iparts></a>
<a href= francuskie

[Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Masz dylemat...

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
kwaku85
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: środa, 7 sierpnia 2019, 20:36
Renault: Volvo 480
Silnik: F3Rt

[Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Post autor: kwaku85 »

Witam użytkowników forum Renault
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze autka. Mojego staruszka czas już wysłać na emeryturę i znaleźć mu godnego następcę, a ja z Renaultem mam niewiele wspólnego.

Zgodnie z tytułem wybieram pomiędzy Megane III w wersji RS, koniecznie poliftowej (czy tam phII, w każdym razie z analogowymi zegarami) a Laguną III w odmianie Coupe 2.0 204 koni (i tu nie wiem jakie są ph i czym się wyróżniają). W sumie pytań mam wiele i sam nie wiem od czego zacząć. Do wyboru Renault przekonało mnie... Volvo, które pod maską posiada silniki z tej francuskiej stajni. Mam zaufanie do tych żeliwnych konstrukcji, uwielbiam ich charakterystykę (zbierają się z dołu) i uwielbiam ogólnie uturbione silniki benzynowe. Oczywiście nastawiam się na silnik F4Rt i tu moje główne pytanie- czy obydwa te samochody posiadają te jednostki?
Czy na coś konkretnego trzeba zwrócić uwagę przy szukaniu tych samochodów? Czy posiadają jakieś konkretne wady i należy coś sprawdzić?
Oprócz silników zależy mi też na wyposażeniu. Jak wywalić tyle kasy na auto, to chociaż niech coś tam fajnego jest. Jakie występowały w tych autach wersje nagłośnienia (widziałem audio od Bose) i komputerów pokładowych (czy tam występuje tylko mały lub duży wyświetlacz z manipulatorem w tunelu, czy jakieś inne wersje są)? I czy ewentualnie można potem łatwo taki system rozbudować, gdyby trafiła się uboższa, ale sprawniejsza sztuka?
Wybaczcie ilość pytań, pewnie jeszcze niejedno wymyślę, ale nie chcę się wpakować na minę albo żałować że kupiłem coś gorszego a mogłem poczytać i wyrwać fajniejszą opcję.
Jeszcze jedno- czy wersja 220GT Megane posiada zawieszenie jak w RS?

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Post autor: kudlaty »

Od czego by tu zacząć, hmmm

Może od tego, że te auta mają całkiem inną specyfikę. Laguna to kanapowiec a M3RS to twardy sku...l. Oba silniki to 2.0T ale... w Lagunie jest to stary F4Rt, a w Megance jest to już nowszy Tce (ma koło zmiennych faz i inną budowę). Niby też dobre ale jest to zupełnie inna jednostka. Podobno silniki M3RS mają już kuty dół (bardziej wytrzymalszy).

Główna różnica to Meganka będzie zapie...ć a Laguną się będziesz sprawnie przemieszczał. Wizualnie nie oceniam bo obie mi się podobają ;) Wyposażenie według uznania. Teoretycznie przekładać da się wszystko, ale trzeba to najpierw znaleźć a potem zamontować, co nie do końca jest P&P. Na Bose bym się nie napalał, bo jak dla mnie każde fabryczne nagłośnienie jest wystarczające (jak nie jesteś melomanem, jak jesteś to i tak wstawisz swoje).

Wydaje mi się, że łatwiej będzie Ci znaleźć Lagunę mniej zmęczoną życiem niż Megankę. W szczególności jak chcesz oba auta w podobnych pieniądzach szukać to Meganka może okazać się śmieciem. W RS jest całkowicie inne zawieszenie niż w jakiejkolwiek innej Renówce (nawet M3GT ma inne).

No i najważniejsze szukać aut po jak najmniejszych przygodach :)

kwaku85
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: środa, 7 sierpnia 2019, 20:36
Renault: Volvo 480
Silnik: F3Rt

Re: [Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Post autor: kwaku85 »

No mnie coraz bardziej ciągnie w stronę kanapowca, chociaż słyszałem że mimo wszystko Laguną w tej wersji też przycisnąć można. Na pewno będę musiał się przymierzyć do obydwu aut fizycznie i zobaczyć co i jak. Na chwilę obecną znam te auta tylko ze zdjęć i czasem migną mi na drodze. Gorzej że obydwa auta to dosyć rzadkie rodzynki na polskich drogach i oglądnięcie ich w okolicy jest chyba trudne.
W sumie zależało mi na dobrym nagłośnieniu, skoro jest możliwość zakupu auta z Bose (bo dołożenie podobno łatwe nie jest i w sumie średnio opłacalne) to wolałbym już mieć to na pokładzie i później już nie kombinować. Spędzam w samochodzie przynajmniej 2h dziennie i chciałbym korzystać z maxa luksusu, czy to w LIII czy MIII.
Mówisz że w MIII jest inny F4RT? Laguna nie posiada kół zmiennych faz? Można gdzieś znaleźć jakiś techniczny opis tych silników?

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Post autor: kudlaty »

Dobra trochę ja się zaje...em :) sory. Wyprowadzam z błędu. W M3RS jest też F4R ale jest unowocześniony i ma zmienne fazy. Ma mocniejszy dół. W Lagunie do bodajże 2012r szedł silnik F4R starego typu bez KZFR (taki jak w M2RS). Później podobno były już Tce takie jak w Megane 3GT, ale ja jeszcze nie spotkałem takiej :P

Laguna na pewno nie posiada zmiennych faz. Mam taką w GT 205KM to wiem ;) Jeżeli chcesz trochę luksusu to zapomnij o M3RS. Jest twarda i ma słabą pozycję za kierownicą, nawet w wersji z Recaro. Tzn. da się ustawić fotel aby było w miarę wygodnie, ale jednak to nie to ;)

kwaku85
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: środa, 7 sierpnia 2019, 20:36
Renault: Volvo 480
Silnik: F3Rt

Re: [Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Post autor: kwaku85 »

Podejrzewam że Megane RS to nie Laguna w kwestii komfortu, w końcu ma to być drogowy szerszeń a nie kanapa. Z drugiej strony śmigam usportowionym starym Volvo więc o porządnym wykonaniu wnętrza i komforcie już dawno zapomniałem (chociaż same fotele są w nim rewelacyjne). Ciągnie mnie jednak do Laguny, ale nie mogę nigdzie takiej namierzyć, będę chyba musiał nawiedzić jakiegoś handlarza.
Z czasem pewnie będę chciał Lagunę dłubnąć, jednak szukając informacji na temat sterownika silnika w 2.0T trochę się pogubiłem. Na foto w google i aukcjach widzę jakieś kosmiczne Valeo, w opisach na forum Sagem S3000, ktoś gdzieś kiedyś znowu wspomniał mi o Boschu. To jak to w końcu jest z tym sterownikiem?

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Megane III RS] vs [Laguna III Coupe] F4RT?

Post autor: kudlaty »

Miałem takową L3GT nawet na sprzedaż, ale poszła w mgnieniu oka :) L3GT są rozchwytywane, więc znalezienie dobrego egzemplarza jest trudne, ale warto uzbroić się w cierpliowść :)
Sterownik w Lagunie (w Meganie zresztą też) to Sagem. Tylko trzeba by sprawdzić, który gdzie. Bo w Lagunie chyba był S2000 a w Megane S3000 (taki miałem w M2Sport). Niestety ten sterownik to straszne kur...two i potrzebny ktoś ogarnięty, żeby go dłubnąć z głową.

Co do komfortu musisz sam porównać. Niestety tutaj jest jak z gustem, każdy ma swój i różne auta ludziom pasują :) Dla mnie Laguna jest mega komfortowa, a Megane 3 (nawet zwykła) jest taka "drętwa" :)

ODPOWIEDZ