iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
lordvanyuri
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 16:40
Renault: Laguna 3
Silnik: 2.0 dci 150 km

[Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: lordvanyuri »

Witam forumowiczów,

To mój pierwszy post - od kilku dni jestem posiadaczem [Laguna 3 2.0 dci 150 km]. Mam pytanie odnośnie komputera pokładowego.
Kupując auto, sprzedający mówił, że jest problem z dwoma czujnikami ciśnienia w kołach z przodu. I faktycznie wyświetla się komunikat, że brakuje tych czujników.
Ale jadąc chwilę autem, to po chwili pojawia się komunikat na czerwono z kontrolką stop "przebita opona" ze wskazaniem właśnie tych dwóch przednich kół. Ciśnienie jest ok w każdym kole - sprawdzałem kilkakrotnie. Pytanie skąd taki komunikat, skoro nie wykrywa czujników? Nie posiadając czujników jak może zbadać, że nie ma ciśnienia w kole - przebita opona?
Przejdźmy do sedna - jak wyświetla się komunikat na czerwono z tą przebitą oponą - nie mogę przełączyć żadnych informacji z komputera pokładowego (spalanie średnie, chwilowe, itp.) działa i można przełączać do momentu pojawienia się komunikatu na czerwono - czy jest jakaś możliwość żeby dalej korzystać z komputera pokładowego gdy wyświetla się komunikat błędu? Jak okiełzać ten komputer pokładowy, by pomimo tego błędu móc z niego korzystać?

RadekNE L3 GT
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 263
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:26
Renault: Laguna 3 GT
Silnik: 2.0dci
Lokalizacja: Elbląg

Re: [Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: RadekNE L3 GT »

Witam. Mi się wydaje ze masz te czujniki tylko są wadliwe . Najlepiej jakbyś zobaczyl na kompie ci wyskakuje i wykasuj ten problem. Najlepiej jakbyś wymontował te zepsute czujniki i teraz albo kupisz nowe/używane ale dobre albo zdemontujesz je na amen. Raczej w normalny sposób nie ma możliwości korzystania z komputera puki nie zrobisz tego .
Np. https://allegro.pl/oferta/czujnik-cisni ... 0008383312
Ale poszukaj sam gdzies taniej może (to jest tylko podglad)

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6047
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: kudlaty »

Prawie każdy "czerwony" komunikat i STOP powoduje brak możliwości korzystania z funkcji zegarów. Ma to być motywacja do naprawienia poważnej usterki (bo skoro czerwony i STOP to usterka poważna).
W tym przypadku jeżeli auto nie wykrywa czujników uważa, że koła masz przebite, stąd ten komunikat.

Możliwości są tylko dwie. Albo montujesz i programujesz nowe/używane czujniki. Albo "oduczasz" auta tej funkcji, czyli kompem wyłączasz wszystkie czujniki w kołach na stałe. Innej opcji nie ma.

Awatar użytkownika
Rufus_skp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2020, 17:31
Renault: Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: Rufus_skp »

kudlaty pisze: wtorek, 14 grudnia 2021, 07:22
W tym przypadku jeżeli auto nie wykrywa czujników uważa, że koła masz przebite, stąd ten komunikat.

Nie jest do końca prawdą to co piszesz.
Mam 2 komplety kół - letnie / zimowe.
W zimowych nie mam czujników ciśnienia.
Jedynym komunikatem zaraz po uruchomieniu silnika jest komunikat "Nie wykryto czujników ciśnienia w kołach", który po 2 sekundach znika i wiécej nie denerwuje kierowcy.
Skoro koledze wywala taki błąd, to albo czujniki są uszkodzone, albo problemem jest to, że wykrywa czujniki na tylnej osi.
Sam system działa na zasadzie porównania ciśnień w kołach - jeśli któreś odstaje o co najmniej 0,5 bara od pozostałych informuje o zbyt niskim ciśnieniu w danym kole.
Jeśli we wszystkich kołach będzie kapeć, ale wszędzie bedzie po powiedzmy 1,5 bar, to system się nie odezwie.
---
Pozdrawiam
Rufus

Kiedyś: Safrane 2.2 dT
Teraz: Latitude 2.0 dCi

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6047
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: kudlaty »

Rufus_skp pisze: środa, 15 grudnia 2021, 14:11 Nie jest do końca prawdą to co piszesz.
Mam 2 komplety kół - letnie / zimowe.
W zimowych nie mam czujników ciśnienia.
Jedynym komunikatem zaraz po uruchomieniu silnika jest komunikat "Nie wykryto czujników ciśnienia w kołach", który po 2 sekundach znika i wiécej nie denerwuje kierowcy.
No działa to tylko w przypadku braku wszystkich czujników. Gdy brakuje 1, 2 lub 3 a jeden siedzi sprawny system wykryje "różnicę" ciśnień ;) Generalnie spierać się nie będę. I tak wiadomo, że trzeba dać "nowe" lub wyprogramować wszystkie ;)
Rufus_skp pisze: środa, 15 grudnia 2021, 14:11 Jeśli we wszystkich kołach będzie kapeć, ale wszędzie bedzie po powiedzmy 1,5 bar, to system się nie odezwie.
Dokładnie tak jest.

Awatar użytkownika
Rufus_skp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2020, 17:31
Renault: Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: Rufus_skp »

W razie potrzeby u Alliego są po niewlu pieniążkach

https://a.aliexpress.com/_vXP8SM
---
Pozdrawiam
Rufus

Kiedyś: Safrane 2.2 dT
Teraz: Latitude 2.0 dCi

Awatar użytkownika
Rufus_skp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2020, 17:31
Renault: Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [Laguna 3 2.0 dci] komputer pokładowy

Post autor: Rufus_skp »

kudlaty pisze: czwartek, 16 grudnia 2021, 07:21 No działa to tylko w przypadku braku wszystkich czujników. Gdy brakuje 1, 2 lub 3 a jeden siedzi sprawny system wykryje "różnicę" ciśnień ;)
Masz rację - w sumie chyba źle zrozumiałem Twojego pierwszego posta 👍
---
Pozdrawiam
Rufus

Kiedyś: Safrane 2.2 dT
Teraz: Latitude 2.0 dCi

ODPOWIEDZ