iparts></a>
<a href= francuskie

[Koleos 2.0 dci 2008 rok]-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

ODPOWIEDZ
derweise
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 184
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 20:09
Renault: Laguna III GT
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław

[Koleos 2.0 dci 2008 rok]-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

Post autor: derweise »

Witam,
Poniżej przedstawiam instrukcje wymiany oleju w manualnej skrzyni beigow typu NDX,w moim przypadku ND5. Wymiana trwa na spokojnie 1,5h i można ja przeprowadzić na parkingu,ja tak zrobiłem.

Typ skrzyni można sprawdzić po numerze VIN na tej stronie http://www.catcar.info/renault/?lang=en ... VsdA%3D%3D" target="_blank" target="_blank" target="_blank ,jest on również wybity na skrzyni w dolnym punkcie bocznym od strony kierowcy.

Typ oleju można sprawdzić na stronie Elfa,w przypadku tych skrzyn jest to Tranself NFJ 75W80,co widać na zalaczonym zdjęciu. W skrzyni miesci się 2,4 litra. Spuscimy około 2,2 litra. Mamy dwie opcje:

1.Kupujemy 3 butelki po jednym litrze za około 100zl
2. Banke 5 litrow również za około 100zl(np. dla dwóch osob,aby było taniej)ja tak zrobiłem,ale dlatego,ze plukalem swoja skrzynie.

Obrazek

Potrzebne narzędzia:
-wyzej opisany olej
-rekawiczki i okulary(pamiętajmy,ze olej jest goracy)
-wyjamki do kolkow plastikowych oslony silnika i skrzyni lub po prostu srubokret plaski do pomocy
-srubokret krzyzakowy również do odkręcenia oslony
-imbus rozmiar 10 do odkręcenia sruby wpustowej i wlewowej,najlepiej jakiś solidny i z przedluzka
-pojemnik na stary olej(ja uzylem banki po oleju silnikowym,bo chciałem dokładnie wiedzieć ile oleju zleciało)
-szmate do wycierania
-do wlewu potrzebny będzie lejek z gietka rurka(ja uzylem silikonowej ze sklepu ogrodniczego)lub pompka do oleju. W przypadku checi uzycia pompki latwiej jest zdjąć czesc nadkola do wlewania. Na parkingu wygodniej uzyc lejka,wlewanie przez rurke o średnicy 1cm trwa około 10 min.

Rozpoczynamy wymiane(olej musi być rozgrzany przed spuszczeniem):

Krok pierwszy: demontujemy oslone,sa tam cztery sruby(dwie z przodu i dwie z tylu na krzyzak i osiem lub dziesięć kolkow plastikowych,które wyjmujemy za pomocą wyjmakow lub z pomocą płaskiego srubokretu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Krok drugi: sprawdzamy czy sruby spustowe nie sa zapieczone(nie powinny,bo nie sa to zwykle stalowe sruby,ale kto wie,lepiej sprawdzić) Luzujemy lekko srube spustowa zaznaczona na zdjęciu białym kolkiem-takie sruby sa na skrzyni tylko dwie(wlewowa ciężko ująć na zdjęciu razem z widokiem skrzyni,jest ona lekko schowana w gornym punkcie bliżej zderzaka) imbusem 10-tka i podstawiamy pod srube spustowa pojemnik na stary olej,po czym odkręcamy srube pamietajac by nie zgubic podkładki metalowej ze sruby(zakładamy stara-nie trzeba nowej) i o tym,ze olej jest goracy. Czekamy pare minut i zakręcamy spowrotem srube spustowa mocno z wuczuciem,nie trzeba tu klucza dynamometrycznego(chyba ze ktoś czuje taka potrzebe to mogę odnaleźć moment dokręcenia)i wycieramy ewentualne zabrudzenia ze skrzyni.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Krok trzeci: odkręcamy srube wlewu(powtarzam-stojac przodem do auta jest ona po prawej stronie w gornym punkcie skrzyni bliżej zderzaka od tej spustowej,tuz nad rogiem mostu przedniego) i przeciągamy sobie nasz lejek samorobke(metr wystarczy)kolo akumulatora w okoice wlewu-miejsce jest az zanadto,pamietajac aby zabezpieczyć sobie koncowke rurki przed zabrudzeniem i umieszczamy ja w miejscu odkreconej sruby,wejdzie tam na około 2cm-nie ma ciśnienia wiec nie wyleci przy wlewaniu. Po czym zalewamy nowy olej az nie zacznie wyplywac,upewniając się,ze nie wlaliśmy mniej niż spuściliśmy i szybko zakręcamy srube ze stara podkladka mocno ja dokrecajac. Wycieramy to co wyciekło.

Obrazek
Obrazek

Upewniamy się,ze wszystko jest zakręcone i odpalamy na chwile auto i sprawdzamy czy biegi wchodzą

Polecam pojezdzic dzień czy dwa bez oslony silnika,aby zobaczyć czy nie ma zadnego wycieku.

Zobaczcie jeszcze jak wygląda dwutygodniowy olej po uzyciu płukanki. Po pierwszym spuszczeniu był jeszcze bardziej przepalony.

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 31 grudnia 2016, 09:02 przez derweise, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
yetiq
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 163
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2016, 11:44
Renault: Scenic III ph II
Silnik: 2.0 dCi 150 KM
Lokalizacja: Jasło

Re: Koleos 2.0 dci-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

Post autor: yetiq »

Spoko instrukcja. Może kiedyś wykorzystam. Dzięki

derweise
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 184
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 20:09
Renault: Laguna III GT
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław

Re: Koleos 2.0 dci-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

Post autor: derweise »

Jak komus ciezko jedynka na zimnym wchodzi i nie jest to wina ani skrzyni e sensie mechanicznym ani sprzegla ani poduszek to wymiana oleju rozwiaze klopot. Pamietajmy,ze efekty czasem sa odczuwalne dopiero po kilku tygodniach. U mnie problem z jedynka zniknal,ale dwojka przy pierwszym wbicu na zimno bardzo ciezko idzie.

derweise
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 184
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 20:09
Renault: Laguna III GT
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław

Re: [Koleos 2.0 dci 2008 rok]-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

Post autor: derweise »

W ramach informacji: w manualu podalem pojemnosc skrzyni 2,4 litra,bo taka informacje droga mailowa dostalem z ASO Renault we Wroclawiu. Katalogi natomiast podaja pojemnosc 2 litry dla skrzyn NDX.

Z racji,ze wylalem elfa i wlalem motula,bo przy duzych mrozach nie radzil sobie na poczatku przekierowalem maila z ASO Wroclaw do ASO w Dlugolece,czy aby napewno skrzynia jest przelewowa(mialem podejrzenie,ze moze oleju jest jednak za duzo). Odpisali mi,ze jest przelewowa i,ze ma pojemnosc 2 litrow,ale ja dwa razy wlalem 2,2 litra i tyle samo spuszczalem(a skrzynia jest dobra,bo ma sygnowane oznaczenie na obudowie). Po konsultacji z mechanikiem z Renault mam nastepujace info:

Skrzynia jest przelewowa,ma pojemnosc ok. 2 litrow i mamy dwie opcje:

1.Wlewany rowno dwa litry i po klopocie
2.Wlewamy na przelew tak jak ja 2,2 litra czy tam 2,150ml jak juz cos lekko wyplynie,nie jest to w zadnym stopniu szkodliwe w skrzyniach przelewowych.

KOLEOS007
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 220
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2016, 09:03
Renault: Koleos II
Silnik: 2,0 DCI 175km

Re: [Koleos 2.0 dci 2008 rok]-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

Post autor: KOLEOS007 »

Co może być ze po wpisaniu VIN-u niczego nie wyszukuje na tej stronie którą podałeś?

derweise
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 184
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 20:09
Renault: Laguna III GT
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław

Re: [Koleos 2.0 dci 2008 rok]-wymiana oleju w manualnej skrzyni typu NDX

Post autor: derweise »

Tam szukasz po kodzie,ktory jest na tabliczce znamionowej. U mnie jest HY0A,czyli pierwszy od lewej,wchodzisz w to i szukasz.

Zobacz,kliknalem na moj kod i jest http://www.catcar.info/renault/?lang=en ... kwQQ%3D%3D" target="_blank

ODPOWIEDZ