iparts></a>
<a href= francuskie

[Koleos I] Siłownik tylnej burty

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

[Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ADKJ »

Witam. Jestem po rozebraniu na części pierwszej całego siłownika tylnej burty. Wszystko jest zwymiarowane i rozrysowane. U mnie jest skorodowana i popękana sprężyna oraz uszkodzone mocowanie jednej strony siłownika. Cały siłownik zrobiony jest z plastikowych rurek o grubości ścianki 1mm. W środku znajduje się sprężyna przez którą przechodzi taśma parciana która jest umocowana na końcach sworzni. Sprężyna poszukam w sklepach ale jak nie znajdę to dam do dorobienia w zakładzie który tym się zajmuje, chyba ,że ktoś już to wymieniał i wie gdzie taką sprężynę kupić.
Taśmę parcianą zastąpię tzw bandówką do palet, która jest bardzo wytrzymała.
Nie wiem czy ten schemat będzie na tyle przejrzysty ale w razie pytań pomogę.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Dt8 ... cSvpS14QQa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

Re: Siłownik tylnej burty Koleos I

Post autor: ADKJ »

ADKJ pisze: czwartek, 24 lutego 2022, 10:27 Witam. Jestem po rozebraniu na części pierwsze całego siłownika tylnej burty. Wszystko jest zwymiarowane i rozrysowane. U mnie jest skorodowana i popękana sprężyna oraz uszkodzone mocowanie jednej strony siłownika. Cały siłownik zrobiony jest z plastikowych rurek o grubości ścianki 1mm. W środku znajduje się sprężyna przez którą przechodzi taśma parciana która jest umocowana na końcach sworzni. Sprężyna poszukam w sklepach ale jak nie znajdę to dam do dorobienia w zakładzie który tym się zajmuje, chyba ,że ktoś już to wymieniał i wie gdzie taką sprężynę kupić.
Taśmę parcianą zastąpię tzw bandówką do palet, która jest bardzo wytrzymała.
Nie wiem czy ten schemat będzie na tyle przejrzysty ale w razie pytań pomogę.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Dt8 ... cSvpS14QQa
Zamówiłem dwie sprężyny ( robione na zamówienie ) z drutu ze stali nierdzewnej po 31 zł /szt. W miarę postępu prac wrzucę zdjęcia z całej regeneracji siłownika.

ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ADKJ »

ADKJ pisze: czwartek, 24 lutego 2022, 10:27 Witam. Jestem po rozebraniu na części pierwszej całego siłownika tylnej burty. Wszystko jest zwymiarowane i rozrysowane. U mnie jest skorodowana i popękana sprężyna oraz uszkodzone mocowanie jednej strony siłownika. Cały siłownik zrobiony jest z plastikowych rurek o grubości ścianki 1mm. W środku znajduje się sprężyna przez którą przechodzi taśma parciana która jest umocowana na końcach sworzni. Sprężyna poszukam w sklepach ale jak nie znajdę to dam do dorobienia w zakładzie który tym się zajmuje, chyba ,że ktoś już to wymieniał i wie gdzie taką sprężynę kupić.
Taśmę parcianą zastąpię tzw bandówką do palet, która jest bardzo wytrzymała.
Nie wiem czy ten schemat będzie na tyle przejrzysty ale w razie pytań pomogę.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Dt8 ... cSvpS14QQa
Zdjęcie rozebranego siłownika. U mnie jest popękana sprężyna i uszkodzone połączenie na sworzniu. Spróbuję te rurkę zastąpić rurką miedzianą o średnicy 22m spłaszczając ją na końcówce rury.

Dzisiaj przyszły dorobione sprężyny. Zakupiłem miedzianą rurkę i dorobiłem uszkodzony element. W przyszłym tygodniu wszystko poskładam i dam znać. Użyję tej samej taśmy parcianej co była bo wygląda jeszcze OK, ale w zanadrzu mam już odpowiedni materiał [ zdjęcie 5 ] . Jest to jak pisałem tz bandówka którą jest używana do mocowania towaru na paletach i jest zrobiona z miękkiego materiału ale za to bardzo wytrzymałego [ na potrójnej taśmie holowaliśmy auto ]. Pozostaje jeszcze kwestia czym pomalować tę miedzianą rurkę żeby farba się trzymała - może ktoś ma pomysł ?. Jakby ktokolwiek potrzebował namiary na producenta sprężyny to chętnie pomogę, a taśmę jakby ktoś potrzebował to mogę wysłać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ADKJ »

ADKJ pisze: niedziela, 27 lutego 2022, 13:12
ADKJ pisze: czwartek, 24 lutego 2022, 10:27 Witam. Jestem po rozebraniu na części pierwszej całego siłownika tylnej burty. Wszystko jest zwymiarowane i rozrysowane. U mnie jest skorodowana i popękana sprężyna oraz uszkodzone mocowanie jednej strony siłownika. Cały siłownik zrobiony jest z plastikowych rurek o grubości ścianki 1mm. W środku znajduje się sprężyna przez którą przechodzi taśma parciana która jest umocowana na końcach sworzni. Sprężyna poszukam w sklepach ale jak nie znajdę to dam do dorobienia w zakładzie który tym się zajmuje, chyba ,że ktoś już to wymieniał i wie gdzie taką sprężynę kupić.
Taśmę parcianą zastąpię tzw bandówką do palet, która jest bardzo wytrzymała.
Nie wiem czy ten schemat będzie na tyle przejrzysty ale w razie pytań pomogę.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Dt8 ... cSvpS14QQa
Zdjęcie rozebranego siłownika. U mnie jest popękana sprężyna i uszkodzone połączenie na sworzniu. Spróbuję te rurkę zastąpić rurką miedzianą o średnicy 22m spłaszczając ją na końcówce rury.

Dzisiaj przyszły dorobione sprężyny. Zakupiłem miedzianą rurkę i dorobiłem uszkodzony element. W przyszłym tygodniu wszystko poskładam i dam znać. Użyję tej samej taśmy parcianej co była bo wygląda jeszcze OK, ale w zanadrzu mam już odpowiedni materiał [ zdjęcie 5 ] . Jest to jak pisałem tz bandówka którą jest używana do mocowania towaru na paletach i jest zrobiona z miękkiego materiału ale za to bardzo wytrzymałego [ na potrójnej taśmie holowaliśmy auto ]. Pozostaje jeszcze kwestia czym pomalować tę miedzianą rurkę żeby farba się trzymała - może ktoś ma pomysł ?. Jakby ktokolwiek potrzebował namiary na producenta sprężyny to chętnie pomogę, a taśmę jakby ktoś potrzebował to mogę wysłać.
Zakończyłem całą operację złożenia siłownika. Popękaną plastykową obudowę zastąpiłem miedzianą rurką, którą pomalowałem na czarno zamiast nitów użyłem śrub z płaskim łbem, które skróciłem i spiłowałem. Taśmę użyłem tę która była oraz nowa sprężyna. Wszystko pasuje tak jak w oryginale.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tetris83
Bywalec
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2018, 11:17
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dCi 150 KM

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: tetris83 »

Kawał dobrej roboty. Gratuluję.

ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ADKJ »

tetris83 pisze: poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 09:52 Kawał dobrej roboty. Gratuluję.
Głównym problemem tych siłowników są pęknięte sprężyny oraz zerwane pasy parciane. U mnie był uszkodzony siłownik bo kupiłem Koleosa uszkodzonego w prawy tył. Koszt takiego nowego siłownika na Alieexpres to około 240 zł +/- więc warto było go naprawić tym bardziej ,że tam nie ma nic skomplikowanego.
W razie pytań pomogę, taśmę parcianą mam na metry więc mogę wysłać a sprężyny wystarczy zamówić w zakładzie który robi sprężyny.
Pozostaje mi jeszcze problem z opadającą osłoną przeciwsłoneczną od strony pasażera - co jest w Koleosach ich bolączką.. Na razie mam ją podwieszona na spinacz biurowy, ale może jak pozwoli czas to i do tego się dobiorę.

tetris83
Bywalec
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2018, 11:17
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dCi 150 KM

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: tetris83 »

To jeszcze napisz ile Cię to kosztowało? Sam mam ten problem ale jakoś mi szkoda kasy na nowe. W moim przypadku przez to ,że te pasy się rozciągnęły jedna tulejka parę razy nie trafiała w drugą przy składaniu i bardzo popękały.
Co do osłony to o czym mówisz? W tylnych drzwiach ?

ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ADKJ »

tetris83 pisze: środa, 6 kwietnia 2022, 13:49 To jeszcze napisz ile Cię to kosztowało? Sam mam ten problem ale jakoś mi szkoda kasy na nowe. W moim przypadku przez to ,że te pasy się rozciągnęły jedna tulejka parę razy nie trafiała w drugą przy składaniu i bardzo popękały.
Co do osłony to o czym mówisz? W tylnych drzwiach ?
Koszt dorobienia sprężyny 31 zł, rurka miedziana 1m - 35 zł ( z tej rurki można 4 tulejki zrobić ). Pas parciany był dobry ale jak pisałem można go zrobić z bandówki do palet ( bardzo wytrzymała ). Co do drugie tulei tej większej to też można to dorobić z rurki miedzianej o średnicy 25mm. Tych dwóch śrub i swojej pracy nie liczę. Jeśli chodzi o osłonę to ta przeciwsłoneczna od strony pasażera - opada i nie trzyma swojej pozycji.

tetris83
Bywalec
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2018, 11:17
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dCi 150 KM

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: tetris83 »

ADKJ pisze: środa, 6 kwietnia 2022, 18:04
tetris83 pisze: środa, 6 kwietnia 2022, 13:49 To jeszcze napisz ile Cię to kosztowało? Sam mam ten problem ale jakoś mi szkoda kasy na nowe. W moim przypadku przez to ,że te pasy się rozciągnęły jedna tulejka parę razy nie trafiała w drugą przy składaniu i bardzo popękały.
Co do osłony to o czym mówisz? W tylnych drzwiach ?
Koszt dorobienia sprężyny 31 zł, rurka miedziana 1m - 35 zł ( z tej rurki można 4 tulejki zrobić ). Pas parciany był dobry ale jak pisałem można go zrobić z bandówki do palet ( bardzo wytrzymała ). Co do drugie tulei tej większej to też można to dorobić z rurki miedzianej o średnicy 25mm. Tych dwóch śrub i swojej pracy nie liczę. Jeśli chodzi o osłonę to ta przeciwsłoneczna od strony pasażera - opada i nie trzyma swojej pozycji.
Jeśli chodzi o tą nad głową u pasażera to nie mam problemu. Że tak powiem nie nie opada :P

Awatar użytkownika
ZygaM
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 431
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:51
Renault: 2xKoleos I i ScII
Silnik: 2.0 DCi M9R
Lokalizacja: Grójeckie / mazowsze

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ZygaM »

Siłownik można wyrwać używany za 60 zł, trzeba tylko kombinacji z szukaniem, tak właśnie kupiłem. Lub wyrzucić te rurki, a taśmę, zastąpić z pasków parcianych ze starego plecaka. Średnia cena na allegro to faktycznie porażka, 240 zł.
Daszek przeciw słoneczny podświetlany, w serwisie kosztuje 246zl. Jak masz konto na MyRenault.pl, pod nr VIN, można kupić z dostawą do domu, no i wydebić jakiś rabat. Przynajmniej jest nowy z gwarancją, a te z allegro, nie wiadomo jak długo będą trzymały.
zapraszam do mojego off topika:
viewtopic.php?f=3&t=18810&p=162620#p162620

ADKJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 20 czerwca 2021, 18:48
Renault: Renault Koleos 2009
Silnik: 2.0 DCi 150 KM
Lokalizacja: Poznań

Re: [Koleos I] Siłownik tylnej burty

Post autor: ADKJ »

ZygaM pisze: środa, 13 kwietnia 2022, 08:14 Siłownik można wyrwać używany za 60 zł, trzeba tylko kombinacji z szukaniem, tak właśnie kupiłem. Lub wyrzucić te rurki, a taśmę, zastąpić z pasków parcianych ze starego plecaka. Średnia cena na allegro to faktycznie porażka, 240 zł.
Daszek przeciw słoneczny podświetlany, w serwisie kosztuje 246zl. Jak masz konto na MyRenault.pl, pod nr VIN, można kupić z dostawą do domu, no i wydebić jakiś rabat. Przynajmniej jest nowy z gwarancją, a te z allegro, nie wiadomo jak długo będą trzymały.
Szukałem tego siłownika, ale nic nie znalazłem, pewnie trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie i szukać aż się coś pojawi. Co do tej osłony to pojawiają się używane ale tanie tez nie są - ceny od 80 - 160 i tez nie wiadomo jak długo wytrzymają. Sprawdzę na MyRenault.pl bo na Alliexpres też nie są tanie - 350-430 zł. Taśmy parciane tez można kupić na metry, ale trzeba trzymać się tych wymiarów co podałem bo później może nie zmieścić się w środku sprężyny. tak jak pisałem idealne są bandówki do palet ( te miekkie) - cieńsze i bardzie wytrzymałe od tych pasów parcianych. W razie czego mogę tego podesłać na metry.

ODPOWIEDZ