obrazu (również w ciemności), pełne 120 stopni pola widzenia (widzi od 35 cm za zderzakiem aż po horyzont) i super bajer - wyświetla dynamiczne linie prowadzące (linie skręcają wraz ze skręcaniem samochodem pokazując dokładnie tor jazdy).

Obrazek

pongo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 47
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2019, 13:16
Renault: Captur
Silnik: 1.5 dci 90 KM
Lokalizacja: Marki

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: pongo »

Cześć kojarzysz nazwę lub link kamery z Ali która finalnie montowałeś? Druga sprawa czy przy tej kamerze również potrzebny jest dodatkowy osprzęt typu adaptery? Dodam że mam pdc fabryczne z tyłu.

pongo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 47
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2019, 13:16
Renault: Captur
Silnik: 1.5 dci 90 KM
Lokalizacja: Marki

Re: [Captur] kamera cofania

Post autor: pongo »

czy ktoś montował ten zestaw? Chodzi mi o to czy pasuje do MediaNav (nie evo)?
majfrend na pewno mi odpowie że "pasuje, pasuje" a ja chce wiedzieć jak jest naprawdę
https://pl.aliexpress.com/item/33032658 ... 3032658449

ODPOWIEDZ