iparts></a>
<a href= francuskie

[Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

[Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Witam wszystkich.
Proszę o wskazówki.
MOdus 2005 1,6 Pb 88KM.
Kupiłem miesiąc temu. Jeździł super.
Nagle kontrolka MIL + Kluczyk - działanie jak traktor. Wymieniłem 2 cewki - było ok. Po tygodniu powtórka. Wymieniłem kolejne 2 - było ok.
Po 4 dniach zaczął dziwnie szarpać na jałowym (na światłach). Kupiłem świece - wymieniłem. Pojeżdził 2 dni i w trasie zauważyłem że po prostu przerywa przy przyspieszaniu, nawet na tempomacie - stała prędkość a jednak szarpie. Przyspieszanie powyżej 2,5 tyś (zależnie od biegu) i wyżej to masakra. Na jałowym pracuje równo - no chyba że go obciążę klimą - zaczyna się szarpać.
Mam ddt4all i odpowiedni kabel - widzę parametry.
Czy ktoś może pomóc jak to diagnozować? Zero błędów DTC. Zauwazyłem jedynie że korekty są na poziomie 40% (wtrysku).
Filtr powietrza czysty (nowy) zresztą jego wyjęcie nic nie zmienia. Podmiana cewek również.
Proszę o wskazówki co dalej mam sprawdzać, mogę przesłać screeny z ddt4all (tylko jakie).

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

PyREN I ddt4all nie pokazuje zadnych bledow. Samochod jak jest zimny na jalowym pracuje bezblednie ale juz na trasie przerywa przy przyspies?aniu. Po rozgrzaniu szarpie na jalowym i w trakcie jazdy nawet a tempomacie. Komputer nie notuje misfire ani zadnych bledow. Parametry wydaja sie w normie. Czy mozliwe ze nowe cewki nty sa wadliwe? Czy moze kupic 4 beru? Jakies wskazowki?

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: BlackRaven »

Przejdź na Beru, kontrola szczelności dolotu i właściwe świece
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Kupiłem 4xNTY ale sprzedawca dosłał mi chyba 3xNTY + 1xNONAME. Ta ostatnia złamała mi się w połowie ale zanim to nastapiło, ta ostatnia powodowała dziwne zachowanie samochodu. Podświetlenie zegarów przygasało po czym rozświetlało się - oczywiście silnik pracował bardzo nierówno. Świece kupiłem NGK - na świecy jest nawet napis RENAULT - więc zakładam że są ok (zresztą identyczne były zamontowane w samochodzie). Sugerujesz więc że mimo wszystko wymienić jeszcze raz cewki na BERU. Czy nieszczelności w dolocie nie powinny na zimnym być bardziej widoczne niż na ciepłym silniku ? Kontrolę szczelności mogę zrobić tak - że zatkam dolot ? Wówczas rozumiem że silnik będzie chciał zassać powietrze przez odmę i de facto powinien zgasnąć ? Czy mam to jakoś inaczej sprawdzić ?

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: BlackRaven »

Marna uszczelka przepustnicy puszcza po rozgrzaniu. Można psikać w newralgicznych miejscach np. plakiem jak będzie nieszczelność wolne obroty będą się zmieniać. Czasami trzeba zdjąć kolektor bo uszczelka odmy puszcza
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Zakupiłem nowe cewki NGK i wszystko działało pięknie przez tydzień. Teraz jest tak że samochód raz odpala bez problemów i jedzie 100km a raz nie odpala wogóle - kręci ale nie odpala. Pojawia się jeden błąd DF154 FLYWHELL SIGNAL SENSOR CIRCUIT ale po jego skasowaniu nadal nie odpala. Po 20 -30 razach odpala i normalnie jeździ. Raz zdarzyło mi się że na światłach w trasie po prostu zgasł na jałowym - ale odpalił od razu i pojechał.
Szukam tego czujnika (w silniku) żeby go wymienić ale za cholerę nie mogę znaleść. Silnik 1.6 16V K4M 794. Od strony skrzyni, nad skrzynią jest wilki plastikowy termostat z jakimś czujnikiem ale poniżej nie ma nic. Gdzie szukać tego czujnika ?

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Mała aktualizacja. Taka sytuacja.
Błędy skasowane, silnik odpalony i pracuje. Podpięty komputer.
Po 15 minutach nagle gaśnie.
Zgłoszony błąd:DF119(DTC0340c7) CAMSHAFT SENSOR SIGNAL 1.DEF MEMORIZED
Silnik nie chciał odpalić ale po paru razach zaskoczył, popracował 20 s i znowu zgasł.
Lista błędów:
DF119(DTC0340c7) CAMSHAFT SENSOR SIGNAL 1.DEF MEMORIZED
DF119(DTC0340B9) CAMSHAFT SENSOR SIGNAL 2.DEF ALIVE
DF080(DTC001061) CAMSHAFT SHIFTER CIRCUIT CO ALIVE
Po skasowaniu błędów, silnik nie chciał odpalić parę razy, jak już odpalił - błędów brak.

Ktoś coś może poradzić ?

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: BlackRaven »

Na Google jest wszystko https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3253451.html
Błędy czujnika wynikają z przestawionego rozrządu albo jak tu z DF080,no chyba że błąd czujnika wynika z problemów z zasilaniem.
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Zawór wyciągnięty, wyczyszczony, sprawdzony. Działa bardzo dobrze, żądnych zacięć czy półruchów. Pięknie "strzela" po podaniu 12V. Po Po czyszczeniu odpaliłem i na jałowym z 20 minut. Zero błędów. Zresztą przy odpiętym tym elektrozaworze - silnik działa praktycznie tak samo.
Ale zapewne jak znowu ruszę w trasę, to znowu zgaśnie. Jakieś jeszcze wskazówki?

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: BlackRaven »

Ale czy sprawdziłeś wysterowanie ? Poza tym jest jeszcze programowanie bo są 2 rodzaje wysterowania i nie wiadomo jaką opcję masz uruchomioną
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Podsumuję. Wymieniony na nowy czujnik położenia wałka rozrządu. Znaleziony w końcu czujnik położenia wału korbowego, cały czujnik wtyczka i jego gniazdo w oleju starym - prawdopodobniej lało się z odmy - co trochę dziwne choć samo łączenie rurki odmy ze złączką w dolocie - praktycznie luźne.
Jest to jedyna wtyczka (tego czujnika) której nie czyściłem. Dostęp co prawda do niej jest tragiczny, tak samo jak z ew. wymianą tego czujnika - na początek wyczyszczę wszystko i zobaczymy. Całkiem możliwe że sygnał z tego czujnika był słaby przez wtyczkę (cała w oleju, jak odpiąłem to wręcz z niej kapało) - przy szybkich obrotach "wypadnięte" odczyty mogły być pomijalne, natomiast na jałowym taki zanik mógł mieć znaczenie. Może dlatego gasł bez powodu - nie wiem. Jak coś czujnik po prostu wymienię na nowy.

Zdjęcie z lokalizacją dla K4M 794 znalazłem tutaj - nie wiem czy można wklejać linki ale wkleję. https://www.b-parts.com/en/store/produc ... 6683-2004/

boe666
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2020, 00:40
Renault: Modus 2005
Silnik: 1,6 88KM

Re: [Modus 2005 1,6 Pb 88KM] Wypadanie zapłonu? Rzucanie silnikiem, przerywanie

Post autor: boe666 »

Czyszczenie pomoglo na 3 dni. Zaczal znowu gasnac i nie chcial skubany odpalic. Wymienilem czujnik na nowy delphi. Od prau dni zadnych problemow. Dzieki wszystkim za rady. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ