iparts></a>
<a href= francuskie

[Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Moderator: Grupa Moderatorów

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

[Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: old »

Witam

Mam pytanie dot. włączenia opcji świateł dziennych w Koleosie. Jak wiadomo ten model nie posiada w żadnej odmianie fabrycznie montowanych świateł do jazdy dziennej jednakże istnieje możliwość włączenie obsługi świateł do jazdy dziennej w komputerze samochodu. Tak też zrobiłem aby przetestować czy np. wbudowana nawigacja zacznie się automatycznie przełączać z trybu dziennego w nocny i odwrotnie - tak też się dzieje ale.. ale pytanie czy bi-xenony pracujące jako światła mijania można uznać za światła do jazdy dziennej? Teraz tak jest i nie wiem czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami. Działa to dość sensownie ponieważ w trybie AUTO wsio jest brane z czujnika zmierzchowego i po wjechaniu np. do tunelu automatycznie zapala się tył i navi przechodzi w tryb nocny - po wyjeździe - tył gaśnie, a navi przechodzi w tryb dzienny. Przy OFF świeci się przód i tył oraz navi chyba bierze sygnał z czujnika bo w dzień pracowała w trybie dziennym - sprawdzę jak w ciemnym garażu się zachowa. Pozycja ON - tył i przód się świeci - navi tryb nocny - logicznie. Pozycja postojowe - podobnie jak ON tylko nie palą się bi-xenony, a żarówki postojowe. Wygląda to tak jak opisałem, ale nie wiem czy jestem w zgodzie z obecnymi przepisami.

pozdr,

old
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 maja 2012, 17:24 przez old, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Koleos - światła do jazdy dziennej

Post autor: VoN »

old pisze:ale pytanie czy bi-xenony pracujące jako światła mijania można uznać za światła do jazdy dziennej?
Czyli pali Ci się teraz xenon, a tył nie? Tył jeśli dobrze zrozumiałem zapala się dopiero po wykryciu zmierzchu?
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

Re: Koleos - światła do jazdy dziennej

Post autor: old »

Dokładnie tak i navi po włączeniu w opcjach trybu auto też reaguje na zmierzch. Nie sprawdzałem co się stanie jak przełączę mijania na drogowe czy tył się dołączy czy też nie - oczywiście w ciągu dnia.

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: old »

Jedna poprawka - przy pozycji OFF konfiguracja i zachowanie identyczne jak przy pozycji AUTO czyli przód się pali poza postojowymi, tył ciemny i zegary również. Pozycja ON - praca normalna - przód plus postojowe oraz tył i zegary.

Czytam i czytam nt świateł dziennych ale nigdzie nie natrafiłem na sytuację gdzie za światła do jazdy dziennej służą bi-xenon'y. Pytanie jest czy włącznie opcji jest zgodne z obowiązującymi przepisami drogowymi czy też specjalnie nie jest aktywowana ta opcja ponieważ oświetlenie nie posiada homologacji. Zastanawiam się czy nie wrócić do poprzedniej konfiguracji. Nie znalazłem na kloszu ani na obudowie reflektora oznaczenia RL. Oznaczenie E jest - homologacja z Luxemburga E13 ale RL nie znalazłem ale nie jestem do końca pewien czy takie oznaczenie nie posiadają tylko dedykowane światła do jazdy dziennej.

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: VoN »

Znalazłem parę zdań na wiki, które niejako zabraniają z takiej opcji jaką masz ty: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat ... y_dziennej

i cytaty
Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.
Światła do jazdy w dzień mają moc od kilku do kilkunastu watów (w odróżnieniu od świateł mijania, w których pojedyncza żarówka ma moc od 40 do 55 W)
Obowiązujący w UE i wielu krajach poza nią Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (ECE) pozwala na montowanie takich świateł bez potrzeby ich współdziałania z tylnymi światłami pozycyjnymi (w odróżnieniu od pozostałych świateł samochodowych - drogowych, mijania, przeciwmgielnych, postojowych i przednich pozycyjnych).
Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi.
Podświetlenie blach Ci sie pali?
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: old »

Niestety na to wygląda. Podświetlenie blach się nie pali tak więc mam do wyboru powrót do poprzednich ustawień lub montaż dedykowanych lamp do jazdy dziennej.

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: VoN »

old pisze:Niestety na to wygląda. Podświetlenie blach się nie pali tak więc mam do wyboru powrót do poprzednich ustawień lub montaż dedykowanych lamp do jazdy dziennej.
Są jakieś dedykowane do Koleosa ??
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

old
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 27 listopada 2011, 20:30
Renault: Koleos 2 Initiale P
Silnik: 2.0 dCi 175 4x4 CVT

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: old »

Może nie do koleosa ale da się zamontować - nie pamiętam modelu ale jakieś LED Philips'a rozprowadzane przez samo Renault z numerem Renault - koszt zakupu w ASO to ok 400zł.

Grika
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2015, 17:47
Renault: Koleos
Silnik: 20

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: Grika »

Widziałem coś takiego niby zamienniki http://www.top-tun.pl/swiatla-led-18w-r ... p1322.html

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: VoN »

Są można je kupić na allegro ale pasują TYLKO do Koleosa przed Liftem.
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

Grika
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2015, 17:47
Renault: Koleos
Silnik: 20

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: Grika »

Czyli jeżeli mam Koleosa po lifcie faza 3 z 2014r to nie spasują w miejsce listew chromowanych czy tylko elektrykę trzeba zmodyfikować?

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: VoN »

Źle napisalem przepraszam :) w pracy bylem i pospiech nie wskazany :P

One pasują tylko do Koleosa po Lifcie, czyli do Twojego na 100% bez problemow podejdą.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

Grika
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2015, 17:47
Renault: Koleos
Silnik: 20

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: Grika »

Czy lampy podłużne muszą być w poziomie czy mogą być pod różnym kątem?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c2 ... 21948.html

Awatar użytkownika
patrys4891
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 2337
Rejestracja: wtorek, 26 czerwca 2012, 22:35
Renault: Safrane phII
Silnik: 2,9 V6 24V
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: patrys4891 »

A co na ten temat mówi instrukcja obsługi?
Mi się wydaje że nie muszą być poziomo. Nigdy i nigdzie nie spotkałem się z zapisem że światła takie musza być w poziomie.
Obrazek

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Posty: 5803
Rejestracja: wtorek, 20 maja 2008, 20:55
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: [Koleos 2.0 dCi 11r] Światła do jazdy dziennej

Post autor: VoN »

Nie musza, istotna jest odleglosc lamp od siebie i od jezdni. Jak zamontujesz daj fotke :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

ODPOWIEDZ