iparts></a>
<a href= francuskie

[Modus] Wymiana żarówek

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
r_adrian
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 15:24
Renault: modus
Silnik: 1.5

[Modus] Wymiana żarówek

Post autor: r_adrian »

Opiszę jak wymienić żarówki w Modusie bo może być to dosyć kłopotliwe. W instrukcji obsługi samochodu jest napisane "skontaktować się z serwisem" co mnie strasznie rozbawiło. Kiedyś podczas wymiany oleju zapytałem mechanika jak wymienić żarówki w mojej furze, powiedział ze zaraz sprawdzi. Trochę poszarpał, poodginał to co się dało, rozłożył ręce i powiedział że francuzi to mają fantazję. wrócilem do domu i zacząłem kombinować, zanim doszedłem co i jak minęły z 3 godziny ale udało się. Teraz wymiana trwa max 25 min.
Narzędzia jakie były mi potrzebne to zestaw Torxów, klucze płaskie 10 i 13, grzechotka z przedłużką i nasadki do grzechotki 10 i 13.
Aaa no i zawsze pod ręką młotek, bo bez młota to nie robota :P lol
Zaczynamy.
1. ja zaczynam zawsze od wyjęcia spinek zderzaka
Obrazek
ja zawsze podkładam coś pod zderzak, np oponę czy cos w miarę miękkiego, bo jak już będzie luźny to może nam walnąć o ziemie,
2. teraz już będzie trochę trudniej, moim zdaniem najgorsza część, idziemy do nadkola, żeby był lepszy dostęp skręcamy koła( w zależności którą stronę robimy)
jak zajrzymy w nadkole zobaczymy pare spinek które trzymają nadkole(warto je wyciągnąć będzie nam łatwiej za chwilę), jak już się porozglądamy to w przedniej części szukamy takiego wgłębienia:
Obrazek

jest tam wkręt który trzyma nadkole i zderzak, używamy torxa(nie pamiętam numeru ale jak macie cały komplet co dacie rade wybrać ;) )

Dobra, spinki wyjęte, wkręt wykręcany zabieramy się do najgorszej części. I teraz tak, jak mamy oryginalne nadkola to mamy łatwiej bo są dużo bardziej elastyczne, zamienniki są mega sztywne (wiem bo z jednej strony zakładałem zamiennik), mamy dwa wyjścia albo wyjąć nadkole, czego nie polecam, albo odgiąć je w tym miejscu gdzie wykręciliśmy wkręta.

3. Po wybraniu dla nas lepszej "drogi" :P widzimy coś takiego:

Obrazek

czyli kupe syfu i piachu xD ale to jest efekt jeżdżenia bez nadkola(pęknięte i wymienione na mega sztywny zamiennik, no i tutaj jest droga z wyjętym nadkolem)
jak się przychylimy i odchylimy nadkole to zobaczymy taki widok:
Obrazek

odkręcamy zaznaczoną śrubkę - tez torxem, znajduje się ona obok miejsca gdzie wykręcaliśmy pierwszego wkręta.
Wiadomo te czynności robimy z jednej i drugiej strony bo musimy wyciągnąć zderzak.

3. Trochę gimnastyki i najgorsze już za nami :D
możemy wyciągać zderzak, lekko ciągniemy z jednej i z drugiej strony i powinien wyskoczyć łatwo, zderzak opieramy o oponę, czy co tam macie pod ręką. Musicie wybaczyć bo zapomniałem cyknąć foty jak to wygląda ale myślę ze z tym dacie sobie radę.
Teraz podchodzimy do lampy i odkęcamy ją.
widok od góry;
Obrazek

widok z przodu(pod lampą):
Obrazek

odkręcamy zaznaczone śruby, przy tych dwóch pod lampą przydaje się grzechotka z przedłużka.

4. Po odkręceniu śrubek wyjmujemy lampę
Obrazek

Obrazek

zdejmujemy dekielki w zależności którą żarówkę chcemy wymienić(górny dekielek to pozycyjne, dolne to światła długie i mijania)

5. Wykonujemy wszystkie czynności w odwrotną stronę i składamy Modusa do kupy :)
6. Wysyłamy żonę do sklepu po piwo bo właśnie zaoszczędziliśmy: 100zł jeżeli jechalibyśmy do ASO i około 50zł u innego mechanika.

Pozdrawiam i życzę udanej operacji

Awatar użytkownika
arturo
Bywalec
Bywalec
Posty: 23
Rejestracja: środa, 13 maja 2020, 17:15
Renault: Modus Authentique
Silnik: 1.6 | 16V | 88 KM
Lokalizacja: Tarnów / Małopolska

Re: [Modus] Wymiana żarówek

Post autor: arturo »

r_adrian jesteś w stanie uaktualnić post tak żeby były widoczne zdjęcia?. Nie ma już widocznych zdjęć w Twoim poście opisującym wymianę żarówek w przednich kloszach, a przyznam że może to być przydatna instrukcja u mnie z racji że nigdy tego nie robiłem - nie wymieniałem żarówek w Modusie jeszcze.
Szerokiej Drogi,
Artur


Obrazek

ODPOWIEDZ