iparts></a>
<a href= francuskie

[Koleos] Instalacja LPG

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

[Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

Witam,
Czy ktoś z Was spotkał się z instalacją lpg w Renault Koleos? Czy Instalacja LPG ma rację bytu w tym modelu? Kupiłam uzywanego Koleosa rok temu. Uwielbiam ten samochód. Przy zakupie miał 47 tys przebiegu, jest z 2011 roku. Od razu po zakupie zamontowana w nim instalacje LPG. Codziennie dojeżdżam nim do pracy autostrada, około 180 km. Na gazie zrobiłam 70 tys km w ciągu tego roku. Ostatnio zaczął dziwnie pracować (na 3 cylindrach), wiec trafił do mechanika. Usłyszałam, że silnik jest do remontu.... Koszt min 3000 pln... Mechanik mówi, że ten silnik nie nadaje się pod LPG. Co teraz? Naprawić i za kolejny rok popsuje mi się tak samo? Rezygnacja z LPG przy kilometrach które muszę pokonywać codziennie jest jednoznaczna z rezygnacja z tego auta. Nie chce jednak remontować silnika co roku. Doradźcie co robić. cry

PRE2ES
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 lipca 2017, 09:55
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dci 150km

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: PRE2ES »

Są osoby na forum, które mają instalację LPG w swoich Koleosach. Jednak Ty pokonujesz rocznie dużo kilometrów. Jest to znany problem z Forum Nissana (ten sam silnik) - brak samoregulacji luzu zaworowego. Niestety w tych silnikach podczas eksploatacji na LPG, gdzie temperatura spalania jest wyższa niż przy PB, dochodzi do zmniejszania luzu zaworowego, a następstwem jest wypalenie zaworu - co miało miejsce u Ciebie. Niestety nic z tym nie zrobisz. Jeśli zdecydujesz się na dalszą jazdę na LPG musisz regularnie kontrolować luz zaworowy i w razie konieczności regulować (powinno to być zrobione przed montażem LPG - jeśli warsztat tego nie zrobił znaczy że nie ma doświadczenia z tym silnikiem).Regulacja do najtańszych nie należy, ponieważ luz reguluje się za pomocą tzw. szklanek, które trzeba kupować nowe (salon ASO) bądź też zawozić do warsztatu na szlifowanie na odpowiednią grubość. Sama instalacja LPG musi też być dobrana prawidłowo i idealnie wystrojona. Nie może być mieszanki "ubogiej", ponieważ to dodatkowo podnosi temperaturę spalania i przyspiesza cały proces. Wybór należy do Ciebie.

Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

Prezes dziękuję bardzo za odpowiedź. Brzmi jakbyś naprawdę znał się ma rzeczy. Podpowiedź mi regularnie kontrolować to znaczy jak czesto? I ile mniej kosztuje regulacja?
Znasz może jakiś warsztat LPG w okolicach Warszawy lub Łodzi który zna się na tym silniku i wystojłby mi idealnie instalacje?
Prezes jesze jedno pytanie, czy to możliwe ze żeby wyregulować zawory trzeba rozbierać silnik bo są montowane od dołu?

PRE2ES
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 lipca 2017, 09:55
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dci 150km

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: PRE2ES »

Jeśli chodzi o kontrolę, to ja bym to robił raz na 30 tys km. Kontrola polega na zdjęciu pokrywy i pomiarze luzu zaworowego. Koszt nie powinien przekroczyć 50 zł.
Koszt regulacji to już zależy od mechanika na jakiego trafisz. Jeśli będzie kumaty - czasami można podkładki na szklankach pozamieniać miejscami, albo zeszlifować i wszystko będzie hulać jak trzeba (w pierwszym poście wyraziłem się za bardzo ogólnie, luz reguluje się nie samymi szklankami, ale ich długością - a dokładniej podkładkami które są na szklankach). Jeśli mechanik tak zrobi to koszt nie będzie duży. A jeśli będzie chciał wymieniać podkładki na nowe o innej grubości, to już się nazbiera (nie wiem jaki jest koszt podkładki). Zaworów w silniku jest 16. Najczęściej regulacji będą wymagać tylko zawory wydechowe, ponieważ to one są narażone na podwyższoną temperaturę spalania.
Co do warsztatu, nic nie polecę, ponieważ wszystkie naprawy wykonuję sam - takie hobby.
Moim zdaniem, u Ciebie, dużą rolę odegrała instalacja gazowa - coś jest niewłaściwie zestrojone i fakt, że luz zaworowy nie był zmierzony, wyregulowany przed samym montażem LPG.
Co do LPG, poszukaj tutaj:
http://lpg-forum.pl/warsztaty-lpg.html
Żeby wyregulować zawory trzeba zdjąć tylko pokrywę zaworów, ustawić odpowiednio wał, docisnąć szklankę zaworu i wyjąć podkładkę.
Nie jest to skomplikowana czynność. Trzeba być dokładnym w pomiarach i to jest 90% sukcesu.

Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

Bardzo dziękuje za szczegółowe informacje. Spostrzegłam tylko jeden mały szczegół i chciałabym się upewnić, że mówimy o tym samym. W danych profilowych podałeś Silnik 2.0 dci, natomiast ja posiadam 2,5 Benzyna. Czy regulacja zaworów o której mówisz powyżej dotyczy silnika 2.0 dci czy 2,5 benzyna?

Awatar użytkownika
Tolkiszon82
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: środa, 27 lipca 2016, 18:02
Renault: Kadjar
Silnik: 1.2 TCE
Lokalizacja: LUBLIN

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Tolkiszon82 »

To że kolega posiada 2.0 dci nie oznacza że nie posiada wiedzy o silnikach benzynowych. Odpowiedź bankowo dotyczyła benzyny tak ze tego

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Było: LII, Kangoo, Grand Scenic, EIV, Koleos
Jest: Kadjar

Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

Jeśli odpowiedź dotyczyła benzyny to naprawdę super wiadomość! Jest promyk nadzieji. Pierwszy mechanik powiedział mi ze żeby dostać się zaworów i wyregulować luzy trzeba wyjąć silnik. Zabrałam samochód i odstawiłam do innego ale on tez nie miał do tej pory doczynienia z tym silnikiem. Powiedział ze jeszcze poszpera i się podowiaduje, ale na pierwszy rzut oka trzeba wyjąć silnik. Szukam tych informacji bo jeśli do regulacj zaworów konieczny jest demontaż silnika to mój mąż sprzeda ten samochód. A właśnie to auto to moje marzenie... Panowie potwierdźcie proszę ze nie trzeba wyjmować silnika właśnie w tym modelu.

PRE2ES
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 lipca 2017, 09:55
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dci 150km

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: PRE2ES »

Moje wszystkie wypowiedzi dotyczyły silnika benzynowego.
Dam Ci pewną radę, zmień też drugiego mechanika. Oddaj auto komuś kto ma o tym pojęcie. Jest to silnik QR25DE wzięty od Nissana.
Na forum Nissana poszukaj polecanego mechanika. Moim zdaniem silnika do regulacji zaworów nie trzeba wyjmować na 99%.
Tam jest dużo miejsca aby zdjąć pokrywę zaworów i mieć dostęp do wszystkiego. Być może trzeba ściągnąć wałek ale do tego wystarczy rozpiąć rozrząd - tutaj też nie trzeba wyjmować silnika. Powiem, szczerze, że poza Subaru i Porsche (tam są silniki Boxer-ich układ uniemożliwia regulację zaworów, brak miejsca w komorze silnika) to nie słyszałem, żeby do tej operacji wyciągać silnik.
W tym linku jest instrukcja serwisowa regulacji zaworów w Twoim silniku, i nie ma tutaj żadnej pozycji dotyczącej wyjmowania silnika:
http://www.sbintl.com/tech_library/tech ... ngines.pdf
Tutaj zalecają wyjęcie wałka do pomiaru, jednak nie jest to konieczne - wystarczy obracać wałkiem tak, aby mierzony zawór nie był naciśnięty przez krzywkę.

Aaaa i jeszcze jedno. Moim zdaniem, Twój silnik nie jest do kapitalnego remontu tak jak Ci to sugerował pierwszy mechanik. Wystarczy zrzucić głowicę i ją zregenerować. Trzeba zająć się górą silnika. Przynajmniej ja bym tak zrobił :)

Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

PRE2ES jestem Ci winna jakąś flaszkę 😀 Mechanikowi numer 2 udało się wyregulować zawory bazując na instrukcji która przesłałes plus znalazłam jeszcze jedna jak zdjąć wałek (koszt. ok 350 zł wiec bez tragedii). Samochód nadal pracuje na 3 cylindrach i kompresja wynosi 12 4 5 8. Mechanik mowi, ze prawdopodobnie mamu powypalane zawory. Następnym krokiem jest regeneracja głowicy. Zobaczymy czy pomoże. Jednak jesteśmy wreszcie na dobrej drodze. I ci najważniejsze da się wyregulować zawory bez wyjmowania silnika 😀😀😀

PRE2ES
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 lipca 2017, 09:55
Renault: Koleos
Silnik: 2.0 dci 150km

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: PRE2ES »

Na pewno pomoże (patrz mój pierwszy post, od razu pisałem że są wypalone zawory). Ja bym w ogóle nie bawił się w regulacje, tylko od razu zrzucił głowicę - poddał ją regeneracji i dopiero wtedy regulował zawory (myślałem że tak zrobi mechanik). Bo po regeneracji i tak będzie musiał wyregulować ponownie zawory, więc znowu przytnie 350 zł - albo więcej, bo jeśli szlifował podkładki (a na pewno szlifował bo luz się zmniejsza a nie zwiększa w Twoim przypadku, do momentu aż zawór jest podparty i go wypala) to po regeneracji okaże się że podkładka jest za cienka i trzeba kupić nową, zamienników nie ma - tylko oryginał. Wpędzi Was w dodatkowe koszty.

I jeszcze jedna moja uwaga - ja na Waszym miejscu naprawdę zastanowiłbym się bardzo, czy chce aby to właśnie ten mechanik robił remont silnika. Jeśli potrzebuje manuala do regulacji zaworów podkładkami (które nie są wyjątkiem w Koleosie - dużo aut ma taką regulację) no to sorry. W każdym silniku robi się to w taki sam sposób i gwarantuję Tobie, że da się to zrobić bez ściągania wałka.

Jeśli już zrobicie tą głowicę, to drugim etapem powinna być wizyta o dobrego gazownika, żeby sprawdził instalację LPG. Do tego czasu jeździłbym na benzynie.

Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

Witam,
Na wstępie chciałabym podziękować za wsparcie, wszelkie wskazówki i rady, bez nich pewnie nie mialabym juz tego autka. Moja sprawa dalej potoczyla sie nastepujaco. Mechanik postanowił najpierw wyregulować zawory gdyż, istniała szansa że silnik wtedy zacznie pracować poprawnie. Niestety po dokonaniu regulacji zaworów silnik nadal pracował na trzech cylindrach w związku z czym problemy z uruchomieniem, spalaniem, mocą itp. pozostały. Nastepnir zrzucił głowicę, oddał ją do regeneracji, powymieniał różne uszczelki i poskładał do kupy. Koszt łączny ok 2 400,00 zł (materiały + robocizna). Wg. mnie jak na zakres prac mechanik nie wycenił tego bardzo wysoko. Nie skasował mnie po raz drugi za regulacje zaworów po zamontowaniu głowicy. Po odebraniu od mechanika przejechałam ok 1 000 km na benzynie, aby nowe zawory itp. mogły się „ułożyć”. Po tym dystansie pojechałam do gazownika na regulacje gazu. Dodatkowo została wgrana jakaś aktualizacja oprogramowania.
Teraz od naprawy przejechalam 5tys. km i mogę stwierdzić ze:
- silnik pracuje idealnie, reaguje na najdelikatniejsze dotniecie gazu
- wzrosła moc 😊 nie wiem od czego to może być zależne, ale wcześniej(także przed instalacją LPG) samochód osiągał prędkość max ok 180 km. Na ten moment jest to ok 190 km
- spadło spalanie i to nie tylko w stosunku do zdezelowanego silnika ale odkąd pamietam. Na ten moment pali 8,5 LPG + 1-1,5 L benzyny na sto km (Trasa 90% (autostrada)+ Miasto 10% (Warszawskie korki))

Dam znać jeszcze po ok 30 000 czy wszystko jest ok itp. Wtedy udam się na regulacje zaworów.

Z własnego doświadczenia wiem, że nie łatwo jest znaleźć osobę, która podejmie się chociażby regulacji zaworów w tym samochodzie, a znalezienie takiego, który miał już z nim do czynienia graniczy z cudem. W związku z tym polecam mechanika, który naprawiał mój silnik. Wg mnie zrobił to fachowo i uczciwie.

Naprawę przeprowadził syn właściciela, Jakub Gradowski. Link do warsztatu poniżej.

https://dobrymechanik.pl/mechanicy/skie ... ski-2.html

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc 😊😊😊

Natasiak
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 21 października 2017, 13:44
Renault: Koleos
Silnik: 2,5

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: Natasiak »

Hejka,
Przejechałam od tamtej sprawy 30 tys km. Właśnie odebrałam auto od mechanika po sprawdzeniu luzów zaworowych. Diagnoza- luzy ok od 2,5 do 3 w zależności od cylindra. Narazie nie trzeba regulowac- dopiero za kolejne 30 tys. Km.

zordan_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 2 marca 2020, 20:35
Renault: KOLEOS
Silnik: 2.5 BENZYNA

Re: [Koleos] Instalacja LPG

Post autor: zordan_1 »

Witam czy jeździsz jeszcze tym autkiem. Zakupiłem taki sam i mam zamiar zamontować Lpg. Może podzielisz się jakimiś radami? Z góry dziękuję.

ODPOWIEDZ