iparts></a>
<a href= francuskie

[Scenic II] wymiana klocków hamulcowych z tyłu

Moderator: Grupa Moderatorów

Awatar użytkownika
Sweeper
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 225
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 08:50
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCi
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

[Scenic II] wymiana klocków hamulcowych z tyłu

Post autor: Sweeper »

Manual ten pozwoli na wymianę klocków bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.
1. wyłączamy automatyczny hamulec ręczny - po zgaszeniu silnika należy pociągnąć dźwignię i nacisnąć przycisk, zgaśnie czerwona dioda
po otwarciu drzwi zacznie mrugać i wydawać sygnał dźwiękowy
2. demontujemy koła
3. odkręcamy górną i dolną śrubę trzymającą zacisk (kluczem z nasadką)
4. jeżeli zacisk jest zapieczony pobijamy delikatnie młotkiem żeby go rozruszać
5. wyjmujemy klocki (tutaj bez młotka już nie pójdzie)
ich kształt pozwala na zbijanie ich od góry (nie należy się przejmować spinkami na klockach bo na nowych i tak mamy nowe)
asekuracyjnie możemy podkładać śrubokręt między tarczę a klocek aby równomiernie wychodził
należy zwrócić uwagę na dwie metalowe blaszki w które wkładany jest klocek - nie należy ich wyginać bądź urywać
6. zakładamy nowe klocki wkładając od góry (stare wyciągaliśmy przez wysuwanie w bok) i delikatnie pobijamy z góry
7. demontujemy sprężynę i linkę ręcznego
8. popuszczamy odpowietrzenie tłoczka
9. szczypcami lub kombinerkami wkręcamy w prawo tłoczek jednocześnie go wciskając
popuszczenie odpowietrznika pozwala na zredukowanie ciśnienia w układzie hamulcowym dzięki czemu wkręcenie tłoczka nie wymaga takiego wysiłku
skutkiem ubocznym jest wylewający się płyn hamulcowy który potem należy uzupełnić
10. jak wkręcimy tłoczek to zakręcamy odpowietrznik i montujemy zacisk
11. zakładamy linkę ręcznego i sprężynkę
12. wsiadamy do samochodu i pompujemy na sucho pedał hamulca 5-6 razy
13. zapalamy samochód i pompujemy jeszcze 15-20 razy
14. przykręcamy koła
nie należy zaciągać hamulca ręcznego przed wykonaniem pkt 12 i 13 ponieważ grozi to zablokowaniem tłoczka i ponownym rozbieraniem elementów

Instrukcja została sporządzona na podstawie wymiany klocków w Scenicu II z 2004 roku
Analogiczna jest dla Renault Megane II z tego okresu
Ostatnio zmieniony piątek, 22 maja 2009, 09:29 przez Sweeper, łącznie zmieniany 1 raz.
Mało gadać, dużo robić...
https://www.facebook.com/floreklukasz

Awatar użytkownika
PiasQ
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2631
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 14:12
Renault: Talisman TCe 200
Silnik: 1.6T
Lokalizacja: Rumunia :)

Post autor: PiasQ »

Przykleiłem ;). Sweep, pamiętaj o nawiasach w temacie ;>
Pozdrawiam ;)
Łukasz
Nie dziękuj za pomoc, pomóż innym, wchodząc TUTAJ

iksnawias

Post autor: iksnawias »

A czy jest gdzieś opisana tu wymiana przednich klocków hamulcowych? Bo nie mogę znaleźć...

mrarek

Re: [Scenic II] wymiana klocków hamulcowych z tyłu

Post autor: mrarek »

trochę odkopię temat, gdyż dodam nieco moich fotek i napiszę, że NIE TRZEBA ABSOLUTNIE nic odpowietrzać

wymiana tarcz hamulcowych tylnych: tarcze tylne nowe oryginały 77 01 207 898 (459 PLN za kpl z łożyskami) + klocki BOSCH 0 986 466 683 BP689

wymiana przez kolegę michal72 Obrazek

widok przed operacją, po zdjęciu zaślepki piasty
Obrazek

potrzebna nasadka 30 do odkręcenia śruby
Obrazek

lecz najpierw odkręcamy zacisk hamulcowy...
Obrazek

... by mieć dostęp do reszty
Obrazek

widać wyraźnie powierzchnię, którą tłoczek dociska do klocka
Obrazek

elementy drobne leżące na zacisku należy oczyścić szczotką drucianą
Obrazek
Obrazek

odkręcanie jarzma...
Obrazek
Obrazek

...i wreszcie samej tarczy
Obrazek

widok po demontażu
Obrazek

teraz czyszczenie wszystkiego i wciskanie tłoczka w zacisku hamulcowym. oryginalny przyrząd (na zdjęciu) z oporami, ale dał radę. IMHO trzonek młotka nie miał szansy tego zrobić - wciskać i jednocześnie pokręcać
Obrazek

zakręcamy nową tarczę, jarzmo...
Obrazek

...pamiętając o blaszkach...
Obrazek

...mocujemy klocki, całość odłtłuszczamy...
Obrazek

... zakładamy zaślepkę piasty i jedna strona gotowa.
Obrazek

Irbis

Post autor: Irbis »

Wielkie dzięki za opis i zdjęcia do niego. Na pewno wielu forumowiczom przyda się ta wiedza :) A ja mam pytanie ile kosztuje jeśli ktoś wie ten przyrząd do wciskanie tłoczka ?

G-Boy

Post autor: G-Boy »


Awatar użytkownika
sei08
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 12 września 2009, 10:32
Renault: SCENIC II
Silnik: 1.9
Lokalizacja: RMI

Post autor: sei08 »

A tych blaszek pod klocki nie było nowych razem z klockami? Bo ja,jak wymieniałem to były w komplecie.

mrarek

Post autor: mrarek »

blaszek nie było, ale te były w dobrym stanie po oczyszczeniu.

Hubert

Post autor: Hubert »

Panie kolego mrarek, własnie planuje podobna operacje wymianę całych tarcz i klocków hamulcowych. Porsze mi podpowiedzieć skoro w tym uczestniczyłeś: tarcze są zespolone z łożyskami podpowiedz mi czy problem jest ze zdjęciem tarczy i nałożeniem nowej? Trzeba ją jakoś specjalnie nabijać i zbijać czy schodzi beż problemów bo ma lekki luz?? Nie wiem czy mam brać się za to sam czy lepiej oddać do mechanika zaznacze ze jestem amatorem w te klocki więć sugeruje się tylko waszym zdaniem.

G-Boy

Post autor: G-Boy »

Tarcza jest kontrowana chyba nakretka, wiec po jej odkreceniu, lozysko z tarcza powinno bez wiekszego problemu zejsc. Jest ono zapewne osadzone na osi, ale nie nabijane ciasno, wiec nie powinno ciezko zchodzic.

Hubert

Post autor: Hubert »

Ajak jest z pierścieniem ABSu bo wogole temat nie poruszony przy manualu?? A TO BARDZO WAZNA SPRAWA!! :/

antek

Post autor: antek »

radze do zprzyjaznionego mechanika

Awatar użytkownika
sei08
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 12 września 2009, 10:32
Renault: SCENIC II
Silnik: 1.9
Lokalizacja: RMI

Post autor: sei08 »

Najpierw trzeba go mieć. :P Wymiana tego,to nie jest voodoo. lol Ja niedługo zabiorę się za wymianę tarcz z łożyskami,bo wszystko jeszcze fabryczne, na dodatek łożyska mi zaczęły wyć od jakiegoś czasu. Ale przy przebiegu 250 000 km mają prawo.

Hubert

Post autor: Hubert »

sei08, jak bedziesz wymienial to mozesz zrobic kilka zdjec bylo by milo i odrazu podpowiesz jak wyglada sprawa z pierscieniem ABSu czy trzeba go przekladac ze starych na nowe tarcze czy pierscien jest juz z nowymi tarczami

michal72

Re: [Scenic II] wymiana klocków hamulcowych z tyłu

Post autor: michal72 »

Pierścień jest ferromagnetyczny i jest z tarczą.
Przy wymianie trzeba uważać żeby go nie uszkodzić bo jest bardzo delikatny.

ODPOWIEDZ