iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna II 1.9 dCi i inne] Wymiana oleju w układzie wspomaga

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Martinez
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1235
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 19:33
Renault: Laguna II Grandtour
Silnik: 1.9 dCi 130KM
Lokalizacja: Buczek

[Laguna II 1.9 dCi i inne] Wymiana oleju w układzie wspomaga

Post autor: Martinez »

Serwus,

Ostatnio przy okazji wymiany pompy, zabrałem się również w Lagunie za wymianę oleju w układzie wspomagania. Operacja jest dosyć prosta.

Najlepiej jest unieść przednie koła, by swobodnie poruszać kierownicą przy wyłączonym silniku.
Należy pamiętać, by zrobić to w sposób bezpieczny. Odradzam lewarek, który jest na wyposażeniu samochodu. Najlepiej użyć podnośnika hydraulicznego, albo postawić auto na kozłach.

Zabezpieczamy pasek akcesoriów i rolki kawałkiem folii by nie dostał się na nie olej. Dodatkowo można położyć pod zbiorniczkiem kawałek szmaty, by wchłonęła to co nam ucieknie.

Wyciągamy ze zbiorniczka sitko i czyścimy je z osadów. Wysysamy strzykawką olej ze zbiorniczka. Odpinamy gumowy wąż zaznaczony na zdjęciu strzałką, zaślepiając jednocześnie króciec w zbiorniczku. Ja do tego celu użyłem kawałek ogrodowego węża 1/2" nakładając go na króciec, a drugi koniec uniosłem ponad poziom zbiorniczka.

Obrazek

Końcówkę, którą zdjęliśmy ze zbiorniczka wkładamy w butelkę po wodzie mineralnej.

Teraz uzupełniamy zbiorniczek świeżym olejem /Elfmatic G3/ do maksymalnego poziomu. Kręcimy kierownicą /nie uruchamiając silnika/ w lewo i prawo po kilka razy, obserwując poziom płynu w zbiorniczku i butelce, do której będzie spływał stary olej z układu.
Operację powtarzamy do czasu, aż do butelki zacznie wypływać świeży olej.

Nakładamy wąż na króciec, zabezpieczamy zaciskiem i uzupełniamy olej w zbiorniczku zważając by nie przekroczyć maksymalnego poziomu.

Ten sposób wymiany nie spowoduje zapowietrzenia układu, pod warunkiem, że cały czas będzie dolewany olej do zbiornika.

U mnie olej był bardzo przepracowany i najprawdopodobniej dwa lata wcześniej podczas mrozów została uszkodzona pompa.
Teraz mam wrażenie, że wspomaganie pracuje lżej. Na pewno taka operacja będzie z korzyścią dla pompy i maglownicy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 maja 2015, 09:11 przez Martinez, łącznie zmieniany 1 raz.
>>>Martinez<<<
Laguna II ph2 1.9 dCi, Grandtour, 2006r
Clio III ph1 1,5 dCi 2005r

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2341
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Laguna II 1.9 dCi i inne] Wymiana oleju w układzie wspo

Post autor: patrys4891 »

Bardzo cenne. Muszę to u siebie zrobić, skoro to takie proste :)
Obrazek

ODPOWIEDZ