iparts></a>
<a href= francuskie

[Clio 2] opony 195 45 r 16

Czyli wszystko o papuciach...

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
paola777777
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:13
Renault: Clio 2
Silnik: 1.2 16v

[Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: paola777777 »

Witam! potrzebuje porady przy zmianie opon z letnich na zimowe w Clio 2 2001 z silnikiem 1.2 16v. Obecnie letnie są założone 195 45 r 1. czy 195 50 r 16 beda pasowały?

Awatar użytkownika
Snake
Moderator
Moderator
Posty: 4156
Rejestracja: środa, 7 stycznia 2009, 14:22
Renault: Lala 3
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: Clio 2 195 45 r 16

Post autor: Snake »

Kwestia jak bardzo masz obniżone auto :) generalnie różnica między profilem 45 a 50 nie powinna w żaden sposób stwarzać problemu tym bardziej jak zachowujesz te same koła i tą samą szerokość opony
...Dobrze pamiętam wszystkie nieszczere twarze
Fałszywych ludzi ukrytych pod kamuflażem
Kłamstwo z nimi idzie w parze, obłuda, nie ufaj takim...

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: patrys4891 »

Przy takiej zmianie będziesz miał profil opony wyższy o 9,75mm. To trochę więcej niż grubość bieżnika, więc nie powinno mieć to znaczenia.
Obrazek

Awatar użytkownika
renatkaYeach
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 12:42
Renault: Scenic
Silnik: 1.5 DCI

[Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: renatkaYeach »

Dopuszczalna w Polsce różnica w zamiennikach opon ma tolerancję +/- 1.5% średnicy opony. Kodeks drogowy dopuszcza jak najbardziej stosowanie zamienników. Jedyne co to może lekko oszukiwać prędkościomierz, ale różnice rzędu 1-2km/h chyba nie będą zauważalne, aaa i jeszcze jedno kolejna różnica będzie w pokonanej odległości ale to już do matematyka pytanie, ile km rocznie pokaże mniej czy więcej.

Co do opon zimowych to najlepiej kupić je przed sezonem, albo po sezonie wtedy są najniższe ceny. W trakcie sezonu kiedy jest największy popyt ceny mogę rosnąć, chociaż nie koniecznie musi to być złota zasada. Dużo zależy od pogody, czy przyjdzie od razu -20 i śnieg czy stopniowo będzie przychodzić. W pierwszym wariancie ceny szybko pójdą w górę.

Awatar użytkownika
ROOAR
Bywalec
Bywalec
Posty: 8
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 08:00
Renault: clio
Silnik: 2.0

[Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: ROOAR »

renatkaYeach pisze:Dopuszczalna w Polsce różnica w zamiennikach opon ma tolerancję +/- 1.5% średnicy opony. Kodeks drogowy dopuszcza jak najbardziej stosowanie zamienników. Jedyne co to może lekko oszukiwać prędkościomierz, ale różnice rzędu 1-2km/h chyba nie będą zauważalne, aaa i jeszcze jedno kolejna różnica będzie w pokonanej odległości ale to już do matematyka pytanie, ile km rocznie pokaże mniej czy więcej.
Widzę, że znasz się na rzeczy. Opony zimowe planowałem kupić w okolicach września dopiero, ale może teraz jest dobry czas na to? Cenowo się to bardziej opłaci skoro sezon letni się zaczyna? Czy możesz coś polecić z klasy średniej/premium?

Ostatnio jak byłem serwisie to mi Nankangi wcisnęli że taka super opcja w dobrej cenie - niby nie doceniana. Badziew jaki mało do tego głośne jak silnik w Airbusie.

Awatar użytkownika
renatkaYeach
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 12:42
Renault: Scenic
Silnik: 1.5 DCI

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: renatkaYeach »

Z oponami zimowymi to szczerze mówiąc większego doświadczenia nie mam. Od 2 lat jeżdżę na barumach polaris 3 i w sumie to jedyne opony którę mogę zarekomendować. Tutaj masz więcej na temat tego modelu NIE LINKUJEMY!!! Dobrze rusza się na nich z głębokiego śniegu, bez problemu jazda na błocie pośniegowym, czy świeżym śniegu. gorzej na lodzie ale czy na lodzie jakieś opony sobie radzą. raz nie mogłem ruszyć pod lekką górkę i wysłałem żonę żeby pchnęła mnie trochę haha

Zimówka barum polaris 3 produkowany jest przez continentala i to tak na prawdę przekonało mnie do zakupu bo wcześniej nie znałem nic poza goodyearem, pirelli i dębicą. Co do nankanków to nie jestem zwolennikiem opon chińskich, ale wolałbym nowe chińskie niż jakies budżetowe używki.
Ostatnio zmieniony środa, 18 października 2017, 13:25 przez renatkaYeach, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ROOAR
Bywalec
Bywalec
Posty: 8
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 08:00
Renault: clio
Silnik: 2.0

[Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: ROOAR »

Pamiętam trochę Barum Polaris 2 i Goodyear ultragrip 7 czy jakoś tak. Kiedyś trochę o nich czytałem też. Faktycznie opinie o Polarisach były całkiem pozytywne. Co do jazdy po lodzie to nie uwierzę że jest coś w stanie zastąpić kolce/łańcuchy :D Niestety w Polsce wciąż nielegalne.

Awatar użytkownika
renatkaYeach
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 12:42
Renault: Scenic
Silnik: 1.5 DCI

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: renatkaYeach »

A kto by chciał kolego w naszym kraju jeździć na łańcuchach albo kolcach ty mi powiedz? Zimy jakie mamy każdy widzi, śniegu jak na lekarstwo (kilka dni w roku). Opony kolcowane strasznie hałasują na asfalcie, nie wspominając ile pali auto które na nich jeździ. Jakbyś kupował opony zimowe i bedziesz zastanawiał się czy brać te barumy polaris 3 to mogę ci podesłać fotki na pw póki jeszcze opony na samochodzie. Po dwóch latach bieżnik jak nowy a robię ok 50-70km dziennie (zależy która trasą jadę i jak się śpieszę)

Awatar użytkownika
ROOAR
Bywalec
Bywalec
Posty: 8
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 08:00
Renault: clio
Silnik: 2.0

[Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: ROOAR »

A to racja :) zimy na całe szczęście słabe od dłuższego czasu. Jak będziesz mieć chwilę to poproszę o fotki... ale to się zgłoszę na PW

mehlold
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 9 września 2016, 13:27

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: mehlold »

Poczytaj sobie tutaj http://plusgum.pl/blog/2017/05/11/kupuj ... cic-uwage/" target="_blank" target="_blank na co zwracać uwagę przy zakupie opon. Niestety nawet niewielka zmiana profilu może wpłynąć na wskazania prędkościomierza i co za tym idzie prawidłowe naliczanie przebiegu.

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: patrys4891 »

Dlatego trzeba tak dobierać opony żeby obwód był taki jak fabryczny.
Ponad to w Clipie można wybrać jeden z kilku dostępnych rozmiarów opon, żeby właśnie wszystko działało dobrze.
Obrazek

michalkielc87
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:26
Renault: Clio
Silnik: 1.0

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: michalkielc87 »

Popatrz sobie na różne marki i porównaj ceny. Lepiej wybierać firmy, które na rynku są już znane. Nie kieruj się np. stwierdzeniami, że nie ma co chińskich bo chociażby Hankook jest chiński a obecnie jest to już uznana marka. Zasadniczo markowa, nowa opona zawsze da rade. :)

Awatar użytkownika
Maciej R21
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 957
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 13:51
Renault: 25 V6 Injection
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz/Pszczyna
Kontakt:

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: Maciej R21 »

I trzeba było czekać aż 2 lata na tak rzeczową odpowiedź ... Złota łopata !
Obrazek

skarabeushek
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: środa, 27 stycznia 2021, 08:53
Renault: Clio
Silnik: 1.2

Re: [Clio 2] opony 195 45 r 16

Post autor: skarabeushek »

Nie powinno być problemów dopasowaniem tych opon. 45 a 50 to nie duża różnica :driver:

ODPOWIEDZ