iparts></a>
<a href= francuskie

[Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Dejavu
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2018, 20:56
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCE

[Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Dejavu »

Hej,

Od jakiegoś czasu zaobserwowałem w moim Capturze dziwne objawy grzechotania. Obecnie najechane mam 79 tys, olej wymieniany co 12-15 tys.
Dźwięk dochodzi z okolic łańcucha rozrządu i słyszalny jest jedynie podczas jazdy, szczególnie przyśpieszania w zakresie 2-2.5 tys. obrotów. Na biegu jałowym zero objawów. Pierwsze kilka sekund po odpaleniu na zimnym silniku również nie słychać charakterystycznego dźwięku dla "zużytego" łańcucha, bez spadków mocy w trakcie jazdy. Prześledziłem już temat na forum dotyczącym modelu Megane (część osób dostawała nowe silniki, turbiny, rozrząd w ramach gwarancji, a u części nawet to nie poprawiło niczego, czasami zmiana olej z 5w40, na 0w40 była pomocna). Byłem u znajomego mechanika, stwierdził, że to wtryski tak hałasują i ten typ tak ma, ale jakoś nie daje mi to spokoju..

Czy u Was też podobne objawy występują ?

beniuasia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: środa, 29 marca 2017, 22:09

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: beniuasia »

U siebie nic takiego nie słyszę. Natomiast u mnie występuje jakby gwizd przy przyspieszaniu pomiędzy 1500 a 2000 obrotów.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Tomu80 »

Ja też tak mam. Mój przebieg to aktualnie 12,5 tyś. km (rok produkcji 2017). Dźwięk usłyszałem pierwszy raz jak miał ok. 10 tyś. km przebiegu. Jako,że często w necie można spotkać informacje o wadliwych pompach oleju w tych silnikach (niby tylko tych sprzed 2016 r), które dają zbyt niskie ciśnienie, przez co napinacz łańcucha nie działa prawidłowo, to zrobiłem pomiar ciśnienia oleju w warsztacie. Wyszło: 1,8 bar na wolnych obrotach i 4,2 bar przy 3000 obr./min - czyli w normie. Dodam,ze po ten dźwięk jest słyszalny tylko podczas jazdy (przyspieszaniu) na zimnym silniku-po przejechaniu kilku km już to nie słychać. Poza grzechotaniem dokładnie w tym zakresie obrotów co u Ciebie brak jest jakichkolwiek innych objawów. Brak tez bledow w ECU. Jeżdżę i się nie przejmuje. Niedlugo wymieniam olej-zobaczymy czy coś sie zmieni.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 stycznia 2020, 19:34 przez Tomu80, łącznie zmieniany 1 raz.

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: BlackRaven »

Łańcuch słuchać na wolnych obrotach na wyższych naciąga go dodatkowo siła odśrodkowa
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Tomu80 »

No właśnie, że nie bo problem w tych silnikach polega na tym, że w określonym zakresie obrotów nie dzialajaca poprawnie pompa oleju daje zbyt niskie ciśnienie oleju i napinacz nie daje rady naciągnąć łańcuch z wymaganą siłą.

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: BlackRaven »

Zbyt mocny luz na łańcuchu pokaże czujnik wałka rozrządu.
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Tomu80 »

No niekoniecznie... ECU zgłosi błąd dopiero przy bardzo dużej różnicy kątów ustawienia obu wałków rozrządu. W moim poprzednim samochodzie (Peugeot 207 1.6 THP) z łańcuchem miałem już tak przedstawiony rozrząd (rozciagniety łańcuch), że ECU nie wywalał jeszcze żadnych błędów, a jedynie po odczycie parametru LTFT można było się zorientować że coś jest nie tak. Parametr LTFT był już ma poziomie -15%, gdzie ECU wywala błąd dopiero przy -25%. W zdrowym samochodzie LTFT oscyluje w granicach +/- 5%. Jesli już ECU zapali błąd synchronizacji wałków lub korekty czasu wytrysku (LTFT poza zakresem), to można miec pewność, ze od dłuższego czasu łańcuch rozrządu wygląda już jak guma od majtek...

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: BlackRaven »

Zgoda w THP tak jest wiem bo miałem. Co do ciśnienia to generalnie problemem są napinacze które nie mają zapadki i po każdym zgaszeniuu te napinacze się wycofują i nim po zapaleniu przyjdzie ciśnienie i napręży łańcuch to słychać dźwięki a jak ktoś wtedy lepiej przegazuje to potrafi zmielić silnik (przykład VW TSI ). Powodem hałasów może być też KZFR jeśli występuje albo nawet przytkane sitko w zaworze KZFR. Możliwości sporo. Generalnie problemem są niskiej jakości materiały użyte do napędu rozrządu. Kiedyś lepszym rozrządem był ten na łańcuchu a dziś lepiej mieć pasek niezależnie od marki
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Tomu80 »

Ale w 1.2 TCe napinacz właśnie ma zapadkę. Wiem to na pewno-dużo o tym czytałem i nawet rozmawiałem o tym z mechanikiem z ASO. W pewnej serii tych napinaczy był właśnie problem z jej działaniem. U mnie o dziwo od jakiegoś czasu (odpukać!) grzechotanie samoistnie zniknęło (aktualny przebieg to 13,2 tyś. km). Zobaczymy co będzie dalej. Za kilkaset km wymiana oleju.

Dejavu
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2018, 20:56
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCE

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Dejavu »

Temat chwilowo ucichł, ale dorzucę swoje trzy grosze. Może ktoś kiedyś będzie szukał podobnego wątku..
Obecnie przebieg zbliżył się do 90 tys. W międzyczasie zmieniłem mechanika, poprzedni zaczął wciskać mi kit, którego nie kupowałem (typu ten silnik tak ma, to wtryski w taki sposób pracują, gdyby się coś działo to najpierw komputer pokaże problem).
Wymieniłem olej przy 89 tys, nowy mechanik zalecił, by sprawdzić zachowanie na świeżym oleju. Niestety zupełnie nic się nie zmieniło i po krótkiej przejażdżce jest pewny, że to problem napinacza.
Na czwartek jestem umówiony na wymianę rozrządu.
Dam znać za jakiś czas co było zrobione, ewentualnie jak się dowiem, to w jakim stanie to było. I czy cokolwiek uległo poprawie :)

Dejavu
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2018, 20:56
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCE

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Dejavu »

Auto już odebrane.
W prawdzie nie miałem okazji jeździć nim jakoś dużo od tego czasu. Jednak już po kilku kilometrach stwierdzam, że jest Zdecydowanie lepiej. Wyłączam nawiew, radio.. nasłuchuje charakterystycznego grzechotania (wcześniej było słyszalne pomimo radia), a tam cisza :)
Z relacji mechanika, łańcuch był już w opłakanym stanie.. Także nic tylko przybić piątkę krzesłem poprzedniemu "fachowcowi".
To czego się też dowiedziałem- w książkach serwisowych Renault zaleca wyciągnąć cały silnik do takiej naprawy... roboczogodziny lecą :)
Ponoć jest bardzo ciasno, ale mechanik dał radę.
Koszt operacji- 980 zł

BlackRaven
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1337
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 22:41
Renault: Laguna Coupe
Silnik: 2.0 Dci

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: BlackRaven »

Niestety teraz tak się robi rozrządy,trzeba sprzedać nowe samochody więc producent "zachęca".
Tu od 7:38 https://www.youtube.com/watch?v=JGsr_ephYWA
https://www.youtube.com/watch?v=pdvEDMfCfnk
https://www.youtube.com/watch?v=wikooG892Lk
Walka z rakiem została przegrana. Odeszła lepsza połowa mnie

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Tomu80 »

U mnie póki co odgłos grzechotania od dłuższego czasu zniknął. Na razie 14000 km na blacie.

Dejavu
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2018, 20:56
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCE

Re: [Captur 1.2tce] Grzechotanie w zakresie 2000-2500 obrotów

Post autor: Dejavu »

Po 25 000 km od wymiany rozrządu historia zaczyna się powtarzać :)
Oczywiście natężenie tego charakterystycznego grzechotania jest duuużo mniejsze aniżeli wcześniej. Jednak moje ucho to wyłapuje.
Zakładam, że po następnych 25kkm rozrząd będzie grzechotał już tak jak poprzednio. Mogli w książce serwisowej napisać, że interwał wymiany w tych silnikach wynosi 50-70kkm :p
Fajne te nowe turbo silniki. Takie ekologiczne i ekonomiczne. Takie w sam raz..
Nigdy więcej turbo shitu na przyszłość. Dobrze, że żona jeździ znacznie mniej, bo musiałbym co 1.5-2 lata rozrząd robić :p

ODPOWIEDZ