iparts></a>
<a href= francuskie

[Megane I, Scenic I] podłączanie kontrolki GPL

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

[Megane I, Scenic I] podłączanie kontrolki GPL

Post autor: andrzej27r »

Jeśli ktoś ma licznik od Megane po lifcie ,lub scenica z takim licznikiem,dość łatwo można sobie podłączyć nieurzywaną kontrolkę GPL ,jak ktoś ma LPG w aucie innaczej się nie przydaje :D . Kontrolka się zaświeci jak do pinu 1 czerwonej kostki doprowadzimy masę ;-) ,wystarczy tylko teraz wyprowadzić sygnał z instalacji gazowej informujący ,że auto pracuje na gazie ; z centralki mi się nie udało tego osiągnąć ,za to wziąłem sygnał z elektrozaworu LPG (wskazówka koleg o Nel z forum megane.com.pl ) . W Instalacji Stag 4 podłaczamy się do niebieskiego przewodu na elektrozaworze -jest na nim napięcie 12 V jak auto pracuje na gazie . Przewód od elektrozaworu przeprowadzamy sobie do środeczka auta ,zaopatrujemy się w przekażnik i montujemy wszystko w całość . Musimy tylko pamiętać,że kontrolka GPL jest sterowana masą ,a sygnał z elektrozaworu jest plusem ,więc za pomocą przekażnika zamieniamy ten sygnał z elektrozaworu na masę 8-) Styki 85 i 30 przekażnika podłączamy do masy ,do styku 86 podłączamy przewód z elektrozaworu ,a do pozostałego nam styku 87 podłączamy się do pinu 1 czerwonej kostki licznika i mamy pięknie działającą kontrolkę pracy na LPG :mrgreen: (styk 87a przekażnika zostawiamy w spokoju )
poniżej foteczka z projektu :
Obrazek
powodzenia .

[ Komentarz dodany przez: Sidenis: 2010-07-01, 23:04 ]
Doprecyzuj jeszcze roczniki aut, których dotyczy ta modyfikacja i już będzie całkiem dobrze :)
ogólnie rzecz biorąc to każde megane z tym licznikiem u mnie akurat licznik został przezemnie przeszczepiony do tego auta ,ale jeśli chodzi o roczniki to 2000-2003 r ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lipca 2010, 22:48 przez andrzej27r, łącznie zmieniany 2 razy.

Espers

Post autor: Espers »

Temat ten ruszałem 3 lata temu na forum elektrody. Były różne pomysły. Koniec końcem wyrwałem LEDę z centralki i po przedłużeniu przewodu podłożyłem ją pod zegary w miejsce GPL. Miałem to, co chciałem. 2 tygodnie temu powyższy opis jak sobie poradzić z tematem ktoś odświeżył na tymże forum. Dla mnie temat o tyle dla mnie nie aktualny, że nie mam już tamtego Szczeniaka.
Ale innym na pewno się przyda.

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

to byłem ja :D ,rozważałem kilka wariantów ,ale nie chciałem pruć pół instalacji ,moje rozwiązanie jest bezbolesne ,i nie trzeba ingerować w nic poza kostką licznika -wpięcie jednego pinu . Oczywiścieopis też tam zostawiłem ,moż eakurat ktoś będzie chciał sobie takie coś zrobić ,bo zerkanie na centralkę gazu ,zwłaszcza gdy jest ona poza zasięgiem oka podczas jazdy jest wkurzające ,pomijam fakt bezpieczeństwa . Jak buzzer nawali to i ta kontrolka da znać,że gazu już niema ;)

Espers

Post autor: Espers »

Gratuluję pomysłu, choć dla mnie już za późno. :)
A dla Szczeniaka III jest też taka opcja? Nawet nie wiem, czy taka kontrolka się znajduje. Jakoś nie udało mi się jej wypatrzeć.

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

w sumie jeśli takowej kontrolki niema ,a jest inna nieurzywana ,to wystarczy podłączyć ,musiałbym zerknąc ja wygląda licznik w tym szczeniaku ;)

licznik bardzo ładny ,mały jednak nie widzę tam takowej kontrolki ,zresztą w nowych modelach aut ciężko trafić na coś co jest nie urzywane ;)

Espers

Post autor: Espers »

Wyświetlacz tft + kilka kontrolek pod nim. Niektóre komunikaty są na wyświetlaczu. Niektóre pod nim.

ODPOWIEDZ