iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
kenzo8i
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:54
Renault: Laguna III
Silnik: 2.0T

[Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: kenzo8i »

Cześć

Mam lagune 3 gt z silnikiem 2.0T skrzynia manual 6 biegów, przebieg 200 tys. Odkąd ją kupiłem mam problem ze zmianą biegów...mianowicie mimo zrobienia tym autem już 10kkm to nadal mam nieraz trudności z ruszaniem i zmianą z jedynki na dwójkę. Nie jest to problem moich umiejętności bo w międzyczasie jeździłem różnymi innymi samochodami i potrafię w nich zmieniać płynnie biegi w bardzo szybki sposób praktycznie zaraz po wejściu (tak że praktycznie operuję zero jedynkowo a mimo to nic nie szarpie)

Przy ruszaniu muszę bardzo delikatnie operować sprzęgłem bo inaczej szarpie mi autem, to samo później przy zmianie z jedynki na dwójkę - muszę to robić bardzo dokładnie (przez co powolnie) żeby zrobić to płynnie. Przy zmianie na dwójkę najczęściej rozwiązuję problem mieszając trochę gaz ze sprzęgłem ale nie jest to zbyt dobre dla sprzęgła... Na pozostałych biegach już jest okej i nie ma takiego efektu.
Szarpanie również pojawia się gdy energicznie dodam lub odejmę gaz podczas jazdy, co sugerowałoby uszkodzenie dolnej poduszki silnika (albo czegoś grubszego np. przegubów wewnętrznych chociaż ruszałem nimi i nie wyczułem żadnego luzu). Przy powolnej jeździe np. na jedynce lub dwójcę jak dodaje i odejmuję gazu to oprócz szarpania widzę też że lewarek lata przód tył.

Sprzęgło nie ślizga, próbowałem nawet to sprawdzać wduszając np. gaz na czwórce pod górkę i obroty idą równo z prędkością.
Przy ruszaniu samym sprzęgłem zaczyna ono ciągnąć mniej więcej w połowie, może nawet trochę wcześniej.

Teraz do sedna, wiem że to mogą być różne rzeczy, wybierak, sprzęgło, dwumas, wysprzęglik itd. Pytanie tylko jakie kroki powinienem najpierw podjąć aby móc wykluczyć niektóre elementy? Nie chcę wymieniać w ciemno i pchać się w ogromne koszty.
Czy da się np. odróżnić szarpanie spowodowane wysprzęglikiem od uszkodzonej ósemki pod silnikiem? Chciałbym jak najbardziej zawęzić obszar poszukiwań, więc byłbym wdzięczny za wszelkie sposoby na domową diagnozę elementów które mogłyby coś takiego powodować.

RadekNE L3 GT
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 263
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:26
Renault: Laguna 3 GT
Silnik: 2.0dci
Lokalizacja: Elbląg

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: RadekNE L3 GT »

Witam. Stawiałbym na wysprzeflik (przeważnie problem 1-2 bieg) najlepiej jakbyś podjechał na kanał czy coś widać (może maly wyciek) . Jestem pewny na 90% . Sprawdź,masz może znajomego mechanika . Nie wydaje się żeby była to dwumasa. Nie przy takim przebiegu raczej powyżej 250tys km . Ja stawiam na wysprzeglik

kenzo8i
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:54
Renault: Laguna III
Silnik: 2.0T

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: kenzo8i »

Wyciek może być ciężko zobaczyć bo mam już w tamtym miejscu i tak wyciek oleju z uszczelniacza wału :/
Czy jest jakikolwiek inny sposób by zdiagnozować albo przynajmniej mieć większą pewność że wysprzęglik jest winowajcą bez zdejmowania skrzyni? Operacja dość kosztowna więc i tak wymieniałbym przy okazji komplet sprzęgła może nawet z dwumasą, wolałbym to jednak odwlec w czasie jak najdalej :D ale już mam przez tą szarpanine dosyć tego auta, jazda na autostradzie jest fajna ale w mieście czuje się jakbym na nauce jazdy był...

RadekNE L3 GT
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 263
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:26
Renault: Laguna 3 GT
Silnik: 2.0dci
Lokalizacja: Elbląg

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: RadekNE L3 GT »

Gdybyś miał garaż masz możliwość jeszcze zobaczyć czy to może poduszka od silnika . Musiałbyś zobaczyć czy na tej poduszcze jest niespekana guma ,pęknięta,czy może już blacha zaczyna walić o resztę. Nie masz swojego mechanika (tylko takiego co nie obrazu zdejmujemy skrzynie itp...) normalnego . Poduszkę da się zdiagnozować ale musi ktoś być pod autem najlepiej a druga osoba w samochodzie aby ruszyć lub nawet spróbować dodać gazu może też zacznie (walic) poduszka . Bez podnośnika lub kanału będzie ciężko. Jeżeli masz mechanika to niech tylko zdiagnozuje czy to poduszka czy nie .

RadekNE L3 GT
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 263
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:26
Renault: Laguna 3 GT
Silnik: 2.0dci
Lokalizacja: Elbląg

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: RadekNE L3 GT »

Wiesz mi ze są "fajniejsze" grupy vw auta jadąc 1000km musisz dolac oleju w trakcie jazdy to dopiero uciążliwe wiesz mi ze niechcialbys mieć takich sytuacji. Także jak uda Ci się ustalić co to i zrobić będziesz miał spokój.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: kudlaty »

Zacząłbym od sprawdzenia poduszek. Przede wszystkim górna olejowa (ta nad rozrządem) i ten łącznik zaraz za nią co silnik do tyłu trzyma. Najmniejszy koszt.
Z drugiej strony jak leje się uszczelniacz to odkładaj już kasę i rób od razu sprzęgło i wysprzęglik. No chyba, że auto ma iść na handel niedługo to nic nie rób ;)

kenzo8i
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:54
Renault: Laguna III
Silnik: 2.0T

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: kenzo8i »

Dzięki za odpowiedzi. Tak się składa że mam kanał i podnośniki, więc mogę posprawdzać. Poduszkę pod silnikiem kiedyś już sprawdzałem ale nie mam zbytnio doświadczenia żeby ocenić czy ruchy które wywoływałem były normalne czy nie, w każdym razie napierając na poduszkę breszką uginała się przód-tyl, popękana jakaś rączej nie była.
Górna poduszkę olejową mam już troszkę wychodzoną bo już przenosi wibracje na karoserie, ale jeszcze nie siadła całkowicie. Miałem właśnie w planach wymienić komplet poduszek.

Wysprzęglik raczej nie powodowałby szarpania przy dodaniu/odjęciu gazu, jedynie przy operowaniu sprzęgłem co nie? Jedynie poduszka albo przeguby lub skrzynia.

Autem chciałbym jeszcze pojeździć bo kupiłem je dla siebie, ale wkurzają mnie już takie rzeczy jak to szarpanie do tego stopnia że czasem chciałbym je pchnąć pierwszej lepszej osobie. Wcześniej jeździłem dwójką i jak już sprzęgło było tak zajechane że brało na samej górze to nic nie szarpało a przebieg był konkretny.

Co do mechanika no to niestety nie mam nikogo takiego w znajomych, a że autem śmigam na codzień to nie chce mi się stawiać po warsztatach bez jakiejś dokładniejszej diagnozy, jak czegoś nie umiem zrobić sam to jadę i mówię konkretnie co mają zrobić bo u większości mechaników jakich znam szukanie przyczyn kiepsko wychodzi jak coś nie jest całkiem rozwalone

RadekNE L3 GT
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 263
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:26
Renault: Laguna 3 GT
Silnik: 2.0dci
Lokalizacja: Elbląg

Re: [Laguna 3] Szarpanie przy zmianie biegów i puszczaniu gazu

Post autor: RadekNE L3 GT »

Na spokojnie sprawdz wszystkie te elementy co ci "kudłlaty" kolega wyżej pisal . Jak masz kanał podnośnik, do tego dobra lampa i powoli ... . Na spokojnie.

ODPOWIEDZ