iparts></a>
<a href= francuskie

[Ogólny] Czyszczenie bezpieczników

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiasQ
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2631
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 14:12
Renault: Talisman TCe 200
Silnik: 1.6T
Lokalizacja: Rumunia :)

[Ogólny] Czyszczenie bezpieczników

Post autor: PiasQ »

Mam trochę zaśniedziałe bezpieczniki (ostatnio nawet padł wyświetlacz w Scenicu ;) ) ...
Czy można to prysnąć np. WD40? Czy lepiej wyciągnąć każdy i przeczyścić dobrze?
Pozdrawiam ;)
Łukasz
Nie dziękuj za pomoc, pomóż innym, wchodząc TUTAJ

Awatar użytkownika
Maciek R4
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1297
Rejestracja: czwartek, 22 maja 2008, 21:07
Renault: Espace IV + Modus
Silnik: 2.0T + 1.2 16v
Lokalizacja: WOT

Post autor: Maciek R4 »

można, aczkolwiek osobiście wyjął bym każdy i drobniutkim papierem ściernym przejechał nóżki (a nawet włożył nowe)...i postarał się zrobić to samo w gniazdach (ew. tu małym nożykiem zerwać nalot zaśniedziałości) i potem prysnąć w każde gniazdo czegoś w rodzaju WD40 :)

Pozdrawiam
za duży obrazek

Awatar użytkownika
TomaszB
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2009, 10:07
Renault: Megane i Scenic
Silnik: 1.6_16V i 2.0_dCi
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: TomaszB »

może prędzej czegoś w rodzaju contakt

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 850
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Post autor: Rufus »

Jeżeli na bezpiecznikach masz nalot, to najlepiej pozbędziesz się go zdzierając nożykiem np. do tapet.

WD-40 nie używaj do elektryki - pozostawia tłustą powłokę, która genialnie przyciąga kurz i w konsekwencji pogarsza przewodnictwo a nawet może doprowadzić do zwarcia (kurz przewodzi prąd).

Kup sobie Contact Spray - spray do czyszczenia styków elektrycznych - jest na bazie spirytusu - rewelacyjnie poprawia przewodność elektryczną, a do tego po szybkim odparowaniu spirytusu pozostawia całkowicie suchą i odtłuszczoną powierzchnię styków.

Koszt takiego Contact Spray to ok 15 zł - dostępny w każdym sklepie z elektroniką, przypuszczam, że tam gdzie mają WD-40 też powinni mieć preparat do czyszczenia styków.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

Awatar użytkownika
LukaszH
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: piątek, 7 listopada 2008, 20:03
Lokalizacja: UKUFF/lubelskie/PL

Post autor: LukaszH »

może komuś się przyda....
ostatnio byłem zainteresowany przeczyszczeniem styków i udałem się do sklepu z elektroniką
pan sprzedawca odradzał mi stosowanie środku typu kontakt gdyż są to kwasy i jest to dość żrące, używać tylko jeśli na styku pojawiły się tlenki (styki zaśniedziałe) a zamiast tego polecił kupno wazeliny technicznej, która zabezpiecza styki i wspomaga przewodnictwo elektryczne, koszt takiego pudełeczka wazeliny to około 4zł

Baron

Post autor: Baron »

LukaszH pisze:może komuś się przyda....
a przyda przyda ;) dzięki!
wypróbuję to do kostek od poduchy pod siedzeniem w Megi. Do tej pory używałem właśnie contact spray'a, ale po 2-3 dniach kontrolki się zapalały na nowo :/
Może wazelinka zdziała więcej lol

Mr_Adam

Post autor: Mr_Adam »

aby wyczyścić styki polecam izo-propanol, dostępny w każdym sklepie elektronicznym. Koszt ok 12 zł, wiem bo używałem go w serwisie komórkowym :)

P_r_z_e_m_o

Post autor: P_r_z_e_m_o »

Izo-propanol jest dobry do odtłuszczenia, przemycia styków, ale nie spowoduje on pozbycia się nalotu który zebrał się na stykach. W zasadzie aby to zrobić dobrze trzeba by mechanicznie przeczyścić styki, przedmuchać lub przemyć mało agresywnym płynem, jakimś alkoholem najlepiej;metanol, etanol, izo-propanol. Następnie nanieść warstewkę wazeliny technicznej. ale nie nawalić. Zabezpieczy ona połączenie przed wilgocią.

Mr_Adam

Post autor: Mr_Adam »

Oczywiście- przyznaję rację, że izopropanol nie wyczyści nalotu mechanicznie zebranego na styku. Do tego polecam może trochę dziwną, ale skuteczną metodę- psiknąć izopropanolem na styk, po czym przeczyścić ją miekką szczotką (najlepiej nadaje się miekka szczoteczka do zębów). Co do wazeliny, miałbym wątpliwości, ponieważ kurz itd będą się do niej lepiły i z czasem znów trzeba będzie czyścić..

Weasel

Re: [Każdy model] Czyszczenie bezpieczników

Post autor: Weasel »

zastanawiam sie nad jedna rzecza,
piszecie o plynach cudach w proszku
za 12zl

nie bedzie taniej, lepiej kupic nowe bezpieczniki??

Awatar użytkownika
campino
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 770
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 17:11
Renault: Megane Scenic I Ph I
Silnik: F3R + LPG BRC
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Każdy model] Czyszczenie bezpieczników

Post autor: campino »

Popieram przedmówcę. Nie widzę sensu czyszczenia każdego bezpiecznika . Kupić nowe a wyczyścić tylko gniazda w skrzynce.
Megane Scenic I ph I 2,0 8V PB + LPG BRC

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5807
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Każdy model] Czyszczenie bezpieczników

Post autor: VoN »

Odgrzewacie stare kotlety..
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Megane IV HB 1.5 DCI i wszystko jeździ :D
Obrazek

Awatar użytkownika
campino
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 770
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 17:11
Renault: Megane Scenic I Ph I
Silnik: F3R + LPG BRC
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Każdy model] Czyszczenie bezpieczników

Post autor: campino »

Faktycznie VoN dopiero zerknęłem na datę posta Mr_Adam-a i Weasel-a :)
Megane Scenic I ph I 2,0 8V PB + LPG BRC

ODPOWIEDZ