iparts></a>
<a href= francuskie

[Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

[Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

Witam,

Czy ktoś może podzielić się wrażeniami z działania systemu Extended Grip? Sprawdza się, czy raczej marketingowy bajer? :)

A gdyby ktoś chciał przetestować napęd 4x4 oraz kontrolę trakcji Kadjara, to zapraszam na test na rolkach wolnobieżnych. Testowałem ostatnio Qashqaia, żadnych problemów, ani na dwóch, ani na trzech rolkach, jeśli Renault ma soft zapożyczony od Nissana, to będzie tak samo dobrze :)

PS. Wkrótce odbiór Captura z salonu, spróbuję na jednej rolce przetestować tryby Extended Grip.
Ostatnio zmieniony sobota, 8 lipca 2017, 23:16 przez vavoom, łącznie zmieniany 1 raz.

vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

W związku z deszczem opinii o Extended Grip, wrzucam mój test tego systemu:
https://youtu.be/fU6xY1UPPAU
Ostatnio zmieniony sobota, 4 listopada 2017, 22:36 przez vavoom, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: Tomu80 »

Czyli to samo co tryb "Expert" da wyłączanie kontroli trakcji poprzez wyjęcie bezpiecznika lub zamontowanie w szereg z nim wyłącznika I tak tez zrobię w swoim Captueze.. Eeee... Myślałem ze to cos mądrzejszego. To nie żałuję,ze nie wziąłem wersji x-mod. :-)

vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

Nic podobnego. Bez kontroli trakcji samochód nie zjedzie z rolki.
"Expert" to nie zaawansowany tryb sterowania kontrolą trakcji i silnikiem, wręcz przeciwnie - to kierowca ma być tym ekspertem, choć ostatecznie to i tak komputer zadecyduje o aktywowaniu hamulców.
Soft Ground będzie trybem, który najwięcej zrobi za kierowcę.

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: Tomu80 »

W opisie trybu Expert na filmiku jest wyraznie napisane,ze w tym trybie kontrola trakcji i wplyw ECU na moment obrotowy są wyłączone. Zresztą widać wyraźnie ze obracajace sie na rolkach koło w zadnym momencie nie jest przyhamowywane. Napusane hest,ze wrecz o to chodzi by swobodnie obracające się koło wyrzuciło błoto z bieżnika. Tak wiec ten tryb to tylko proste wyłączenie kontroli trakcji i kobtroli ECU nad przepustnicą-to co jest dosyępne w prawie kazdym samichodzie z ESP.

vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

Nie jest tak, poczytaj szczegółowe opisy.
Kontrola trakcji aktywna jest w każdym trybie, tylko w różny sposób, nie ma możliwości całkowitego wyłączenia tej funkcji.
Przeprowadziłem dziesiątki testów na rolkach, różne marki, bardzo rzadko można dostrzec gołym okiem, iż koła są hamowane. Natomiast po wyłączeniu tej funkcji auto nie zjedzie z rolek.
Niektóre crossovery z napędem na wszystkie koła mają podobne opcje - komputer pozwala kołom mielić, ale kontroluje za pomocą hamulców rozdział momentu pomiędzy lewe i prawe koła, bez ingerencji w obroty silnika (np. Subaru, Suzuki).

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: Tomu80 »

Nie zgodzę się z Toba-myślę,że tendencyjnie nadinterpretujesz fakty. Opis działania na filmie jest jednoznaczny (jest napisane-kontrola trakcji jest totalnie wyłączona w trybie "Expert"), a i nawet w zwolnionym tempie na filmie nawet totalny laik widzi,ze koło nie jest w żadnym momencie dohamowywane. Zresztą nie oszukujmy się-co można zdziałać przy napędzie na 1 oś-albo pozwolić kontroli trakcji działać,albo ją całkowicie wyłączyć-cudów nie ma. W kazdej instrukcji samochodu przy opisie wyłącznika "ESP/TC off" jest napisane ze opcja ta jest pomocna w razie kłopotów z wyjechaniem ze śliskiego podłoża (nawet w 10-cio letntiej Corsie 1.2)... Teraz już wiem dlaczego w Capturze/Kadjarze nie ma przycisku "ESP off"-Renault musiało jakoś uzasadnuć słoną dopłatę w cenniku za "system", który robi dokładnie to samo co standardowy przycisk w starej Corsie... :-)

vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

1. Gdzie Ty widzisz na filmie info, że kontrola trakcji jest wyłączona?
2. W jaki sposób auto zjeżdża z rolki, i to pod górę, jeśli koło nie jest dohamowywane?
3. Pierwsze lepsze opisy Extended Grip mówią:
- W trybie „grząskie podłoże” kierowca przekazuje sterowanie kołami napędowymi systemowi Extended Grip. System automatycznie kontroluje i zmienia moment obrotowy silnika oraz pracę hamulców, aby zwiększyć poślizg przednich kół. W trybie „ekspert” kierowca zachowuje pełną kontrolę nad momentem obrotowym i sam reguluje przyspieszenie, pozostawiając systemowi kontrolowanie hamulców.
- https://media.group.renault.com/global/ ... t-ouvertes

To nie jest zwykłe ESP off. Co więcej, czasami wyłączenie ESP nie wyłącza kontroli trakcji, a wręcz przeciwnie (np. Suzuki Grand Vitara, gdzie kontrolka wskazuje ESP off, a kontrola trakcji przechodzi w mega agresywny tryb).
Z drugiej strony nie jedno auto z nędznie skalibrowaną kontrolą trakcji zostało na rolkach...
Nic tu nie jest ani tendencyjne, ani nadinterpretowane. W wielu autach nie zobaczysz też dohamowywania, tego nie widać, tu chodzi o przekazywanie momentu, a nie obroty kół. Jeśli interesuje Cię ten temat, zajrzyj na mój kanał na YT i sam się przekonasz, jak to wygląda.

PS. Co można zrobić przy napędzie na jedną oś? Przykładowo - McLaren P1, napęd na tył, otwarty dyfer, a zamiast szpery zastosowano wektorowanie momentu przy pomocy... Hamulców.

vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

Test Extended Grip na śniegu.
System rzeczywiście działa, ale nie zmienia to faktu, iż seryjne opony Kumho Solus KH25 kompletnie nie nadają się na śnieg (pomimo oznaczenia Mud+Snow).
https://youtu.be/zRwF4hB0b4g

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: Tomu80 »

Dlatego ja (pomimo wersji bez bajeru Extended Grip) jeszcze zanim odebrałem samochod z salonu to kupiłem komplet Michelin Cross Climate. Jak na razie testowałem: w umiarkowanie głębokim śniegu, na nieodśnieżonym asfalcie oraz na błocie na leśnej drodze i sprawowały się bardzo dobrze w każdej z tych sytuacji. W lecie ma suchym wg testów zachowują sie jak bardzo porządne letnie-zobaczymy... Myślę,że na pewno przez caly rok będzie lepiej niż opcja Extended Grip + budżetowe Kumho. Apropos-mam do sprzedania nowy komplet letnich Bridgestone Ecopia 16" 205/60 do Captura... ;-P

vavoom
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 12:45
Renault: Captur XMOD
Silnik: 1.2 EDC
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [Captur & Kadjar] Extended Grip oraz 4x4 - działanie kontroli trakcji

Post autor: vavoom »

Ja wkrótce przetestuję Captura na zimówkach, zobaczymy jak to wypadnie w porównaniu z seryjnymi Kumho.

ODPOWIEDZ