iparts></a>
<a href= francuskie

[SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Moderator: Grupa Moderatorów

igoorr

Post autor: igoorr »

hehe yari, masz rację, materiały w necie są mocno niespójne, jednakże moja wiedza wynika z długiej walki z moim wałem.

1. jeżeli części miały by inne mocowania to by nie pasowały ( a pasują), a śruby można wykorzystać stare. Jeżeli chodzi o mase to niewiem, tu rzeczywiście możesz mieś rację. Mam oryginalne części zważę je i porównam z zmienikami, dam znać w przyszłości.

2 Wał jest nie rozbieralny! Napisałeś że tylko krzyżaki i to prawda, niestety oznacza to że cały wał jest nie rozbieralny. Przez nie demontowane krzyżaki nie można zdjąć podpór, a to wszystkie jego części
http://www.driveshaftparts.co.uk/delivery/info_6.html

3 Nie wiem jak z tymi kalamitami, takiej teorii od nikogo nie słyszałem i możesz mieś tu trochę racji. Ja zwrócisz uwagę podpora zbudowana jest z połowy metalowej obejmy przekręcanej do podwozia, do niej jest przyklejona guma w którą zatopione jest łożysko. Od temperatury z układu wydechowego, soli i mrozu zimą, dużych zmian temperatur (w tym modelu auta szczególnie) po prosu parcieje.
http://www.driveshaftparts.co.uk/center ... od_39.html

4. Oczywiście pisząc mechaników miałem na myśli tylko tych którzy specjalizują się w wałach :)

5. Zwróć uwagę na zdjęcie: http://archiwumallegro.pl/amortyzator_d ... 65437.html to jest to co pisałem, masz dwa amortyzatory i sprzęgło pomiędzy nimi. Ten od wału jest w renault dostępny tylko w komplecie z walem, ten z prawej występuje w dieslu i benzynie i można go kopić w Renault

6. słowniczek:
wiskoza: w RX4 występuję w tylnym moście i służy http://klubrenault.pl/index.php?option= ... &Itemid=10
sprzęgło elastyczne inaczej gumowe charakteryzują się dużą elastycznością i przenoszeniem mniejszego momentu obrotowego.


P.S.
sorry za taką prostą formę odpowiedzi ale dopiero zaczynam życie na forum:) i z chęcią się spotkam przy piwku ;) po pogadać o naszych Reniach

Kotomek

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: Kotomek »

Zregenerowałem wał z wymianą podpór i elementu gumowego. Koszt 1500zł. Ale nadal coś drży z tyłu auta może wiecie co to może być?

yari

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: yari »

wywazales wal?

Kotomek

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: Kotomek »

Tak wyważyłem. Ale mam założony orginalny ten element gumowy z tulejkami i śruby ampolowe okazały się za krótkie więc zastosowałem utwardzone sześciokątne może to ma jakieś znaczenie? I jeszcze jedno czy ta tuleja centrujaca ma duże znaczenie w pracy wału?

yari

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: yari »

nie wiem o ktorej tulei centrujacej mowisz, ale sila rzeczy jezeli ma za zadanie centrowac, tzn. powodowac, aby wal nie mial mimosrodow ("bicia" bocznego)

igoorr

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: igoorr »

Ja pozbyłem się drgań regenerując oryginalny tłumik. Po trzech godzinach pracy i 12 oczekiwania udało mi się w warunkach domowych zregenerować tłumik drgań. Mam nadzieje że długo wytrzyma.
Potrzebne narzędzia to: nożyk, papier ścierny 120, benzyna ekstrakcyjna, cif, szczota, papierowy ręcznik, i najważniejsze klej teroson terostat 9020 firmy Henkel.
Zaczynamy, mamy nasz tłumik drgań z RX4, przypominam że to jest ten zakładany na wał. Zaznaczamy oryginalne ustawienie żeby wiedzieć jak go złożyć
Obrazek
Wycinamy uszkodzone elementy które łączom obie częśći. Jest i w sumie 6.
Obrazek
i wyglądają one tak
Obrazek
a obie części amortyzatora wyglądają tak
Obrazek
i tak
Obrazek
najpierw nożykiem wycinamy starą gumę z obu części i szlifujemy papierem ściernym. Jest to bardzo ważne ponieważ guma jest zużyta i jakiekolwiek jej części osłabią nam spoinę.
Obrazek
Obrazek
Całość bardzo dokładnie myjemy cifem lub innym środkiem do idealnej czystości. Jak wyschnie odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną i nakładamy klej na obu częściach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Całość kładziemy na gazecie i delikatnie wkładamy jedno w drugie
Obrazek
Po włożeniu nie wygląda to najładniej, ale spoko. Trzeba bardzo uważać żeby włożyć idealnie w środek. Po wyschnięciu (około 12 godzin) powinno się wyważyć. Ja pojechałem do kolesia od wyważania wałów.

yari

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: yari »

Kotomek pisze:Zregenerowałem wał z wymianą podpór i elementu gumowego. Koszt 1500zł. Ale nadal coś drży z tyłu auta może wiecie co to może być?
pokonales ten problem? bo ja mam tak samo

shogunov

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: shogunov »

Witam

Właśnie zamontowałem wał po regeneracji i niestety pojawiły się drgania.
Spec od wałów stwierdził żebym zdemontował tłumik drgań w ogóle , bo w tym modelu to tylko przeszkadzają.

PS Jeśli ktoś będzie przerabiał/regenerował wał na wersje rozbieralną , pamiętajcie że podpory wałów wraz z łożyskami nie są takie same jak w oryginalne i wymagają 16mm podkładki.
Ja podłożyłem tylko pod przednią podporę (tylną da się upchnąć) i drgania mogą stąd wynikać.
Jak tylko zrobi się odrobinę cieplej wczołgam się pod Szczeniaka i spróbuje pokombinować :-)

yari

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: yari »

u mnie (po drugiej wymianie tylnej podpory) okazalo sie, ze most jest duzo nizej, niz podpora i wal nie jest w poziomie (co oznacza, ze lozysko w tylnej podporze pracuje pod katek w strone mostu
w celu wyeliminowania podlozylem pod podpore kilka podkladek, aby obnizyc lozysko wzgledem nadwozia, po pierwszej probie jazdy okazalo sie, ze strasznie trzesie
zdjelismy czesc podkladek i teraz lozysko jest opuszczone wzgledem nadwozia ok 1cm, drgania nadal sa, ale juz nie tak silne

teraz planuje zdjac te podkladki w ogole, ale obawiam sie, ze znow za niedlugi czas lozysko padnie...
ktos to rozkminil?

Kotomek

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: Kotomek »

Nadal jestem w punkcie wyjścia z tym szumem po regeneracji wału. Ciekawe co dalej:)

dzik69ku
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek, 2 marca 2009, 19:30
Renault: rx4
Silnik: 2.0
Lokalizacja: lubelskie

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: dzik69ku »

"Spec od wałów stwierdził żebym zdemontował tłumik drgań w ogóle , bo w tym modelu to tylko przeszkadzają."

zrobiłem już 30 tys km bez tłumika drgań - i nic się nie dzieje.

mam podpory nieoryginalne i nie potrzebuję żadnych podkładek.

shogunov

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: shogunov »

Korzystając z dzisiejszej pogody , dodałem 16mm podkładkę pod tylną podporę , przy okazji mocniej dokręcając mocowania wału do skrzynki.

Po jeździe testowej pełen sukces !! viva

Żadnych drgań na wale , rozpędziłem się do 90 i wyłączyłem silnik, .... cisza jak makiem zasiał :-)

PS co do podpór , moje podpory a dokładnie przednia nie sięgają do podwozia , nie jest możliwy jej montaż bez podkładek.

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: adamos111 »

Panowie podkladki są potrzebne pod podpory jezeli są od MB123.Chyba ze utniecie kawał blachy co jest nad przednią podporą.Tylna sie miesci.Jest jeszcze jedna rzecz bardzo wazna tzn.tulejka centrująca wału.Jak ona jest wyrobiona to zadne tłumiki drgań ani wyważania nie pomogą.Miedzy 50-90 zawsze bedzie brykac.Jest identyczna jak w mercedesie.Ten sam producent.ZAWSZE PO WYMIANIE TULEJKI MUS WAŁ WYWAZYC.Inaczej sie nie da.Ja tak miałem:nowe krzyzaki,podpory,lozyska,tłumiki i nic nie pomogło.Dopiero tulejka.
Pozdrawiam ADAMOS
Koleos i Modus

yari

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: yari »

gdzie jest ta tulejka? (napisz jakos tak lopatologicznie prosze)
pytam, bo juz nie ogarniam... drzy wlasnie w podobnym zakresie (gdzie od 40 do 80kmph)

podpory nie mam pojecia od czego sa, tlumik drgan febi dedykowany do RX4, gdzie ta tuleja sie tam ma znalesc?

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: [SCENIC RX4] Zamienniki do przeniesienia napędu?

Post autor: adamos111 »

Witam.
Tulejka jest na koncu walu od strony mostu.Te cos co sie wkłada w trzpien wystajacy z mostu.Jak sie przykreci sprzegło gumowe to ona jast w srodku tej gumy.To wyglada jak całosc ale jest wymienne.Nr. spisany z orginalnej:1244100732.W intercarsie zamienia sie na lemfordara lub corteco.Lemfordera jest identyczna.Koszt około180zł.Corteco nie sprawdzałem.
A jak ktos nie wie to sworznie wchaczy pasuja od megane 2.Srednica trzpienia 16mm.Bo sa 2 rodzaje.
Pozdrawiam ADAMOS
Koleos i Modus

ODPOWIEDZ