iparts></a>
<a href= francuskie

[Scenic II]Moduł haka holowniczego

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
malum
Bywalec
Bywalec
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 8 maja 2012, 20:04
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dCi
Lokalizacja: Bydgoszcz

[Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: malum »

Zabrałem się kilka dni temu za montaż haka holowniczego w swoim Scenicu II.
Znaczna część współczesnych samochodów wymaga montowania specjalnego modułu elektrycznego, którego zadaniem jest zasilenie przyczepki bez wywoływania konfliktów w komputerze samochodu.
W Renault Scenic II podobno taki moduł nie jest wymagany, są nawet dostępne wiązki instalacji lamp tylnych za ok 180zł przystosowane już do podłączenia gniazda przyczepki.
W rzeczywistości tak pięknie nie jest. W swoim Megane II zastosowałem właśnie taką wiązkę i skutkiem tego było wypalenie styków w skrzynce bezpiecznikowej w komorze silnika. Zastosowałem więc moduł elektryczny własnego projektu i do dzisiaj wszystko działa jak powinno.
Tym razem czas nadszedł na hak w Scenicu II i od razu postanowiłem zamontować moduł.
Problem polega na tym, że kosztuje on ok 200zł, a absolutnie nie jest wart swojej ceny.

Poradnik ten przygotowałem dla osób, które zabierają się za montaż haka holowniczego i nie chce obciążać swojej instalacji w samochodzie, a jednocześnie nie chcą wydać więcej niż 50zł.

Potrzebne nam będzie:
- 6 przekaźników 12V - ja użyłem takich http://fotocyk.yoyo.pl/modul_haka/przekaznik.jpg za ok 2zł za sztukę
- 7 diod LED 0,5cm o dowolnych kolorach (ja wybrałem dwie żółte dla kierunkowskazów, dwie czerwone dla świateł i dwie zielone dla światła stop i halogena tylnego oraz diodę czerwoną informującą o błędnie podłączonych wtyczkach - koszt jednej diody ok 0,20zł za sztukę
- 7 rezystorów - ja zastosowałem rezystory 1k potrzebne do obniżenia napięcia z 12V do napięcia wymaganego przez diody LED - koszt ok 0,02zł za sztukę
- 7 koszyków do diod LED - koszt ok 0,20zł za sztukę
- 6 diod 1N4007 za 0,20zł za sztukę (nie ma ich na zdjęciu części oraz nie są widoczne na pozostałych zdjęciach - wlutowane są zaraz za gniazdem wejściowym pod czarną osłoną termokurczliwą, więc załączam oddzielną fotkę http://www.fotocyk.yoyo.pl/modul_haka/dioda_1N4007.jpg
- 1 włącznik, ja zastosowałem czerwony, podświetlany, na 12V za 1,30 za sztukę
- 2 gniazda mikrofonowe CB 8 pinowe za 4zł za sztukę
- 2 wtyczki mikrofonowe CB 8 pinowe za 4zł za sztukę
- 1 pudełko - ja zastosowałem puszkę naścienną do domowej instalacji elektrycznej kupioną w markecie budowlanym za 2,50zł
- kilka kawałków przewodu w różnych kolorach, u mnie za darmo bo plącze się tego po domu dość sporo, ale w markecie można kupić za ok 0,88zł/metr czyli liczmy 8zł za 8 metrowych kawałków różnych kolorów

Poniższe zdjęcie pokazuje potrzebne produkty, ale nie w opisanych ilościach, bo zdjęcia robiłem po wykonaniu modułu i ... kilku podzespołów zabrakło :-)
Obrazek

Układ wykonałem w oparciu o schemat, również mojego autorstwa:
Obrazek

Nie chciało mi się bawić w robienie płytek więc układ zmontowałem "na pająka".

Jedno gniazdo jest gniazdem wejściowym, do którego podłączane są przewody biegnące od lamp tylnych samochodu (kierunkowskazy, światła, stop i halogen) oraz masa i stały plus, może być np. z gniazda zapalniczki lub wprost z akumulatora, ale pamiętać należy o zabezpieczeniu takiego przewodu bezpiecznikiem.
Przewody biegnące od lamp sterują przekaźnikami, które po przełączeniu powodują zapalenie się odpowiedniej diody LED wskazującej na poprawne działanie przekaźnika i przesłanie na drugie gniazdo 12V do zasilenia odpowiedniego pinu wtyczki przyczepki.
LED7 na schemacie to dioda, która zapala się w sytuacji, gdy wtyczki zostaną włożone w niewłaściwe gniazda.

Dla uproszczenia układu można zrezygnować ze wszystkich diod LED i rezystorów zostawiając praktycznie same przekaźniki.

Dodatkowo zastosowałem włącznik na przewodzie masowym, który wyłącza przekaźniki gdy nie ma podpiętej do samochodu przyczepki - znacząco wydłuża to życie przekaźników.

Jeśli ma ktoś pytania, chętnie odpowiem.

Życzę miłej zabawy i przypominam, że jeśli zdecydujesz się na budowę takiego układu i wykorzystanie go w samochodzie to robisz to na własną odpowiedzialność!

Poniżej kilka zdjęć gotowego już układu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 16 sierpnia 2013, 23:44 przez malum, łącznie zmieniany 2 razy.
**********************************************************************
Zadowolony użytkownik marki Renault. Historia moich Renówek:
- Megane Classic 1.6 LPG
- Megane II 1.9dCi 120KM
- Laguna II 1.9dCi 120KM
- Scenic II 1.9dCi 125KM
- Koleos 2.0 dCi 150KM (obecnie)

dyziu
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 26 września 2010, 14:07
Renault: Megane Classic IphI
Silnik: 1.6 8V K7M702
Lokalizacja: Radzymin

Re: Moduł haka holowniczego

Post autor: dyziu »

Trochę to dziwne że doszło do wypalenia styków a nie samych bezpieczników :/ Instalacja świateł pozycyjnych przyczepki to około 2A,biorąc po uwagę że bezpieczniki w aucie i tak montowane są z pewnym zapasem wszystko powinno pracować bez żadnych problemów.

Fachowcem w temacie elektryki nie jestem ale jak dla mnie to wykonanie modułu wygląda bardzo profesjonalnie brawa
Codziennie rano sprawdzam czy jestem na liście najbogatszych ludzi na świecie.
Jeśli nie,to wstaje i idę do roboty.

malum
Bywalec
Bywalec
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 8 maja 2012, 20:04
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dCi
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: malum »

Moderatorzy przypisali temat konkretnie do Scenica II, ale układ nadaje się praktycznie do każdego samochodu, i to nie tylko do Renault. U mnie pracuje w Megane II i Scenic II choć w Megane II wytrawiałem odpowiednią płytkę. Niestety zagubiłem gdzieś jej projekt, a nowej nie chciało mi się już robić dlatego poszedłem na łatwiznę i zrobiłem pająka. Funkcjonalność układu jednak jest taka sama.
**********************************************************************
Zadowolony użytkownik marki Renault. Historia moich Renówek:
- Megane Classic 1.6 LPG
- Megane II 1.9dCi 120KM
- Laguna II 1.9dCi 120KM
- Scenic II 1.9dCi 125KM
- Koleos 2.0 dCi 150KM (obecnie)

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: patrys4891 »

Malum, czy mógł byś odświeżyć zdjęcia?
Obrazek

Awatar użytkownika
Misiek147
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 17 grudnia 2013, 19:14
Renault: Megane I Ph II
Silnik: 1.4 16V K4M
Lokalizacja: Pabianice

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: Misiek147 »

Ja zakładam na co dzień haki holownicze z modułami jak i zwykłymi wiązkami i jak widze samoruby to az mnie za przeproszeniem Ch*j strzela.

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: patrys4891 »

a duży ten uj?
Czemu? przecież moduły też ktoś z czegoś robi. Przy zachowaniu odpowiednich zasad i parametrów można samemu to zrobić.
Obrazek

herbst
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 14:38
Renault: Scenic
Silnik: 2.0

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: herbst »

Misiek147 pisze:Ja zakładam na co dzień haki holownicze z modułami jak i zwykłymi wiązkami i jak widze samoruby to az mnie za przeproszeniem Ch*j strzela.
Też jestem zdania, że najlepiej iść z montowaniem haków do specjalisty i sam się w to bawić nie będę, hah ;d Niby proste a jednak nie do końca.

Awatar użytkownika
Misiek147
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 17 grudnia 2013, 19:14
Renault: Megane I Ph II
Silnik: 1.4 16V K4M
Lokalizacja: Pabianice

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: Misiek147 »

Jakby ktos chcial too mam na sprzedaz uniwersalne moduły 7 pin pasujacy i obslugujący każde autoo. Ew istnieje mozliwosc montazu i mnie w domu ;p

Awatar użytkownika
Maciej R21
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 957
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 13:51
Renault: 25 V6 Injection
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz/Pszczyna
Kontakt:

Re: [Scenic II]Moduł haka holowniczego

Post autor: Maciej R21 »

Niestety fotki nie działają .
Dla jasności , rezystory ograniczają prąd diody LED. Napięcie na niej występujące ustala się samo (w zależności od koloru).
Na cewkach przekaźników , przydało by się założyć dodatkowe diody np. 1n4007 w kierunku zaporowym aby wygasić ew. wysokie napięcie pojawiające się podczas wyłączenia przekaźnika . Jest to istotne w przypadku kiedy żarówki w lampie , sterowane są kluczami tranzystorowymi i wyindukowanie napięcia w cewce przekaźnika , może taki tranzystor uszkodzić . Nie wiem jak są sterowane lampy ale diody na pewno nie zaszkodzą .
W nowych gniazdach haków , jest zamontowany dodatkowy wyłącznik , który używa się właśnie do wyłączenia modułu haka .
Obrazek

ODPOWIEDZ