iparts></a>
<a href= francuskie

[Thalia II] Wymiana żarówek w panelu regulacji nawiewu

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Scris

[Thalia II] Wymiana żarówek w panelu regulacji nawiewu

Post autor: Scris »

Aby dokonać wymiany żaróweczki podświetlającej panel nawiewu mozna wybrać jeden z kilku sposobów. Można między innymi:
- wybrać się do serwisu :P
- zdjąć "daszek" nad miejscem na napoje i ćwiczyć jogę palców :)
- rozebrać spokojnie środek deski rozdzielczej i wygodnie wymienić
Ja skupie się na ostatniej opcji czyli wymianie żarówki rozbierając przy tym panele w desce rozdzielczej.


Czas "zabiegu" ok 30 min (bez pośpiechu)

Co będzie nam potrzebne:

1. nowa żaróweczka (ja znalazłem w garażu 12v 1.2W - chyba bo oznaczenie było trochę starte)
Obrazek

2. Trox T20
Obrazek

3. I pozostałe przybory czyli:
- coś długiego, metalowego i bez ostrych krawędzi do podważania plastików (ja uzyłem jednej z końcówek scyzoryka)
- rączka do tego troxa
- wygodnie jest mieć małe szczypki (mam grube palce i czasem się przydają)
Obrazek

4. Trochę wolnego czasu i chęci ;)

Skoro mamy już wszystko co potrzeba zabieramy się do roboty.

Akcja właściwa :P

Aby zrobić cokolwiek musimy zdjąć ten "daszek" znajdujący się nad uchwytami na kubki.
można to zrobić na dwa sposoby:
- przyłożyć ręce tak żeby dobrze przylegały docisnąć z wyczuciem i spróbować go "wysunąć do siebie"
-można go delikatnie podważyć z tyłu tak żeby go "wysunąć"
(i znowu to podważenie można zrobić na dwa sposoby)
Delikatnie bez wyciągania uchwytów na napoje ale można coś podrapać.
Wyciągając uchwyt na napoje co polecam.
Tak czy siak po wyjęciu "daszka" oczom naszym ukaże się coś takiego
Obrazek

Teraz czas zająć się dostępem do panelu nawiewów od góry. Aby tego dokonać musimy wyjąć listwę znajdującą się pomiędzy radiem a panelem. trzyma się na trzech zatrzaskach przy dolnej krawędzi (miejsca po nich widać na kolejnej fotce) Trzeba ją delikatnie podważać. Ja to robiłem od boków i w końcu wyskoczyła.
Obrazek

Następnie wyjmujemy radio oraz jego kieszeń.
Obrazek
Obrazek

Po wyjęciu tego wszystkiego oczom naszym ukażą się w miejscu radia 2 śrubki trox które musimy oczywiście wykręcić (nie ma ich na zdjęciu bo jakimś cudem zdjęcie zrobiłem za nisko żeby były widoczne) Po wykręceniu śrubek nasz panel trzymają już tylko zatrzaski :) Na poniższym zdjęciu widać dwa białe zatrzaski... tak trzeba je zwolnić. kolejne zatrzaski są po bokach panelu ale te same puszczą po wepchnięciu panelu do środka (oczywiście wszystko robimy z jak największym wyczuciem i uwagą żeby niczego nie połamać)
Obrazek

Kiedy już się z tym wszystkim uporamy... wreszcie go mamy! Tak! Panel jest już nasz :D
Obrazek

Żaróweczki są w małych czarnych obudowach.
Obrazek

Tu na zdjęciu już jedną wyjąłem. Jako że miałem za grube palce użyłem szczypek. Obudowę wystarczy obrócić o chyba 90 stopni i już ją można wyjąć do góry.
Obrazek


Aby poskładać wszystko do kupy należy oczywiście wykonać wszystko w odwrotnej kolejności lub jak komu wygodniej i oczywiście będzie pasowało :P


Mi wymiana nie zajęła ani zbyt wiele czasu ani zbytnio się nie natrudziłem. Należy jednak pamiętać że warto obejrzeć zdjęcia i miejsca zaczepów różnych paneli. Da nam to obraz jak je wyjąć żeby ich nie połamać. Niektóre należy wysuwać inne wpychać. mam nadzieję że ten mały poradnik "zrób to sam" pomoże komuś. Oczywiście wszystko należy robić z głową i na własną odpowiedzialność. Jeśli nie jesteś pewien że Ci się uda... zleć to komuś ;)

tom

DZIEKI

Post autor: tom »

Dzieki za opis i fotki. Mam jedną dobrą i jedną przepaloną i nie wiiedziałem jak do niej dostać

Pawelek75
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 14 grudnia 2009, 19:21
Renault: Thalia II
Silnik: 1.6 16V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pawelek75 »

Gratuluje opisu bardzo fajny i na pewno nie jednemu pomorze. :)

Awatar użytkownika
Francuz
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 480
Rejestracja: środa, 29 września 2010, 23:03
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Francuz »

Bardzo przydatny materiał.
Przerabiałem temat w Clio II wg opcji 2 i gdyby nie pomoc doświadczonego i posiadającego sprawniejsze palce kolegi z KRC musiałbym się poddać.
http://www.cb-polska.pl
Razem 185 koni i 1 pies

Scris

Post autor: Scris »

Dziękuje ale sam uważam że potraktowałem temat trochę po macoszemu :P ... chciałem wstawić w miarę dokładny opis ze zdjęciami ale nie miałem czasu zdjęć obrabiać zbytnio.
W niedługim czasie planuję pogrzebać jeszcze w tamtych okolicach (ewentualna próba wbudowania radia CB pod panelem nawiewów) i może przy okazji poprawię kilka fotek.

ODPOWIEDZ