iparts></a>
<a href= francuskie

[Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

derweise
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 184
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 20:09
Renault: Laguna III GT
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław

[Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: derweise »

Witam,

zaznaczam,ze czynnosc nieskomplikowana i kazdy moze bez trudu sam zmienic sobie klocki. Warunkiem sa nastepujace narzedzia:

1.Klucz 14 do odkrecenia srub prowadnic,ewentualnie klucz 19 do odkrecenia jarzma(ale nie ma potrzeby do wymiany klockow)
2.Zestaw do wciskania tloczkow hamulcowych ja mam taki https://www.olx.pl/oferta/zestaw-do-wyc ... ef4ad6451f" target="_blank" target="_blank
3. Odrdzewiacz
4. Srubokret plaski
5. Cos do czyszczenia hamulcow i szmatka
6. Smar do prowadnic i do jarzma

Wstep!Auto gasimy bez zaciagnietego hamulca postojowego!

Etap 1

-demontujemy kolo i zabezpieczamy auto kobylkami,ja mam taki zestaw http://allegro.pl/zaba-podnosnik-hydrau ... 36941.html" target="_blank i dodatkowo podkladam klin pod przednie kolo.

Mamy widok na zacisk,ktory mozna objechac sobie szczotka druciana uwazajac aby gumek nie uszkodzic. Ogladamy odrazy wszystkie przewody elastyczne.
Obrazek

Tu mamy po prawej gorna srube bedace jednoczesnie prowadnicami zacisku klucz 14,po lewej zaznaczylem srube jarzma(tylko tak informacyjnie-niektorzy sciagaja jarzmo do czyszczenia,mi sie nie chcialo:)
Obrazek

I dolna sruba/prowadnica zacisku tez 14 klucz. Ten zaworek nad nia to odpowietrznik.
Obrazek

Etap 2

Psikamy sruby prowadnicy zacisku odrdzewiaczem,czekamy pare minut i odkrecamy je. Jak juz beda sie luzno krecic to wyciagamy cala srube,w zasadzie wystarczy odkrecic dolna,odchylic zacisk do gory i gorna mozna poprostu bez odkrecania wysunac.
Obrazek
Ruchoma czesc zacisku jest juz luzna,mozna ja zdjac,na tarczy zostaje samo jarzmo. Zacisk wisi tylko na przewodzie zaznaczonym na zielono,najlepiej podwiesic go gdzies z boku na grubym drucie. Teraz oceniamy stan gumek i jak sa spekane to szykujemy sie rowniez w niedlugim czasie na wymiane:)
Obrazek

Etap 3

Sciagamy stare klocki,poprostu je wyjmujemy do siebie zewnetrzny i do srodka wewnetrzny(wewnetrzny ma na gorze uchwyt do wyciagania)
Klocek zewnetrzny ma wglebienia zaznaczone kolkami,a wewnetrzny ma takie wypuklenia w tych miejscach.
Obrazek

Etap 4

Wyjmujemy blaszki mocujace klocki,ktore sa poprostu wcisniete w jarzmo. Blaszki rowniez czyscimy i smarujemy.
Obrazek

Etap 5

Czyscimy jarzmo w miejsach gdzie styka sie z blaszka,brud wydlubujemy srubokretem plaskim,reszte czyscimy papierem sciernym,gora i dol na zewnatrz i wewnatrz. Potem smarujemy te miejsca,ja uzylem ATE Plastilube,aby klocki nam swobodnie chodzily po jarzmie i nie piszczaly
Obrazek

Etap 6

Oczyszczamy tarcze,jesli dostala lekko smarem,zakladamy spowrotem blaszki,wkladamy nowe klocki,pamietajac,ze zewnetrzny ma wglebienia,a wewnetrzny wypuklenia i uchwyt. Czyscimy i smarujemy prowadnice.

Teraz musimy wcisnac tloczek,bo go inaczej nie zalozymy. Wybieramy odpowiednia nasadke,zastawke opieramy o tyl zacisku i krecimy(sorry,ale zapomnialem o zdjeciu na zacisku,ale sa filmiki na YT)
Obrazek

Etap 7

zakladamy zacisk,wkrecamy nasmarowane i wyczyszczone prowadnice(uwazajac aby gumki nie spadly i zakryly prowadnice) ,idziemy do kabiny i pompujemy pedal hamulca,aby docisnac tloczek i krecimy tarcza patrzac czy jest ok.

Montujemy kolo i jedziemy na przejazdzke.

Odrazu dodam,ze kazdy ma tam jakies swoje metody,jeden sciaga jarzmo,wklada je w imadlo i skrobie brzeszczotem,inny nie robi tego wogole,mozna wymieniac bez konca.

I tak w ramach humoru,po wszystkim mysle sobie,chociaz raz udalo sie cos zrobic i nigdzie sie nie uderzyc,ani skory nie zedrzec. Noooo otwieram drzwi i dostalem nimi w leb:)

Wrazie pytan sluze pomoca.

Robert LBN
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 3 lipca 2017, 22:04
Renault: Koleos
Silnik: 2.5
Lokalizacja: Lublin

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Robert LBN »

A po co zaciągać hamulc postojowy?

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: adamos111 »

Robert LBN pisze: sobota, 28 lipca 2018, 08:36 A po co zaciągać hamulc postojowy?
Np.po to bym nam się auto nie stoczyło z podnośnika typu np.żaba.W koleosie są tarczo-bębny i zaciągnięcie hamulca postojowego nie koliduje przy wymianie tylnych klocków hamulcowych.
Koleos i Modus

Rafał japan
Bywalec
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 20:39
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Rafał japan »

Mnie czeka niedługo wymiana klocków i tarcz ale dzis przy wymianie opon mechanik stwierdził ze tu potrzebny jest komp renault by wymienic caly komplet bo inaczej nie da sie cofnąć tłoczków czy to prawda? A jak skontrolować stan hamulca ręcznego?

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: adamos111 »

W Koloesie nie ma procedury tzw.serwisowej przy wymianie tylnych klocków jak i tarczo-bębnów.Po prostu przed naprawą zwalniamy ręcznie przyciskiem hamulec postojowy i do dzieła.Nie potrzebny jest żaden komputer.Tu jest system taki sam jak w L III SC II.Nic nie cofamy komputerem tylko ręcznie.Komputerem cofamy jak są elektryczne cylinderki od ręcznego jak np.SC III.Tu są linki tylko je ciąga silnik zamiast ręki kierowcy.Tylko jest mała różnica że przy wymianie szczęk od ręcznego musimy je wyregulować ręcznie tak samo jak w klasycznych tylnych hamulcach bębnowych.
Koleos i Modus

hipeck
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 6 marca 2017, 18:57
Renault: thalia
Silnik: 1,2 16V 75KM

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: hipeck »

Auto na kobyłkach, ściągnięte tylne koła, klin pod przednimi. I zaciągamy postojowy? pozdr

Rafał japan
Bywalec
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 20:39
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Rafał japan »

To reczny ma byc wyłączony ajak to zrobic jak odrazu po zgaszeniu auta on zaciaga sie automatycznie czy jest jakis dodatkowy przycisk by go zwolnic manulanie?

Exafi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 21:30
Renault: Koleos
Silnik: 2,0 dCi

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Exafi »

Od razu po zgaszeniu auta wciskasz pedał hamulca następnie wciskasz przycisk i ręczny puszcza :)

hipeck
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 6 marca 2017, 18:57
Renault: thalia
Silnik: 1,2 16V 75KM

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: hipeck »

o w mordę. To już nie dla mnie technologia. Komplikowanie prostych rzeczy uwielbiam. pozdr

Awatar użytkownika
ZygaM
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 431
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:51
Renault: 2xKoleos I i ScII
Silnik: 2.0 DCi M9R
Lokalizacja: Grójeckie / mazowsze

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: ZygaM »

Exafi pisze: piątek, 16 listopada 2018, 10:26 Od razu po zgaszeniu auta wciskasz pedał hamulca następnie wciskasz przycisk i ręczny puszcza :)
Albo zgodnie z instrukcją obsługi, która jest dostępna na necie. Podnosisz przykrycie podłogi i kręcisz korbką, aby linki odpuściły.
zapraszam do mojego off topika:
viewtopic.php?f=3&t=18810&p=162620#p162620

Rafał japan
Bywalec
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 20:39
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Rafał japan »

Ja nie mam w bagażniku zadnej krobki jest muszka z mechanizmem od recznego al nie bardzo jest do niej dostęp

Awatar użytkownika
ZygaM
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 431
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:51
Renault: 2xKoleos I i ScII
Silnik: 2.0 DCi M9R
Lokalizacja: Grójeckie / mazowsze

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: ZygaM »

No o tą puchę właśnie chodzi. Pokrętło nr 4, to nic innego jak drut od lewarka.
Jest to w instrukcji obsługi Koleosa.
Obrazek

Jak ktoś chce instrukcję w PDF to albo tu na forum wrzucałem (nie pamiętam już teraz), albo proszę o pw ze swoim mailem.
zapraszam do mojego off topika:
viewtopic.php?f=3&t=18810&p=162620#p162620

Rafał japan
Bywalec
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 20:39
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Rafał japan »

Dziękuję za informację muszę ogarnąć w końcu ten hamulec bo mi wyskakuje kilka błędów z nim zwiazanych a nie bardzo wiem o co chodzi. takie o to kody błędów DF060 i DF047

Awatar użytkownika
ZygaM
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 431
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:51
Renault: 2xKoleos I i ScII
Silnik: 2.0 DCi M9R
Lokalizacja: Grójeckie / mazowsze

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: ZygaM »

U, albo zresetować błędy CLIPem, albo też CLIPem dostroić konfigurację sterowników hamulca. Zrobiłbym reset-kasację błędów i powinno wystarczyć.
Ten drugi błąd to typowo wskazuje na błąd linki.
DF058 - WADLIWY MONTAŻ PRZEWODÓW HAMULCA,
DF047 - STEROWANIE RĘCZNE,
DF045 - CZUJNIK ZACIĄGNIĘCIA DODATKOWEGO,
DF073 - MODUŁ ELEKTRONICZNY.
zapraszam do mojego off topika:
viewtopic.php?f=3&t=18810&p=162620#p162620

Rafał japan
Bywalec
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2018, 20:39
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] wymiana klockow hamulcowych z tylu

Post autor: Rafał japan »

Dziękuję kolego niby ręczny trzyma dobrze i wszystko działa ale kluczyk się świeci ciągle i tyle udalo mi sie zdiagnozować zwykłym testerem czyli pewnie linki do wymiany będą ?

ODPOWIEDZ