iparts></a>
<a href= francuskie

[Ogólny] Wymiana oleju, Megane, Scenic i inne

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

[Ogólny] Wymiana oleju, Megane, Scenic i inne

Post autor: andrzej27r »

Aby nie tworzyć nowego tematu dopiszę tutaj parę słów o wymianie w Megane I.
Przed przystąpieniem do wymiany oleju,należy zakupić odpowiedni olej,osobiście od pewnego czasu kupuje jedynie Castrola 10W40 półsyntetyk,oraz filtr,ostatnio miałem Filtrona OP 643,teraz zakupiłem orginalny filtr .
Obrazek
Obrazek
Wymiany oleju najlepiej dokonać gdy silnik jest dobrze nagrzany,mi udało się to zrobić po 50 kilometrowej trasie ,więc olej był dość gorący i łatwiej ściekł z miski olejowej.
1.Wjeżdzamy na kanał ,podkładamy naczynie pod korek spustowy miski olejowej i odkręcamy korek . Do odkręcenia potrzeba będzie nasadka kwadratowa 8 mm,albo klucz o takim zakończeniu .
Obrazek
wykręcamy korek i spuszczamy olej,trzeba uwazać by się nie poparzyć !
ObrazekObrazek
2.Zabieramy się do wykręcenia filtru olejowego,do tego pomocny jest klucz taśmowy ,albo łańcuchowy,co kto ma pod ręką,ewentualnie można starym wkrętakiem przebić filtr i tak odkręcić 8-)
Obrazek
Obrazek
3.Gdy olej już ścieknie ,zakręcamy korek w misce olejowej,dobrze jest od czasu do czasu dać nowy korek
4.Miejsce montażu nowego filtra należy szmatką oczyścić,uszczelkę nowego filtra należy posmarować świeźym olejem i wkręcić nowy filtr.
Obrazek
Obrazek
Gdy już mamy wkręcony filtr i korek w misce olejowej ,wszelkie zabrudzenia spowodowane wyciekiem starego oleju należy wyczyścić,bedzie nam łatwiej dostrzec póżniej ewentualne nieszczelności czy to na filtrze,czy korku .
5. Odkręcamy korek z pokrywy zaworów i zalewamy nowy olej ,najlepiej stopniowo i kontrolować poziom na bagnecie ,lepiej pózniej trochę dolać do właściwego stanu jak przelać ponad stan .Właciwy poziom oscyluje między min/max wskazanym na bagnecie .
Obrazek
Gdy już zalejemy olej ,uruchamiamy silnik ,by trochę popracował i sprawdzamy czy nigdzie niema wycieków ,jeśli wszystko jest wporządku cieszymy się ,że wymiana poszła gładko .Do wymiany potrzebne mi było ok.3,5 l oleju,także z 4 l bańki trochę jeszcze zostało .Dobrze jest co jakiś czas kontrolować stan oleju by mieć pewność,że poziom jego jest prawidłowy .

ODPOWIEDZ