iparts></a>
<a href= francuskie

[SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

[SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

RENAULT SCENIC II 1.9 dCI 120KM 6 biegów

Witam

Dzisiaj odpalam auto włączam wsteczny i jakiś dziwny odgłos i od tej pory nie wchodzi jedynka i dwójka. Nie ma siły żeby wrzucić 1 czy 2 bieg. Znalazłem gdzieś na forum, że odkręca się korek wlewu oleju i śrubokrętem coś tam trzeba nacisnąć. Ale coś mnie skusiło odkręcić gałkę zmiany biegów i zdjąć mieszek:

Obrazek

Zacząłem tym ruszać, niby wszystko OK, ale w lewo lewarek nie idzie... odsłoniłem ten kawałek gąbki, który zakrywa mechanizm z boku i zobaczyłem, że trzpień B wyskoczył z ramienia A, które to ramię porusza jedną z linek. Z tego powodu trzpień leży na ramieniu i ruch lewarka w lewo wymusza ruch ramienia w dół, a to jest niemożliwe, gdyż w chwili obecnej lewarek jest w położeniu środkowym, ale ramię jest w pozycji dolnej (w pozycji górnej po przeciwnej stronie osi) i linka dalej już się nie wyciągnie.

Obrazek

Jak widać ułamał się kawałek plastiku, którym otacza ramię bodajże z obu stron i przesuwając lewarek w prawo (biegi 5, 6 oraz R) trzpień "idzie do góry" i wyskakuje z otworu ramienia.

Obrazek

Swoją drogą to już drugi raz w SCENICU z powodu złamania plastiku mam problem, ostatnio uchwyt podnośnika szyb mi pękł i szyba opadła, kupiłem za 21zł w ASO uchwyty wzmacniane metalem i działa.

Obrazek

Obrazek

Stąd moje pytanie jak to naprawić?

Na początku myślałem o tym samym ramieniu, któremu ułamał się plastik, ale raczej ciężko to dostać, a pewnie jeszcze trudniej wymienić. Więc poszukałem na ALLEDROGO używanych lewarków i trochę tego jest.

I pytanie: czy taki lewarek http://allegro.pl/lewarek-zmiany-biegow ... 77513.html będzie pasował do 1.9 dCi 120KM 6 biegów? Czy lewarki rozróżnia się po silniku czy po ilości biegów w SCENICU?

Drugie pytanie - jak rozebrać obudowę lewarka?

Jak się zabrać za wymianę? Warto samemu czy dać to mechanikowi?

Ostatnie pytanie

Uchwyt, za który ciągnę jak wrzucam wsteczny, ma od spodu pod mieszkiem po prawej bodajże stronie jakby otwór na jakąś linkę? drucik? BO zastanawiam się co powoduje podciągnięcie tego uchwytu pod gałką do góry przy włączaniu wstecznego... Czy ta linka (jeśli istnieje) mogła mi spaść na dół?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 października 2012, 22:25 przez kudlaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem temat

Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

A jak dobrać mechanizm? Szukać do:
- SCENICA II 1.9dCi
- SCENICA II 6-biegowego
- czy SCENICA II 1.9dC 6-biegowego?

Awatar użytkownika
sei08
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 12 września 2009, 10:32
Renault: SCENIC II
Silnik: 1.9
Lokalizacja: RMI

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: sei08 »

Póki nie kupisz nowego mechanizmu,włóż ten bolec w otwór gdzie był ten plastik,zagnij bardziej żeby nie wyskoczył i na razie możesz tak jeździć. A mechanizmu szukaj do 1.9, w nim były tylko 6 - biegowe przekładnie.

Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

Hej

Mechanizm już zamówiony, jutro będzie, w sobotę pewnie przekładka u mechanika, chyba że sam wpadłbym na to jak rozebrać obudowę plastikową, która jest pod lewarkiem skrzyni biegów i idzie w "w dół i do przodu"

Obrazek

A co do zagięcia tego ramienia to nie myślałem o tym, ale spróbuję, chyba że zaginając ramię w stronę trzpienia/lewarka otwór, w który wchodzi trzpień zmniejszy się z powodu ugięcia się ramienia pod kątem - wtedy patrząc od strony trzpienia w otwór nie mamy okręgu tylko elipsę z krótszą średnicą na bok... mam nadzieję, że wyjaśniłem to dobrze ;) chodzi mi o coś takiego:

Obrazek

no i martwi mnie jeszcze jedna rzecz, otóż wsteczny wrzuca się u mnie podciągając uchwyt pod gałką do góry, i po zdemontowaniu gałki i mieszka zastanawiam się, co ten uchwyt podciągał do góry... bo od dolnej strony mieszka ten uchwyt ma z boku jakby otwór na linkę ale tej linki tam nie widzę, bo jak powtarzam, spojrzałem na okolice drążka i nie wiem co tam się takiego dzieje, że po podciągnięciu tego uchwytu można włączyć wsteczny (a nie szóstkę....)

Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

Próbowałem zgiąć to ramię w kierunku trzpienia, żeby ten nie wyskakiwał, ale się nie udało. Twardy metal, chyba by szybciej strzelił jakiś plastik. Zdjąłem też pokrywę lewarka i ukazały mi się 3 śruby, które należy wykręcić, żeby zdjąć ten plastik z postu powyżej (JAK TO ZDJĄĆ), ciekawe czy jeszcze gdzieś są jakieś inne śruby?

Obrazek

Nie wiem też jak zdjąć z końcówek ramion końcówki drążków zaznaczone na rysunku tutaj:

Obrazek

Może ktoś ma doświadczenie?

A tak wygląda od spodu mieszek - w sumie chyba żadnej linki tu nie było, bo otwór nie jest na wylot:

Obrazek

Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

Przyszedł element, obudowę pod lewarkiem ściąga się odkręcając 3 śruby zaznaczone tutaj:

Obrazek

oraz z plastikowe zatrzaski na dole tej obudowy, jeden sąsiaduje z pedałem gazu, drugi jest po przeciwnej stronie. Po zdjęciu jeszcze należy zdjąć gąbkę otaczającą ten element, UWAGA - trzyma się ona dwoma nitami po bokach (trzeba je wymacać) - ja nieświadomy tego urwałem gąbkę z jednej strony, ale to mały ból.

Generalnie nie udało mi się zdjąć linek/wybieraków z tych łapek:

Obrazek

Dodatkowo okazało się, że element który kupiłem nie ma sprężyny:

Obrazek

która powoduje stabilizację trzpienia w pozycji środkowej, żeby lewarek wracał na pozycję "luz" - spojrzałem na alledrogo i większość nie ma tej sprężyny, a wymiana wygląda kiepsko, bo cała ta plastikowa konstrukcja jest odlana....

Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

Naprawione, koszt 150 mechanizm lewarka, 150 przekładka. Na przyszłość zostawiłem sobie wyciągnięty lewarek i jak w tym pęknie ten plastik to odetnę resztę plastiku z drugiej strony trzpienia i naspawam na to miejsce wielką podkładkę:

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 października 2012, 17:22 przez pc131, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: VoN »

Dobry temat, na bank się kiedyś przyda :)
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

Awatar użytkownika
pc131
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 09:24
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCI 120KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: pc131 »

Co do wstecznego, nie ma żadnej linki, która coś tam robi po podciągnięciu uchwytu pod gałką. Po prostu kiedy uchwyt nie jest podciągnięty to przemieszczenie lewarka maksymalnie w prawo blokuje kawał plastiku po prawej stronie lewarka

Obrazek

Kiedy podciągamy uchwyt po gałką, wtedy ten plastik nie blokuje ruchu lewarka (plastiku od spodu):

Obrazek

i można przesunąć lwarek jeszcze bardziej w prawo i wrzucić wsteczny.

WAŻNE: w lewarku, który kupiłem nie było tych plastikowych tulejek na drążku lewarka (zdjęcie 1) i bez nich uchwyt pod gałką nie za bardzo chodzi po drążku lewarka, trzeba je przełożyć jeśli ich nie ma, bo uchwyt pod lewarkiem nie wraca na dół mimo sprężyny.

lukasz-stargard
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 19 lipca 2015, 12:32
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dCi

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: lukasz-stargard »

Witam,
przez kilka ostatnich tygodni zaczął mi ciężko wchodzić wsteczny bieg. Jednak nie zdążyłem podejchac do mechanika ponieważ do końca mi sie roz.......waliło.
jak zdjąłem osłonę to zauważyłem że przy próbie wbicia wstecznego ten biały plastik wygina się a dźwignia nie idzie w górę ponieważ trzpień wychodzący od gałki zmiany biegów wyskakuje z dźwigni. Chciałem zobaczyc co i jak i...ułamałem ten plastik.
Ale wydaje mi się że ten trzpień już się wyrobił i dlatego wyskakiwał z tego ramienia dźwigni.
Teraz moje pytanie. Czy da rade jakoś zdjąć linki żeby wymienić sam mechanizm czy trzeba razem z linkami (zdj. nr 2)?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

tduvall
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 6 czerwca 2017, 06:56
Renault: Scenic II
Silnik: 1.9 dci 120km

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: tduvall »

Udało się wymienić tą sprężynę? Czy trzeba było kupić mechanizm ze sprężyną w komplecie?

Walek80
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: środa, 4 marca 2020, 17:52
Renault: Renault scenik 2
Silnik: 1.9 dci

Re: [SC II 1.9 dCi 2003] Nie wchodzi 1 i 2 bieg - ZDJĘCIA

Post autor: Walek80 »

Witam czy może ktoś mi odpowiedzieć czy te plastiki służą do regulacji
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ