iparts></a>
<a href= francuskie

Jak śledzicie wydatki na samochód?

Czyli o wszystkim i o niczym/Off Topic

Moderator: Grupa Moderatorów

ivo335
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2018, 05:19
Renault: nie-Renault
Silnik: N54B30

Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: ivo335 »

Cześć!
Chodzi mi po głowie pomysł na apkę do śledzenia wydatków samochodowych. Żeby sprawdzić, czy to w ogóle ma sens - chciałbym spytać o Wasze doświadczenia.

Bardzo by mi pomogło, gdybyście poświęcili chwilę i odpowiedzieli na 4 krótkie pytania:

1. Czy regularnie zapisujesz wydatki ponoszone na samochód? (jeśli nie - napisz po prostu NIE i to wszystko :) jeśli tak - napisz TAK i przejdź, proszę, dalej)

2. Jakie wydatki zapisujesz? (wszystkie, a może tylko paliwo, lub tylko duże serwisy, itp.?)

3. jakiego narzędzia używasz? (notes, Excel, jakaś apka na telefon?)

4. do czego później służą Ci zebrane dane? (żeby sprawdzić co/za ile było robione przy aucie? Żeby porównać jeden samochód z innymi? Planować budżet domowy? Coś jeszcze innego...?)


Będę mega wdzięczny za każdą odpowiedź. Niewykluczone, że urodzi się z tego coś fajnego :)

Awatar użytkownika
Maciek R4
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1296
Rejestracja: czwartek, 22 maja 2008, 21:07
Renault: Espace IV + Scenic I
Silnik: 2.0T + 1.6 16v
Lokalizacja: WOT

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: Maciek R4 »

1.
Ja nie śledzę, kilka razy się przymierzałem, ale stwierdziłem, że wniosek mógłby być praktycznie jeden - auto to skarbonka bez dna i odpuściłem. Chociaż od zakupu Espace ok miesiąca temu mam chyba wszystkie paragony z tankowań i aż 1 za części (więcej nie było) jeszcze nie wywalone, więc nie mówię nie.

2.
Może nie jest to stricte zapisywanie, ale praktycznie 90% części do aut mam zapisane w @ do zaprzyjaźnionego sklepu, w którym mam dość dobry rabat (allegro wygląda drogo) i robią mi wyceny i to tyle z zapisków.

3.
w.w. @ ze sklepem z częściami do francuzów

4.
Budżet domowy i jego planowanie - fakt mamy skromny przy 2jce niepełnosprawnych dzieciaków, opłaty to zazwyczaj u nas 2 tygodnie przełomu miesięcy, ale jak trzeba coś przy autach zrobić to się robi kosztem czegoś innego zazwyczaj (zakupy z listą, żadnych "zachcianek" przez jakiś czas, bądź zmiana kolejności w harmonogramie opłat - o tydzień zwłoki w płatnościach jeszcze nikt mi problemów nie robił). O opłatach typu OC i przegląd pamiętam i jak się udaje to, np. OC staram się zapłacić pozostałe raty bądź ratę (w zależności czy na 2 czy 4 mam rozłożone) wcześniej żeby mieć z głowy.

A czy do czegoś mi te dane będą potrzebne - wątpię, bo auta naprawiam praktycznie sam i ew koszt to tylko części, ale ich ceny się też nie są stałe w okresie użytkowania auta przez te ok 4-5 lat.
Porównanie aut - bez najmniejszego sensu, bo nie ma dwóch identycznych i identycznie użytkowanych aut nawet tego samego modelu.
Ew. przy sprzedaży żeby pokazać, co i kiedy mniej więcej było robione potencjalnemu klientowi - innego powodu prowadzenia "dzienniczka" nie widzę.
za duży obrazek

Awatar użytkownika
Bodziok2
Bywalec
Bywalec
Posty: 21
Rejestracja: środa, 10 kwietnia 2013, 09:26
Renault: Megane II ph II
Silnik: 1.9 dCi

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: Bodziok2 »

To jest gotowe rozwiązanie możesz z niego wziąć przykład
http://motonotes.pl
ObrazekObrazek

Tom_89
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 4 listopada 2011, 10:31
Renault: Clio II Ph II
Silnik: 1.5 dCi 82
Lokalizacja: Zabrze

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: Tom_89 »

Korzystam z motostat. Tankowanie że średnią, przebieg przy tym okresy między wymianą np oleju.
Renault Clio II Ph II 1.5dCi 2003r.
Renault Megane II Ph II Grandtour 1.6 16v + LPG 2006r.

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: superlolek »

ad.1: Tak,
ad.2: Wszystko, ostatnio zacząłem doliczać nawet parkingi płatne
ad.3: motostat.pl
ad.4: porównać z drugim samochodem, określić wykorzystanie i koszt całkowity pojazdu dzięki czemu mogę oszacować czy warto zmieniać samochód, czy lepiej wynajmować, może tylko taxi gdy potrzeba oraz oczywiście by wiedzieć co i kiedy było robione.
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

Awatar użytkownika
CarlosPL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2016, 17:33
Renault: Latitude Privilege
Silnik: 2.0 DCi 150KM (M9R)
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: CarlosPL »

1. Tak
2. Wszystkie
3. Motostat ale przy następnym aucie poszukam jakieś aplikacji na telefon.
4. Kontrola wydatków. Wiarygodność przy odsprzedaży auta.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Obrazek

Awatar użytkownika
83Marcin
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 15:07
Renault: Mégane III
Silnik: 1.6 16V
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: 83Marcin »

1. Tak
2. Wszystkie (paliwo, przeglądy, ubezpieczenie, naprawy, serwis, myjnia, przebieg, itp)
3. Fuelio (po sprawdzeniu wielu tego typu aplikacji widzę, że Fuelio jest rewelacyjnym programikiem)
4. Do patrzenia jak dużo kosztuje posiadanie auta ;) A na poważnie: do śledzenia zmian cen paliw, obserwowanie wykresu przebiegu, miesięczne koszty, średnie spalanie, itp.
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: superlolek »

CarlosPL pisze: piątek, 29 czerwca 2018, 19:28 3. Motostat ale przy następnym aucie poszukam jakieś aplikacji na telefon.
Dlaczego wolisz aplikację na telefon? Ja uzupełniam motostat z komórki, po prostu uruchamiam ich stronę i tyle.
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

Awatar użytkownika
CarlosPL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2016, 17:33
Renault: Latitude Privilege
Silnik: 2.0 DCi 150KM (M9R)
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: CarlosPL »

superlolek pisze:
CarlosPL pisze: piątek, 29 czerwca 2018, 19:28 3. Motostat ale przy następnym aucie poszukam jakieś aplikacji na telefon.
Dlaczego wolisz aplikację na telefon? Ja uzupełniam motostat z komórki, po prostu uruchamiam ich stronę i tyle.
Apka byłaby wygodniejsza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Obrazek

Awatar użytkownika
HFaudio
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: niedziela, 7 maja 2017, 12:04
Renault: Scenic II
Silnik: 2.0 T 16V
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: HFaudio »

Dla mnie wydatki jeżeli są na samochód to po prostu kupuję i nie liczę tego.

No niestety nie od dzisiaj wiadomo że samochód to skarbonka, a śledzenie wydatków ,czy ma sens ? Moim zdaniem nie ma sensu jeżeli samochód służy w celach zarobkowych np. w firmie to cały czas na siebie zarabia, a jeżeli używasz na jeżdżenie od niedzieli to niestety za wygodę się płaci. Każdy by chciał samochód i żeby nic w nim nie wymieniać ale części muszą się zużywać ze względu na konstrukcje i pracę elementów ;)
F4RT 776 -> 272 km / 375 Nm
K&N -> 70mm -> TD04L6-15TK31 -> 60mm -> Dual IC FMIC 450x230x65 -> 60mm
Wtryski ITGM60 BLUE , Wydech 2,75" (przelot z przepustnicą) , Blow off ProPerfect
Plan na 650hp więcej na Facebook: Scenic II RS by Gryzli58

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: superlolek »

@CarlosPL z tego co wiem to mają, jednak według mnie aplikacje w przypadku czegoś takiego jak motostat są całkowicie zbędne gdyż wystarczy by dostosowali stronę i w tym wypadku mogę się zgodzić.


@HFaudio też tak uważałem, ale nagle jak zaczniesz skrupulatnie notować to wychodzą ciekawe rzeczy. Jak na przykład, wycieraczki które wymieniasz częściej niż kiedyś itp itd.
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

Awatar użytkownika
CarlosPL
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2016, 17:33
Renault: Latitude Privilege
Silnik: 2.0 DCi 150KM (M9R)
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: CarlosPL »

Niestety Motostat nie ma aplikacji na iOS. Owszem poprzez stronę można ale z aplikacją byłoby to prostsze.
Wydatki śledzę bo lubię. To co trzeba i tak w aucie robię.
Nie ma co zaśmiecać koledze tematu. Prosił o odpowiedź na konkretne pytania.
Pozdrawiam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Obrazek

ivo335
Bywalec
Bywalec
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2018, 05:19
Renault: nie-Renault
Silnik: N54B30

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: ivo335 »

Panowie, super odpowiedzi, dokładnie takiego info szukałem :)

Pierwsza rzecz jest taka, że oczywiście ludzie są różni: jedni będą zawsze śledzić co do grosza, inni nie chcą o tym słyszeć.

Natomiast zaciekawiło mnie, że Ci z Was, którzy śledzą - wydają się myśleć głównie o paliwie. Nie macie tak, że paliwo to tylko niewielka część całkowitych kosztów? Na moim przykładzie: od 2.5 roku poruszam się 10-letnim BMW (z reguły miałem auta tego typu). Koszt paliwa to obecnie jakieś 19% wszystkich wydatków, które poniosłem podczas posiadania (nie licząc kupna).
To taka jedna z nieoczywistych rzeczy, których dowiedziałem się odkąd zbieram twarde dane... ;)

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: superlolek »

@ivo335
taki stan rzeczy może mieć różne powody, w moim przypadku koszt paliwa to około 37% (śr spalanie 9.23) oraz 27% (śr spalanie 10.53) odpowiednio. Oba pojazdy robią stosunkowo mało KM z czego ten pierwszy jeździ głównie po mieście.

Tak naprawdę po tych statystykach widać, że jeden samochód wymaga mniej inwestycji niż drugi nawet jeżeli ilość km jest zbliżona.

Jako ciekawostkę powiem, że kilka miesięcy temu próbowałem zrobić analizę zakupu nowego samochodu i stworzyć dla niego statystyki, największym kosztem na przestrzeni 5 lat było paliwo tak czy inaczej. Oczywiście im mniejsze spalanie tym udział procentowo był mniejszy ale jednak.

@CarlosPL nie ma aplikacji na iOS bo może korzystać ze strony, login i hasło zapisujesz następnie jest dostęp do wszystkiego. Zgadzam się jednak, że mogliby popracować nad stroną dla urządzeń mobilnych. Jeżeli chodzi natomiast o aplikacje na telefon to mają one dużo wad:
- trzeba wspierać co najmniej dwa różne systemy a w przypadku gdy ktoś korzysta z czegoś innego nie może skorzystać z aplikacji
- dane posiadasz tylko i wyłącznie na urządzeniu na którym zainstalowałeś aplikacje, nie można wygodnie przed komputerem porównać statystyk, trzeba bawić się w jakieś eksporty itp, itd.
- wygoda obsługi jest bez znaczenia gdyż w przypadku takiej aplikacji, strona może być równie wygodna w obsłudze - motostat to zły przykład
- jesteś zdany na łaskę i nie łaskę twórców odnośnie wspierania Twojej platformy
Strona natomiast:
- działa na każdym urządzeniu który przeglądarkę internetową, bez względu na urządzenie
- nie trzeba wspierać różnych systemów, męczyć się kompatybilnością urządzeń (tak, są od tego aplikacje) i wspieraniem lub nie starych urządzeń
- wymaga niestety tylko połączenia internetowego
- Twoje wydatki znajdują się u osób trzecich co jest pewną wadą
- jesteś zdany na łaskę i nie łaskę twórców/ właścicieli
Excel:
- można prowadzić w komórce i na komputerze
- nie potrzeba usług firm trzecich
- twoje dane są Twoje
- można edytować równeiż na komputerze ale trzeba wtedy synchronizować (usługi cloud nie biorę pod uwagę, wtedy ten problem odpada).

Jak widać, najkorzystniej wychodzi używanie Excela, potem jest strona internetowa (która jest najbardziej uniwersalna), na końcu pozostaje nam aplikacja (która jest najbardziej ograniczona z punktu widzenia dostępności dla użytkowników, niechaj przykładem będzie twój iOS).
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

miljan

Re: Jak śledzicie wydatki na samochód?

Post autor: miljan »

Możliwości jest co najmniej kilka. Dosyć tanim sposobem jest zamówienie lokalizatora GPS, który po podłączeniu do modułu GPRS, przesyła lokalizację w czasie rzeczywistym. Przesyłane są również takie informacje jak prędkość, czy odczyty z komputera samochodu np błędy, poziom paliwa, aktualny bieg itd.
Moim zdaniem lepszą opcją jest jednak zainwestowanie w jakiś gotowy system np Infis - proponuję poczytać, bo jest to system wykorzystywany np we flotach.

ODPOWIEDZ