iparts></a>
<a href= francuskie

[Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Czyli wszystko o papuciach...

Moderator: Grupa Moderatorów

dzudi
Bywalec
Bywalec
Posty: 5
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 20:19
Renault: Kadjar 2017
Silnik: 1197

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: dzudi »

Powiem tak mam mały mętlik w głowie, bo w serwisie mówią że kodować trzeba za każdym razem przy zmianie kół (lato - zima) ;(
Nie ma nikogo kto kupił drugi zestaw i sam instalował, mój kadjar 2017r. ;)

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: kudlaty »

Zrób test. Jeżeli nie ma kompresora w domu to podjedź na stacje i spuść powietrze w jednym kole. Może nie do końca ale tak znacząco i poczekaj co Ci wyświetli na ekranie ;) wtedy się wszystko rozjaśni (przynajmniej po części :P )

Awatar użytkownika
Dan1el
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 22:01
Renault: Koleos 2019 Initiale
Silnik: 2.0dci 190KM 4x4 CVT
Lokalizacja: Gogolin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: Dan1el »

kudlaty pisze: sobota, 4 listopada 2017, 14:24 To, że je znalazł to nie znaczy, że pokazuje na kompie na swoich miejscach ;) sprawdzałeś to? Zmień ciśnienie w którymś i sprawdź czy pokazuje na wyświetlaczu właśnie to, w którym zmieniłeś ciśnienie.
Proszę przeczytaj uważnie temat i dopiero stawiaj wnioski palm

Czy uważasz że ciśnienie w 225/45/19 Lato mam takie same jak w 205/65/17 Zima :)

W jednych kołach przód po 2,6 i tył 2,4 w drugich 2,3 i tył 2,1 ;)
Sprawdzone think

Teraz w Koleosie Lato 225/50/19 przód 2,7 tył 2,5 Zima 225/60/18 przód 2,5 tył 2,5 Opona Hankok 4x4 Suv ;)

Awatar użytkownika
Dan1el
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 22:01
Renault: Koleos 2019 Initiale
Silnik: 2.0dci 190KM 4x4 CVT
Lokalizacja: Gogolin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: Dan1el »

kudlaty pisze: sobota, 4 listopada 2017, 14:30 Zrób test. Jeżeli nie ma kompresora w domu to podjedź na stacje i spuść powietrze w jednym kole. Może nie do końca ale tak znacząco i poczekaj co Ci wyświetli na ekranie ;) wtedy się wszystko rozjaśni (przynajmniej po części :P )
Przecież napisałem czy ktoś z was wogóle czyta dokładnie posty palm

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: kudlaty »

Ok. Czyli komputer sam znalazł czujniki, których nigdy nie miał i jeszcze w dodatku przypisał sobie do odpowiednich kół. Spoko. Skoro u Ciebie to działa to gratuluje.

Rozumiem, że opony na felgi zakładałeś sam (pod blokiem czy w garażu) i po prostu wydarzył się cud techniki ;)
Dan1el pisze: niedziela, 5 listopada 2017, 12:50 Przecież napisałem czy ktoś z was wogóle czyta dokładnie posty palm
Czytam dokładnie, ale chyba Ty mnie nie zrozumiałeś. Zrób test tak jak napisałem.

Nie mam zamiaru Cię przekonywać, Twoje auto jest ewenementem na skalę światową. Nie wiem po co wulkanizacje zaopatrują się w ogóle w sprzęt do przyuczania czujników, przecież one się same znajdują ;)

Awatar użytkownika
Dan1el
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 22:01
Renault: Koleos 2019 Initiale
Silnik: 2.0dci 190KM 4x4 CVT
Lokalizacja: Gogolin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: Dan1el »

Ot.

Widzę że jeżeli coś u kogoś działa inaczej to dla ciebie już ewenement na skalę światową i absolutnie nie może tak być bo przecież to ty miałeś Captura, Kadjara,i Koleosa i wiesz najlepiej po swoich doświadczeniach z tymi autami. think

No cóż widzę że posiadanie jakiegoś modelu Renault i pomoc osobą na forum na podstawie swoich przykładów jest absolutnie nie na miejscu. spam

Więc przepraszam za mój ewenement światowy i mimo wszystko Szerokości pozostałym użytkownikom Renault. driver

Bogdan Z
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2017, 11:35
Renault: Captur -manual
Silnik: 1,2

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: Bogdan Z »

Ja mam Captura Limited z przed liftingu 2017 i nie mam czujników w kole tylko w ABSach . Robi się chłodno więc zapragnąłem zmienić opony na zimowe. Zadzwoniłem do servisu aby się dowiedzieć jak to jest z tą wymianą ,co się z tym wiąże i gdzie ja mam te czujniki. W pierwszym servisie powiedzieli ,że jak mam na drzwiach kierowcy naklejkę koloru żółtego to mam czujniki w oponach a jak białego to w ABS. Fajnie tylko,że ja mam naklejkę żółto-białą think Dzwonię do innego servisu -wszystko się wyjaśni jak podam VIN-gość sprawdził-na 100% mam czujniki w oponach. Jadę do znajomego wulkanizatora-jak masz zgrubienie na wentylu to masz czujnik w oponie ( w Capturze) jak wentyl jest prosty i gładki to w ABS. Patrzymy jest gładki czyli znowu problem bo VIN mówi inaczej. Znajomy się wkurzył-ściągnął koło ,wrzucił na maszynę, odchylił oponę przy wentylu-nie ma czujnika. HURRA woot . Po kilku tel do 2 servisów i dwóch wersjach- organoleptycznie oponiarz doszedł do tego ,że w moim Capturze czujniki są w ABS. I jak tu wierzyć servisowi i komputerom? Przekładka odbyła się bez najmniejszych problemów-nic nie muszę przyuczać bo w ABS działa to na zasadzie jakichś porównań i logarytmów które analizuje komputer. Aha co do ewentualnego przyuczania czujników w oponie to w każdym servisie mówili co innego palm . W jednym,że wystarczy zaprogramować 2 komplety kół(lato,zima) i komputer będzie to pamiętać ,w drugim,że być może po każdej zmianie kół trzeba się będzie meldować w servisie aby wprowadzić aktualny komplet -oczywiście za "drobną" opłatą. Na szczęście to już historia-nie mniej było trochę nerwowo angry2

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: superlolek »

@kudlaty śpieszę poinformować, że to co opisał Dan1el jest jak najbardziej możliwe gdyż taką funkcjonalność posiada nawet SIII ale z roku 2015. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie by to było również w LIII gdyż technicznie możliwości są jednakże brakuje oprogramowania.
Serwisy płacą kupę za sprzęt do tego gdyż producenci chcą zarobić - proste. Ale nie we wszystkich samochodach tak jest.
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: kudlaty »

Ale to nie ma co się denerwować tylko proszę mi to wyjaśnić, jak? Jak to niby działa, że auto wie, które czujniki są gdzie i że czujniki z auta obok nie są jego czujnikami? Bogdan napisał coś o ABSie, hmmm think też jest to dla mnie mało zrozumiałe. Co ma system ABS do czujnika w oponie? Ale jeżeli jest to jakoś połączone to wtedy wiele by wyjaśniało, że nie trzeba przyuczać czujników, bo nie są fizycznie w kołach tylko na piaście. Tylko jak wtedy sczytują ciśnienie?

mopsik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 8 czerwca 2017, 19:02
Renault: Captur 2017
Silnik: 09 TCE
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: mopsik »

Jeżeli chodzi o odczyt z ABS.Myślę ,ze jest tak ze system zlicza z ABS obroty.Jak ilość jest różna na jakimś kole to info że jest coś nie tak z kołem,pewnie z powietrzem.Mniej powietrza - inna ilość obrotów - komunikat.Pewnie nie jest to tak dokładny odczyt jak z czujników ciśnienia ale dużo tańszy.Dlatego powstał.Na ile różnica jest wyczuwalna - przekonam się po weekendzie.Zmieniam koła z 16 na 15 tki.Trochę inny profil bo takie mi zostały po CLIO.Różnica na profilu ok 2 cm względem 16 tek.Zobaczę jaki będzie komunikat i czy da się przyuczyć komputer.

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: superlolek »

@kudlaty, nie jestem pewny czy w Koleosie czy może Capturze albo chociażby w SIII zrobili to w sposób jaki myślę jednakże spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytanie i opisać jak producent mógłby to zrobić w LIII.

Na chwilę obecną jeżeli w Lagunie III posiadasz Hands Free, w samochodzie znajduje się dokładnie 6 anten:
- na przodzie tunelu
- na końcu tunelu
- za tylną kanapą
- na tylnej klapie
- na drzwiach kierowcy w klamce
- na drzwiach pasażera w klamce.

Mając tyle odbiorników oprogramowanie może bez problemu wykryć który czujnik gdzie się znajduje gdyż:
antena na drzwiach kierowcy "widzi" tylko czujniki z lewej strony samochodu, natomiast na drzwiach pasażera tylko z prawej.
Natomiast antena na klapie wykrywa czujniki na tylnej osi. Oczywiście świat nie jest idealny i zapewne jakieś sygnały i z przednich kół dochodzą do anteny na klapie jak również lewa antena w klamce może coś odbierać z prawej strony ale oprogramowanie jest w stanie określić siłę sygnału. Mając te informacje bez problemu można odczytać położenie każdego czujnika.

Teraz przechodzimy do drugiej części problemu. Co jeżeli obok znajdują się inne czujniki? Prosta sprawa - przypisanie następuje w trakcie jazdy powyżej zadanej wartości km/h na odcinku co najmniej ileś metrów pod warunkiem, że na danym kole zgłasza się cały czas czujnik którego nie znamy a stary czujnik nie zgłasza się już na tym samym miejscu.
Marne szanse by jakikolwiek samochód mógł jechać blisko nas przez tak długi okres czasu. Oczywiście przypisanie nie występuje jeżeli cały czas dochodzi informacja z czujnika zaprogramowanego na właściwym miejscu.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem temat czujników. Co do pomiaru pośredniego z użyciem ABS @mopsik doskonale to opisał. Tutaj należy zaznaczyć, że ten system jest bardzo niedokładny w stosunku do pomiaru bezpośredniego gdzie czujniki wykrywają spadek ciśnienia o 0.1 natomiast pomiar poprzez ABS ma dużo większą tolerancję. Wprowadzono go ze względu na obowiązek montowania TPMS we wszystkich pojazdach po 2011 (jak mnie pamieć nie myli). Więc producenci montują system tani do tanich samochodów (wyjątkiem są marki niemieckie) gdzie zdarza się, że w VW jest pomiar pośredni w Pasatach.
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

kamilba
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 1 sierpnia 2017, 20:29

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: kamilba »

Wymieniłem koła w moim Capturze Intens 2017 po lifcie. Zgadza się z tym co napisał Bogdan Z - nie ma fizycznych czujników TPMS, dane są określane na podstawie ABS.

dzudi
Bywalec
Bywalec
Posty: 5
Rejestracja: środa, 1 listopada 2017, 20:19
Renault: Kadjar 2017
Silnik: 1197

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: dzudi »

Rozmawiał dzisiaj na live chatcie renault i skierowali mnie do serwisu w Warszawie. Miła pani udzieliła mi telefonicznie informacji, że przy kadjarze jest możliwość przyuczenia do 2 kompletów kół (lato - zima), ale zdarzają się przypadki gubienia sygnału i wówczas ponowne programowanie.
W moim mieście w ASO skasowali mnie za usługę programowania czujników do captura bez fizycznego wykonania usługi (jak pisze kamiba) czyli nabili mnie w butelkę, uważajcie ;)

mopsik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 8 czerwca 2017, 19:02
Renault: Captur 2017
Silnik: 09 TCE
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: mopsik »

W sobotę wymieniłem koła.
Miałem 205/60/16 a teraz mam 185/65/15.Takie m zostały po CLIO.Nawet nie pamiętam ile napompowane ale z reguły miałem ok 2,3.
Zrobiłem ok 100km i zero komunikatu.Nawet nie przyuczałem systemu.Jeździ się lżej ,autko lepiej się zbiera ,spalanie wyraźnie mniejsze.Czyli różnica w profilu nie robi różnicy,nawet ka spora bo ok 3 cm na średnicy koła.

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Captur] przyuczanie czujników ciśnienia

Post autor: kudlaty »

superlolek pisze: piątek, 10 listopada 2017, 22:02 ...
Wszystko ok. Jest tylko jedno ale. Czujniki same w sobie nie wysyłają sygnału przyuczającego (czyli sygnał ze swoim numerem), trzeba to zrobić wzbudzaczem. Chyba, że są jakieś specjalne czujniki, o których nie wiem. Ale raczej wątpię. Generalnie to co piszesz ma dużo sensu i pewnie można by było to tak wykonać, ale... nikt by na tym dodatkowo nie zarobił ;)

Przechodząc do sedna. Jeżeli są czujniki w kołach (TPMS) to niestety ale same się nie przyuczą (i właśnie do tego zmierzałem od początku). To, że Renault wymyśliło inną technologię (odczytu po ABS) to ok i tego nie trzeba przyuczać. Ale to nie są fizycznie czujniki ciśnienia i NIGDY nie pokażą prawidłowej dokładnej wartości. Tyle w temacie.

ODPOWIEDZ