iparts></a>
<a href= francuskie

Silnik 1.5 dci - opinie

Masz dylemat...

Moderator: Grupa Moderatorów

r_adrian90

Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: r_adrian90 »

Witam, jestem tutaj nowy, jeśli piszę w złym dziale to przepraszam.Od paru dni jestem posiadacza Modusa z silnikiem 1.5 dci, jest to moj pierwszy diesel w karierze i chciałem się dowiedzieć coś o tym silniku, czy jest awaryjny czy nie. W internecie ludzie piszą różne rzeczy ale tak nie bardzo są wiarygodni, mówie tak bo gdy czytam posty typu:"kolega mojego sąsiada miał takie i....." albo "kiedyś słyszałem od wujka że..." to wiem że ci ludzie nie mieli styczności z tym silnikiem czy autem, a tu mam pewność że pytam sie ludzi którzy jeżdżą renówkami na co dzień :) więc jeśli możecie to napiszcie wasze opinie o tym silniku, plusy i minusy. Z góry dziękuje, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kajtekjr
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 140
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 20:51
Renault: Clio Mk II Ph II
Silnik: 1.5 dCi 65KM
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: kajtekjr »

Mam Clio z takim silnikiem - dokładnie 1.5 dCi K9K700 o mocy 48 kW.
Myślę że dwa lata użytkowania to sporo czasu żeby coś powiedzieć w tym temacie ;)

Zacznijmy od plusów:

- umiarkowany apetyt na paliwo - przy bardzo spokojnej jeździe, wręcz emeryckiej da się osiągnąć wynik w okolicach 3,5-4L / 100km :) Ale z drugiej strony jeśli zaczniesz mocno go dusić po mieście to spali nawet 10-12L / 100km. Natomiast średnio pali 5-7L / 100km w zależności od stylu jazdy, warunków pogodowych i terenu w jakim się poruszasz ;)

- W miarę cicha jednostka napędowa - wiadomo przy 4000 obr/min wyje jakby go zarzynano, natomiast przy normalnej jeździe jest w miarę cichy

Minusy:

- słaby - bynajmniej w wersji 48 kW jest jak muł orający pole w samo południe. Do 90 km/h jeszcze jakoś się zbiera, powyżej tej prędkości przyśpieszanie trwa wieczność ;) Wiadomo są też mocniejsze odmiany 1.5 dCi nawet do 110 KM ;)
- bardzo wrażliwy na jakość paliwa - nalejesz podejrzane paliwo i tak jakbyś zarzucił kotwicę ;)

Tyle ode mnie osobiście, bo na szczęście nie robiłem przy silniku nic i obym jak najdłużej nie musiał nic robić. Natomiast mogę powiedzieć o co pytają najczęściej klienci sklepu w którym pracuję:

1. wtryskiwacze - zmora silników dCi i to że się psują potwierdza wiele zapytań o nie. Niestety jak padną to koszty spore ;)
2. obracająca się panewka - przypadek mojego szefa w Scenicu 2007 z silnikiem 1.5 dCi 103 KM. Kilka osób też pytało o panewki więc przypadek nie odosobniony. :(
3. Turbo - przy złej eksploatacji padnie -> ale to akurat dotyczy każdego auta posiadającego doładowanie turbiną ;)
4. Mogę tu jeszcze wpisać elektrykę silnika - kilka pytań o czujniki położenia wału korbowego, czujników temperatury cieczy chłodzącej, kilka o czujnik ciśnienia oleju lub czujnik ciśnienia doładowania ;)

Osobiście uważam, że to dobre silniki mimo swoich wad, które w części są spowodowane złą eksploatacją silnika z wtryskami CR.

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2341
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: patrys4891 »

JA od roku jeżdżę (służbowym) Clio III phI z silnikiem 1,5DCI 50kW.
Co do spalania to się zgadam z przedmówcą. Jak sie bardzo staram to po mieście komputer potrafi mi średnie spalanie pokazywać w okolicach 4,5l/100km.
Jak kiedyś robiłem trasę Warszawa - Katowice i bardzo mi zależało na czasie, to spalanie wyszło 7,6l/100km.
Czyli jak spokojna jazda to naprawdę ekonomicznie i przyjemnie. Jak się chce przycisnąć to praktycznie spalanie wzrasta a prędkość już nie zupełnie.
Ja się śmieję że moje Clio ma dodatkowe "mini turbo", czyli jak potrzebuję szybciej ruszyć/przyspieszyć, to wyłączam klimę. To naprawdę czuć!

Cliówka została kupiona z przebiegiem 115000km z Francji. Aktualnie ma około 140000km i nie potrafię nic powiedzieć o awaryjności, bo nic się w silniku nie dzieje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 850
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: Rufus »

A ja się nie zgodzę - mam w pracy Clio 1.5 dCi 68M, Thalię z tym samym silnikiem i Dacię Logan - wszystkie samochody od nowości użytkowane prywatnie. Jeszcze tylko w Dacii nie robione były wtryski.
Wpisy na tym i innych forach w pełni potwierdzają, że są to jedne z najbardziej awaryjnych silników w gamie Renault.

Nie rozumiem po co kupować taki mułowaty i wysoce awaryjny silnik, skoro wszystkie oszczędności na umiarkowanym zużyciu paliwa i OC z dużą dozą prawdopobieństwa zostaną zainwestowane w naprawę silnika.

Tym bardziej nie rozumiem ludzi, którzy kupują Grand Scenica z 1.5 dCi pod maską - przecież ten silnik tam się tak męczy, że głowa mała, a oszczędności - napisałem w poprzednim zdaniu.

Ma to jakikolwiek sens, jeśli ktoś kupuje taki samochód z myślą o użytkowaniu tylko w okresie gwarancji, mając nadzieję, że nic się nie stanie, a potem zmiana na nowy.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2341
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: patrys4891 »

Rufus a po jakich przebiegach była konieczność robienia tych wtrysków?
Obrazek

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 850
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: Rufus »

patrys4891 pisze:Rufus a po jakich przebiegach była konieczność robienia tych wtrysków?
60-70 tys km, więc wg mnie mnie zdecydowanie za szybko.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

MareckiEl

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: MareckiEl »

Ja profilaktycznie leje czarny STP i mam obecnie ponad 220kkm i żadnych problemów z wtryskiwaczami , oczywiście żadnych okazyjnych stacji benzynowych tylko markowe

Awatar użytkownika
TURBO
Oklejony
Oklejony
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 8 września 2009, 19:30

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: TURBO »

A v e ! Marecki!
Gratuluję - całkiem sporo kilometrów bez problemów ....
Możesz mi powiedzieć jak często zalewasz STP ?

Ja co jakiś czas dolewam, ale raczej sporadycznie max dwa razy w roku .....
Za to sporo czasu latam na DieselGold - mam nadzieję, że to pomoże :)
Pozdrawiam TURBO
=======
Clio 2ph2 1.2 D7F Authentique + (granat)
Clio 3ph2 1.5 K9K Alize (beżowy)
Laguna 3ph3 Coupe 2.0 M9R MonacoGP (biały)

emjot
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 158
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 06:44
Renault: VelSatis phII ASB
Silnik: 2.2

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: emjot »

Panowie, 1.5 dci, wersje do 95km mają układ wtryskowy firmy delphi, nie znam samochodu z tym układem który by nie kulał, najlepszy przykład ford mondeo 2.0 i 2.2 tdci w wersji mkIII, tam wtryski padają na potęgę. Ale sytuacja się zmienia od wersji 95km, układ wtryskowy siemensa, znany mi z kilku fordów, naprawdę dobra konstrukcja.

jak by kogos interesowało http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_K-Type_engine

Awatar użytkownika
kajtekjr
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 140
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 20:51
Renault: Clio Mk II Ph II
Silnik: 1.5 dCi 65KM
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: kajtekjr »

Układ firmy Delphi jest bardziej precyzyjny przez co bardziej podatny na awarię, a zarazem bardziej oszczędny ;)
emjot pisze:Ale sytuacja się zmienia od wersji 95km, układ wtryskowy siemensa, znany mi z kilku fordów, naprawdę dobra konstrukcja.
W Clio bynajmniej w wersji 100/105 KM pojawia się Turbo o zmiennej geometrii łopatek. Dodatkowo wersja 105 KM ma piezoelektryczne wtryskiwacze ;)
emjot pisze:nie znam samochodu z tym układem który by nie kulał
Moje Clio ma układ Delphi i odpukać wszytko OK ;) Rocznik 2002 :)

emjot
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 158
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 06:44
Renault: VelSatis phII ASB
Silnik: 2.2

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: emjot »

kajtekjr pisze:Moje Clio ma układ Delphi i odpukać wszytko OK Rocznik 2002
wyjątek potwierdza regułę:)

PKO

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: PKO »

Kupiłem clio societe z 2007 roku po jakimś przedstawicielu handlowym silnik 1,5 dci ok 70 koni mechanicznych z przebiegiem 165.000 km , sprzedałem z przebiegiem 230.000 km po roku , tankowałem VERVA ON na orlenie i co dwa tyś km dodatek do paliwa (czarny STP) i nie dotykałem go palcem , byłem bardzo zadowolony ,

pzdr
PKO

snejk

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: snejk »

Ja jeździłem 1.9dci i nie narzekałem, właśnie sprzedaję bo chcę kupić nowszego scenika , ale silnik bym chciał taki sam.

MarekJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 8 marca 2022, 09:01
Renault: Clio
Silnik: 1.5 dci

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: MarekJ »

Mój znajomy na tym silniku przejechał wiele kilometrów.
Sam się zastanawiam czy go nie kupić.

Tutaj jeden z nielicznych artykułów na ten temat:
[ciach] linkowanie!!! [ciach]
Ostatnio zmieniony środa, 9 marca 2022, 07:17 przez kudlaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: linkowanie

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2341
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Silnik 1.5 dci - opinie

Post autor: patrys4891 »

1,5dci miały problemy na początku swojej produkcji, czyli jakieś pierwsze 2-3 lata.
Potem zmienili pompę, wtryski i coś tam jeszcze i teraz są godne polecenia.
Wyżej pisałem o służbowy Clio 3, którym jeździłem.
Naprawdę dostawał odemnie mocno w kość.
Siedem lat męczenia żeby się zepsuł i nic. Lekko tylko turbina podciekała.

obliczone na lukakatorze


Obrazek

ODPOWIEDZ