iparts></a>
<a href= francuskie

[Megane II phI 3d] Stuki w solardachu -szyberdachu

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
IronFalcon

[Megane II phI 3d] Stuki w solardachu -szyberdachu

Post autor: IronFalcon »

Moje auto fabrycznie została wyposażona w panoramiczny dach. Przednia część ruchoma, tylna nie. Problem polega na tym, że przednia cześć-ruchoma szyba, strasznie hałasuje-tak jakby stukała o coś. Jeżeli ją otworzę i zamknę to przestaje, ale za chwilkę znowu jest to samo. Jeżeli lekko ją uniosę ręką to też przestaje. Wydaje mi się że problem tkwi w tym że dach nie zostaje dociągnięty - tzn część tylna, bo z przodu wszystko jest OK. czy ktoś miał taki problem? A może ktoś już rozwiązał zagadkę jak to naprawić? Czy wiecie jak i czy reguluje się siłę docisku szybu do dachu-uszczelek ? 
Na innym form znalazłem taką poradę :
1. Nasmarowałem dobrym smarem (nie WD-40) prowadnicę po obu stronach dachu
2. WD-40 prysnąłem na tylne oraz przednie zawiasy które jeżdżą po prowadnicach
3. Rozpuszczalnikiem/alkoholem należy przemyć uszczelkę (ma ona kształt litery "C" więc należy ją przemyć tak od zewnątrz jak i od środka - w dalszej części opisze dlaczego) oraz szybę solar dachu po jej obrysie (w miejscu stykania się z uszczelką po zamknięciu dachu.
4. Bierzemy czarny silikon i wypełniamy nim uszczelkę - tak jak wspominałem ma ona kształt litery "C" i właśnie w to wolne miejsce ma wejść silikon. A to dlaczego? Ponieważ po upływie czasu uszczelka się troszkę wyrabia i traci swoje właściwości, dzięki temu zabiegowi będzie bardzo dobrze przylegać do szyby i wyeliminujemy tym samym wszystkie świsty. Dach domykamy dopiero po wyschnięciu silikonu !!! Silikonem do uszczelek (w spray-u bądź w sztyfcie) smarujemy uszczelki
6. Dodatkowo poluzowałem wszystkie śruby mocujące szybę (przy otwartym dachu) po czym pomocnik (żona) docisnęła ręką szybę do dołu a ja dokręciłem wszystkie śruby - dzięki temu szyba po zamknięciu znajduje sie koło 1mm niżej, może to i niewiele ale różnice są odczuwalne od środka, a dokładniej nie są odczuwalne bo po tych operacjach nie ma żadnych efektów dźwiękowych  
Dodatkowo kilka rad ode mnie aby długo cieszyć się cichym solar dachem:- Należy go otwierać/zamykać do max prędkości 50km/h, ponieważ przy wyższych prędkościach może mieć miejsce tzw. wydmuchanie uszczelki - pal licho jak stanie się to przy otwieraniu, lecz przy domykaniu wywinie nam uszczelkę na drugą stronę, później postoi ona dociśnięta dłuższy czas, słońce dołoży swoje parę groszy i mamy zniekształconą uszczelkę- Smarować uszczelki co najmniej przed i po zimie, przed tą czynnością przemywać je usuwając nieczystości i stary silikonTo tak na prędce napisane - jak mi się coś przypomni to dopiszę.
Jakieś inne sugestie ?

IronFalcon

Re: [Megane II phI 3d] Stuki w solardachu -szyberdachu

Post autor: IronFalcon »

Zabrałem się dziś za szyberdach.
Diagnoza : jeden ze ślizgów na prawej prowadnicy wytarty do zera. Powodem była zabrudzona i lekko przyrdzewiała ośka na której jest osadzony. Na razie prowizorycznie naprawione i szyberdach dociska się prawidłowo przy zamknięciu - brak stukania.
Oryginalny zestaw naprawczy to koszt niespełna 100 €
Obrazek

Obrazek

Za kilkanaście € udało mi się kupić same ślizgi. Dam znać jak dojdzie paczka.
Obrazek

Martinez
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1235
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 19:33
Renault: Laguna II Grandtour
Silnik: 1.9 dCi 130KM
Lokalizacja: Buczek

Re: [Megane II phI 3d] Stuki w solardachu -szyberdachu

Post autor: Martinez »

Mam ten sam problem w clio. rozbierałem już to ze dwa lata temu, ale tylko z założeniem wyczyszczenia i przesmarowania prowadnic.
>>>Martinez<<<
Laguna II ph2 1.9 dCi, Grandtour, 2006r
Clio III ph1 1,5 dCi 2005r

IronFalcon

Re: [Megane II phI 3d] Stuki w solardachu -szyberdachu

Post autor: IronFalcon »

Też myślałem że czyszczonko i smarowanie starczy.... niestety na 3 gumkach chodzić nie będzie. Zrobiłem system zastępczy - zamyka się ładnie i dach dociągnięty jest na tyle mocno że nie stuka. Niestety mój patent nie wytrzyma otwierania i zamykania. Przynajmniej wiem, że nowe ślizgi go uleczą i nic nie trzeba sylikonować itp.

ODPOWIEDZ