iparts></a>
<a href= francuskie

Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Focus456
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 stycznia 2017, 22:23
Renault: Renault
Silnik: Twingo 1
Lokalizacja: Zduńska Wola

Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: Focus456 »

Witam wszystkich pomocnych, jestem tu nowy i ogólnie to pierwszy raz korzystam z forum. Do tej pory znajdowałem pomocne informacje w sieci ale tym razem nic nie znalazłem, jeśli możecie to pomóżcie.
Posiadam Twingo 1 z 2002roku, silnik 1.2 8V i po 330 tyś. kilometrów siadł mi alternator. Z braku czasu na szukanie po lokalnych szortach zamontowałem alternator od Twingo 2 rocznika nie pamiętam silnik 1.2 tyle wiem bo alternator dostałem za friko.
Jeśli chodzi o uchwyty i koło alternatora wszystko pasuje. Problem w tym, że nie wiem jak poradzić sobie z regulatorem.
Mój stary alternator był marki Valeo 14V 74A z wychodzącym jednym pinem do wzbudzenia.
Zamontowany alternator to Bosh 14V 86A z następującymi numerami:
0124225068 i 231003659R
W tym alternatorze są dwa piny 1 i 2. Próbowałem podłączyć kontrolkę z autas żeby się alternator wzbudzał i niestety nie działa. Wzbudza się dopiero gdy obroty przekroczą pewien zakres ( nie wiem jaki bo nie mam obrotomierza, ale pewnie koło 1500obr/min) i ładowanie jest na poziomie 13,8V. Oczywiście kontrolka od wzbudzenia nie działa ale jak ją podłączenia do masy to działa.
Wiem, że nie które alternatory są sterowane pwm'em do innych podłącza się plus po zapłonie itp itd.
Nie wiem jak podłączyć ten.

Czy ktoś z was ma wiedzę jak to się odbywa w tym przypadku i co mógłbym zrobić żeby to działało tak jak trzeba lub czy to w ogóle da się ogarnąć w moim Twingo?

Awatar użytkownika
cyklista
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1304
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 18:18
Renault: Scenic 1-ph2
Silnik: 1,6 -16v
Lokalizacja: Ł ó d z k i e

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: cyklista »

tak samo podłączasz jak był tamten nic się nie zmieniło
# 39 Cyklista :think: :think: to już minęło,15 lat

Focus456
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 stycznia 2017, 22:23
Renault: Renault
Silnik: Twingo 1
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: Focus456 »

cyklista pisze:tak samo podłączasz jak był tamten nic się nie zmieniło
Dziękuję za zainteresowanie tematem. Sprawa wygląda tak, że niestety podłączony mam kabel od wzbudzenia tak jak w starym i niestety nie wzbudza ładowania. Alternatywnie wzbudza się dopiero po przekroczeniu wyższych obrotów.
Może napiszę co robiłem do tej pory i jakie kombinacje.
1. Alternator z Twingo 2 wrzuciłem do Twingo 1
2. Podłączyłem kabel wzbudzenia tak jak w oryginale był i brak reakcji wzbudzenia po uruchomieniu silnika, kontrolka nawet nie zamruga.
3. Podłączyłem kabel wzbudzenia pod drugi pin na alternatorze i to samo jak w pkt. 2
4. Odłączyłem kabel wzbudzenia z auta i podłączyłem kontrolkę (próbnik) następująco
a) jeden kabel od próbnika do 1 pinu regulatora, drugi kabel próbnika do masy aku -> brak wzbudzenia, kontrolka nie świeciła, brak ładowania
b) to samo co pkt. a) tylko drugi kabel to plusa aku -> brak wzbudzenia, kontrolka nie świeciła, brak ładowania
c) to samo co pkt. a, b) z tym, że próbowałem z drugim pinem na regulatorze...
Z tego co zaobserwowałem na pinach wychodzących z alternatora musi być jakiś dodatni pontencjał bo nie startuje mi kontrolka na desce, jak dam ją do masy to świeci.

Czy coś jeszcze mógłbym sprawdzić?

Awatar użytkownika
cyklista
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1304
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 18:18
Renault: Scenic 1-ph2
Silnik: 1,6 -16v
Lokalizacja: Ł ó d z k i e

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: cyklista »

może jest tez złom
wejdź na forum > Twingo < tam może ktoś Ci podpowie
# 39 Cyklista :think: :think: to już minęło,15 lat

Focus456
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 stycznia 2017, 22:23
Renault: Renault
Silnik: Twingo 1
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: Focus456 »

Ok dzięki cyklista ;)

Awatar użytkownika
Maciej R21
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 957
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 13:51
Renault: 25 V6 Injection
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz/Pszczyna
Kontakt:

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: Maciej R21 »

Co Ci się też takiego rozleciało w alternatorze że nie można go naprawić . Podejrzewam że naprawa była by juz załatwiona , nawet we własnym zakresie i wszystko by działało .
Teraz się męczysz i kombinujesz . Nie szkoda czasu ?
U mnie w alternatorze tez są dwa styki ( Renault 25 ) . Na jeden z nich ( prawy- węższy pin ) , przychodzi + po stacyjce i on odpowiada za wzbudzenie. Na drugi pin przychodzi kontrolka ładowania , która z drugiego końca jest podłączona także do + po stacyjce.
Jeśli TwOj " nowy" , alternator jest sterowany cyfrowo , a takich wynalazków ( nie wiadomo po co ) jest masa , to nic nie zdziałasz , no chyba że dorobisz sterowanie na mikrokontrolerze ;) . Ja bym proponował naprawę starego . Regulator jakies 50zł , łozyska 30zł , pierścien slizgowy 15zł , ew. diody i masz nówkę sztukę a podejrzewam że wszystko się nie rozleciało .
Obrazek

Focus456
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 stycznia 2017, 22:23
Renault: Renault
Silnik: Twingo 1
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: Focus456 »

Maciej dzięki za info. Masz sporo racji z tym, że szkoda czasu na kombinowanie, jednak ten alternator dostałem za friko po małym przebiegu. Mój stary po przebiegu 320tys.km ma wypalony komutator, rozwalone łożyska, wydarte szczotki i koło pasowe już wyślizgane... Szczerze to chyba kupie sobie używkę taki jak być powinien a ten chciałem poznać z czystej ciekawości no w sumie pwm na arduino można ogarnąć.

jjmag
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: niedziela, 16 października 2011, 20:46
Renault: scenic
Silnik: 1,9TD
Lokalizacja: Tuczna lubelskie

Re: Alternator z Twingo 2 do Twingo 1

Post autor: jjmag »

Ale kolego używany to już masz, lepiej zregenerować stary skoro twierdzisz że ten jest w dobrym stanie to przełóż na próbę swój regulator napięcia ze szczotkami do tego zdobycznego, jeśli pasuje i sprawdź czy normalnie pracuje przy standardowym podłączeniu jeśli tak to kup tylko potem nowe te części które podłożyłeś i po zabawie.

ODPOWIEDZ