iparts></a>
<a href= francuskie

[Clio IV] start stop

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
mikolaj984
Bywalec
Bywalec
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 22 maja 2017, 19:29
Renault: clio IV
Silnik: 0.9

[Clio IV] start stop

Post autor: mikolaj984 »

Witam, mam problem z systemem start stop w clio IV gdyż mam przycisk od włączenia/wyłączenia systemu start stop, w książce jest napisane jeżeli dobrze zrozumiałem gdyż jest po niemiecku to trzeba przekroczyć 3 km/h, wyhamować do 0 i wrzucić luz, generalnie no to chyba coś źle robie, jedynie że trzeba mieć włączony system start stop ale też trzeba mieć włączony tryb eco, a trybu eco nie mam więc to może tego wina ?
Pozdrawiam dzięki za odpowiedzi

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: kudlaty »

Ale chcesz go włączyć czy wyłączyć? Bo z posta nie rozumiem nic

Awatar użytkownika
Eliot
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 20 marca 2017, 14:24
Renault: Captur
Silnik: 1,2

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: Eliot »

System Start/Stop działa bez względu na ECO. Mam ECO i nie widzę żadnej różnicy. Pamiętaj jednak, że system nie wyłączy silnika w 4 przypadkach:
1. silnik zimny,
2. klima włączona na maksa,
3. włączonych wiele odbiorników prądu,
4. auto ma duży przebieg i rozrusznik już słabowity.
Domyślam się, że masz auto sprowadzone z Niemiec, może ma przebieg spory - wtedy system start/stop jest w uśpieniu. Nie pamiętam, jaki jest limit, ale sprzedawca w salonie opowiadał mi, że klient miał pretensje, że jego auto nie włącza. Sprawdzili i okazało się, że samochód miał znacznie wyższy przebieg, niż wskazywał licznik i system po prostu "poszedł spać".

mikolaj984
Bywalec
Bywalec
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 22 maja 2017, 19:29
Renault: clio IV
Silnik: 0.9

[Clio IV] start stop

Post autor: mikolaj984 »

Generalne tak z Niemiec ale ten samochód nie ma nawet roku i przejechane 7000 km Wiec uśpienie silnika raczej odpada ale w sumie za dużo nim nie jeździliśmy jeszcze Wiec pewnie to wina zimnego silnika, dzięki za odpowiedz jak się więcej pojeździ. zeby silnik die zatrzymał trzeba po zatrzymaniu wrzucić luz i trzymać hamulec ?

Awatar użytkownika
Eliot
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 20 marca 2017, 14:24
Renault: Captur
Silnik: 1,2

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: Eliot »

Po zatrzymaniu nic się nie robi. Jednorazowe naciśnięcie hamulca nie uruchomi silnika. Dwukrotne - owszem. Każde dotknięcie sprzęgła zawsze uruchamia silnik. Ja mam ten system włączony na stałe. Wyłączam go tylko, gdy stoję w korku i ruszam co kilka sekund na 2-3 metry.

Awatar użytkownika
spoogie
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: środa, 27 stycznia 2016, 15:23
Renault: Captur
Silnik: TCe 90
Lokalizacja: Kato

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: spoogie »

Osobiście nie widzę sensu używania start-stopa bo żadnych "bonusów" z tego nie ma. Ani to oszczędza paliwo (śladowe ilości oszczędności), ani to ekologiczne (chyba tylko na potrzeby testów homologacyjnych hehe), ani to użyteczne (opóźnienia w odpalaniu), ani to skuteczne (działa ja chce ;)).
Ale jak to woli. Jak ktoś lubi cisze w samochodzie na światłąch to oczywiście rozumiem.
Mnie np dzieciak się budzi jak auto się wyłącza ;)
--
Captur Zen TCe 90 '15
Clio II Extreme 1.2 16v '03
Megane Coupe 2.0 8v '96

Awatar użytkownika
Eliot
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 20 marca 2017, 14:24
Renault: Captur
Silnik: 1,2

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: Eliot »

Nie wiem, może masz coś wadliwego w swoim systemie. U mnie nie ma żadnego opóźnienia. Najśmieszniejsze jest to, że przez pierwsze dwa dni jeździłem nie wiedząc, że jest aktywny. Po dwóch dniach postanowiłem się przekonać jak to działa i dopiero zauważyłem, że jest włączony. Nigdy mi się nie zdarzyło, by auto ruszyło później, w przeciwieństwie do asystenta ruszania pod górę, który działa moim zdaniem bardzo kiepsko. Renault go chyba nie dopracowało. Natomiast określenie "działa jak chce" jest poniekąd słuszne. Po prostu tam jest skomplikowany algorytm, który bierze po uwagę kilkanaście danych. Między innymi: stopień rozgrzania silnika, zanieczyszczenie powietrza w danym miejscu, intensywność pracy klimy, pobór mocy, obciążenie auta i wiele innych. Więc nie zawsze da się odgadnąć, czy na pewno wyłączy. Oszczędność paliwa jest rzeczywiście symboliczna, ale ja lubię się bawić w "zbierane listki" Bez włączonego systemu nie jestem w stanie przekroczyć 70 listków i nie jestem w stanie zejść poniżej 7 litrów w mieście.

Awatar użytkownika
spoogie
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: środa, 27 stycznia 2016, 15:23
Renault: Captur
Silnik: TCe 90
Lokalizacja: Kato

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: spoogie »

Tak mam pewnie coś wadliwego u siebie, "idee działania" start-stopa ;)
Próbowałem kiedyś przez mc jeździć z tym systemem, oszczędności na paliwie nie było wiec sobie odpuściłem, no bo jakie inne zastosowanie można dla niego znaleźć? Warunki działania są mi znane i wiem, że algorytm ma "fafnoście" zmiennych do obskoczenia ale mnie to nie przekonuje. Mam wersje zen i nie mam rlink ani media nav evo z trybem podglądu eko jazdy stąd nie widze tej "gry". Po mieście spalam max 6,5L do 7L (zima) z tym systemem lub bez niego stąd nie widzę sensu go używać.
--
Captur Zen TCe 90 '15
Clio II Extreme 1.2 16v '03
Megane Coupe 2.0 8v '96

Awatar użytkownika
Eliot
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 20 marca 2017, 14:24
Renault: Captur
Silnik: 1,2

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: Eliot »

No to masz bardzo niskie spalanie. Wartość 6,5 w mieście nie jest dla mnie osiągalna bez względu, czy z systemem, czy bez. A listki to rzeczywiście frajda, ot taka zabawa, która umila prowadzenie, bo zawsze jest jakiś cel, króliczek, którego trzeba gonić. :P

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Clio IV] start stop

Post autor: BlackRaven »

Jak jadę wg. norm ECE to to spalanie osiągam bez problemu. ieszy mnie to że kupiłem ekologiczny samochód a nie pojazd z oszukanym softem bo to inaczej jak coś jest na granicy a inaczej jak ktoś pisze program by mnie oszukać
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

ODPOWIEDZ