iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Moderator: Grupa Moderatorów

jdamian456
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2023, 07:22
Lokalizacja: Rybnik

[Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: jdamian456 »

Witam. Na początek witam wszystkich forumowiczów.
Panowie i Panie od paru tygodni posiadam samochód marki renault laguna 3 2008r. Bardzo drażni mnie ta funkcja automatycznego zaciągania hamulca postojowego po wyłączeniu silnika. Po sieci krąży jeden filmik jak dezaktywować ten system w scenicu. Próbowałem zrobić to samo w lagunie, ale niestety w pyclip nie widze opcji "kraje o zimnym klimacie". Czy któryś z Państwa mógłby prowadzić mnie za rączkę i opisać jak to zrobić i czy to w ogóle możliwe?

Ok. Mała aktualizacja. W programie Ecutweaker w sterowniku hamulca znalazłem opcję "extreme cold configuration (auto braking on/off)", którą można ustawić na trzy sposoby, tzn. "FF", "Grand froid" i "normale". Czy to dobry trop? Co oznaczają te funkcje? Czy istnieje możliwość, że zamiast "FF" w opcjach powinno być OFF? Co oznacza ewentualne "FF"?

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6063
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: kudlaty »

Napiszę tylko, że się da to zrobić. W obu swoich L3 od razu wyłączałem tą opcję. W obu przypadkach robił mi to kolega na spocie, więc tego już Ci nie powiem gdzie i co klikał. Ale na pewno się da

jdamian456
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2023, 07:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: jdamian456 »

To na razie pierwsza dobra informacja. Jeszcze tylko druga jak to zrobić i będę w pełni zadowolony :⁠-⁠).

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 850
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: Rufus »

Ja tak to czytam i zastanawiam się - po co to wyłączać? :think:
To jest zajebista funkcja, szczególnie jak ktoś ma ASB.
Nie rozumiem tego, tak samo jak nie rozumiem w jakim celu ludzie wyłączają powiadomienie o niezapiętych pasach. :palm:
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

jdamian456
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2023, 07:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: jdamian456 »

Myślę, że nie ma się co zastanawiać po co to robić. Miałem już w życiu parę przykrych doświadczeń z ręcznym hamulcem, zwłaszcza zimą. A procedura wpisana w instrukcji obsługi jest bezsensowna i napewno jak przyjdą mrozy to i tak o niej zapomnę. Poza tym, skoro producent przewidział taką możliwość, a użytkownikowi to pasuje, to czemu z tego nie skorzystać. Wolę zaciągać go ręcznie wtedy, kiedy jest potrzebny, niz pamiętać o procedurze wyłączania samochodu bez hamulca.
Co do pasów bezpieczeństwa to akurat w pełni się zgadzam, bezpieczeństwo to bezpieczeństwo.

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 850
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: Rufus »

Uważam, że wystarczy raz w roku (przy okazji serwisu olejowego lub przeglądu) skontrolować stan pancerzy linek od postojowego czy nie są przetarte i działa to wieczność. Jeszcze nie słyszałem żeby komuś moduł się uszkodził tak od siebie. Sam mam 12 letnie auto z przebiegiem blisko 300 tyś i żadnych problemów. Po za tym prędzej się zatrze jak będzie uzywany sporadycznie. Dlatego nie rozumiem takich działań.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6063
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: kudlaty »

Rufus pisze: poniedziałek, 18 grudnia 2023, 16:02 Ja tak to czytam i zastanawiam się - po co to wyłączać? :think:
To jest zajebista funkcja, szczególnie jak ktoś ma ASB.
Po co? A dlaczego producent na rynek skandynawski przewidział, że jest to wyłączone z automatu?
W lecie może działa to ok, ale w zimie już niekoniecznie. Chociaż ja sam miałem problem z tym w lecie a nie w zimie.
Rufus pisze: wtorek, 19 grudnia 2023, 06:27 Uważam, że wystarczy raz w roku (przy okazji serwisu olejowego lub przeglądu) skontrolować stan pancerzy linek od postojowego czy nie są przetarte i działa to wieczność.
Nie do końca tak jest. Przy każdym zdjęciu koła było to kontrolowane i nic to nie zmieniło
Rufus pisze: wtorek, 19 grudnia 2023, 06:27Jeszcze nie słyszałem żeby komuś moduł się uszkodził tak od siebie. Sam mam 12 letnie auto z przebiegiem blisko 300 tyś i żadnych problemów. Po za tym prędzej się zatrze jak będzie uzywany sporadycznie. Dlatego nie rozumiem takich działań.
Moduł nie, ale linki się powyciągały od ciągłego targania ręcznego. Przy użytkowaniu sporadycznym ale w mieście niestety nie jest tak kolorowo. U mnie po tygodniowym postoju skleiło okładziny do tarczy to raz. Powyciągane linki + zużycie zacisku i zaczęły się jaja.

A czy jak masz zwykły ręczny to go zaciągasz za każdym razem? Bo ja w innych autach nie i nie ukrywam nic się nie dzieje złego, wręcz przeciwnie.

Wymyślili automat dla ciamajd co zapominają na biegu zostawiać :P

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2344
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: patrys4891 »

U mnie nowe linki, pół roku po zmianie i też przymarzły mi raz, także żadne sprawdzanie nie pomoże.

Obliczone na lukakatorze

Obrazek

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 850
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: Rufus »

kudlaty pisze: A czy jak masz zwykły ręczny to go zaciągasz za każdym razem?
Tak, za każdym razem zaciągam ręczny po zaparkowaniu w każdym aucie, jakie użytkuję.
Może dzięki temu jeszcze nigdy, w blisko 30 letniej karierze kierowcy i 10 letniej karierze flotowca nie zablokował mi się ręczny w użytkowanym na co dzień samochodzie.
Tak, obsługując flotę kilkudziesięciu samochodów osobowych i ambulansów - niejednokrotnie zdarzyło mi się mieć przyklejone klocki do tarcz, albo zararte linki (bo woda się dostała) ale tylko i wyłącznie w autach, które stały nie ruszane całymi tygodniami.

Prywatnym autem jeżdżę w 90% po mieście i to na krótkich odcinkach, ręczny automatycznie zaciąga się kilka, jeśli nie kilkanaście razy dziennie, praktycznie codziennie i żyje.
Powtórzę jeszcze raz, nie słyszałem, żeby komuś moduł uszkodził się sam od siebie.
Jestem zdania - jak się dba, tak się ma. Tyle w temacie z mojej strony.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

jdamian456
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2023, 07:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: jdamian456 »

Dobra, panowie nieważne czy przydatne czy nieprzydatne. Rozmowa schodzi na zły tor. Poprostu chcę wyłączyć tą funkcję i tyle.
Ogólnie próbowałem zmienić w Ecutweaker opcję "Extreme cold" z "Normal" na "Grand froid", ale Ecutweaker zwraca komunikat ""Subfunction not supported" i nic z tego.
Znalazłem jednak informację, jak zmienić to w Ddt4all. W weekend spróbuję to zrobić. Jak się uda podzielę się tą tajemną wiedzą.

jdamian456
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2023, 07:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: jdamian456 »

Nic z tego. Wciąż ten nieszczęsny komunikat.
Czy ktoś ze śląska potrafiłby temu zaradzić?

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6063
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: kudlaty »

Na śląsku jest RENOtech. Napisz do Dawida na FB, ogarnie Ci to w 2min

jdamian456
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2023, 07:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: jdamian456 »

Witam ponownie. Panowie udało się. Najpierw powiem, że po moich ostatnich doświadczeniach zdecydowanie uważam, że warto tę funkcję wyłączyć ponieważ regularne zaciąganie hamulca wcale nie zapewnia jego prawidłowego funkcjonowania, przynajmniej u mnie. Najpierw zatarła się lewa linka tzn nie odbiła. Tydzień po naprawie awarii uległ mechanizm ręcznego w prawym kole, konkretnie wysypało się łożysko igiełkowe następnie uszkodzenie zacisku i wyciek płynu. Na szczęście poznałem nieco program PyCLIP2.5 i za jego pomocą bez problemu wyłączyłem tą parszywą funkcję. Niestety robiłem to pod wpływem mocnego zdenerwowania i nie do końca wierzyłem, że się uda więc nie mam żadnych screenów ani instrukcji. Ale jeśli będą zainteresowani. To zrobię to jeszcze raz i nagram filmik.

Danielloos26
Bywalec
Bywalec
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 11 lutego 2024, 16:00
Renault: Renault Laguna 3
Silnik: 2.0 16v
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: Danielloos26 »

Witaj. Jesli mozesz nagrac filmik ja bym chetnie z niego skorzystal.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 lutego 2024, 21:09 przez Danielloos26, łącznie zmieniany 1 raz.

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: [Laguna 3] wyłączenie funkcji automatycznego hamulca postojowego (ręcznego)

Post autor: superlolek »

że po moich ostatnich doświadczeniach zdecydowanie uważam, że warto tę funkcję wyłączyć p
Zdecydowanie nie warto jej wyłączać w przypadku posiadania automatycznej skrzyni biegów. Można się potem nieźle zdziwić gdy nagle nie będzie się dało "wyrzucić" pozycji "P".
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

ODPOWIEDZ